Opublikowany przez: Iwona Norberczuk 2014-08-21 13:20:43
Przetwory to dobry pomysł na zróżnicowanie swojej diety w zimę, kiedy większość świeżych owoców i warzyw jest niedostępna, lub po prostu niesmaczna. Warto więc przeznaczyć trochę wolnego czasu, aby zaopatrzyć swoje zapasy w przepyszne mikstury. Proces przetwarzania trwa długo, gdyż najczęściej wiąże się to z mozolnym gotowaniem lub odstawieniem wyrobu na kilka godzin. Mimo to, przygotowanie jest bardzo proste i wymaga minimalnej ilości składników – najczęściej są to tylko owoce i cukier. Dzięki słodkim syropom, w zimowe wieczory z łatwością przypomnimy sobie uroki lata. Własnoręcznie przygotowane przetwory mają wyjątkowy, domowy smak.
Syropy owocowe
Są wręcz idealnym uzupełnieniem słodkich deserów i napojów. Nic nie smakuje tak dobrze w zimowy wieczór, jak gorąca herbata z syropem. Dużo lepiej od kupionego w sklepie smakować będzie domowy syrop z malin. Za sprawą zawartego w malinach kwasusalicylowego, ma właściwości napotne, rozgrzewające i antyseptyczne. Te owoce są również bogate w żelazo, miedź oraz polifenole, które działają anty-starzeniowo. Do deserów na bazie jogurtu i śmietany, warto dodać syrop wiśniowy – jego słodko-kwaśna esencja przełamie delikatny smak. Wiśnie mają właściwości przeczyszczające, przyspieszają tempo trawienia i pomagają pozbyć się toksyn z naszego organizmu. Działają również korzystnie na skórę. Owoce czarnego bzu mogą być dla nas niebezpieczne – pamiętaj, aby nie jeść ich prosto z drzewa. Za to przetworzone nie stanowią już dla nas żadnego zagrożenia, dlatego warto przygotować z nich syrop. Te ciemnogranatowe, drobne owoce skrywają w sobie bogactwo witamin z grupy B oraz witaminę C. Są również uważane za naturalną alternatywę dla aspiryny. Szukasz innych pomysłów na urozmaicenie domowej spiżarni? Wypróbuj płatki róży, połączenie truskawki i rabarbaru lub moreli.
Syropy do zadań specjalnych
Te nalewki świetnie sprawdzą się w przeziębieniu. Pamiętamy je z dzieciństwa, jako okropną miksturę podawaną przez babcię lub mamę. Najczęściej nie są smaczne, ale ich właściwości są tego warte. Syrop z cebuli sprawdzi się, gdy męczy cię suchy kaszel – dobrze radzi sobie z upłynnianiem wydzieliny w oskrzelach. Zawiera wiele witamin (E, B1, B2, B6, C) oraz składników mineralnych, między innymi sód, wapń i żelazo. Alternatywą będzie, zwany naturalnym antybiotykiem, syrop z czosnku. Łagodzi objawy przeziębienia i grypy. Używany regularnie wzmacnia odporność. Odmieńcem w tej kategorii, jeżeli chodzi o kwestię smaku jest syrop z imbiru. Ma właściwości rozgrzewające i napotne, a także przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jeżeli masz problemy z zimnymi dłońmi lub stopami – wypróbuj ten syrop, ponieważ wzmaga on krążenie krwii. Dodatkowy atut – jest naprawdę pyszny!
Zobacz przepisy na syropy ►
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.