Opublikowany przez: ULA 2009-08-04 13:33:53
Przy pierwszej wizycie u lekarza otrzymasz specjalną książeczkę zwaną kartą ciąży. Już od pierwszego miesiąca ciąży będą w niej zapisywane najważniejsze wyniki badań dotyczące Ciebie i twojego dziecka. Kartę ciąży miej zawsze przy sobie i pokazuj ją lekarzowi podczas każdej wizyty.
Dbaj o siebie, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Czas oczekiwania na narodziny dziecka nie zwalnia Cię z dbałości o swój wygląd. Okazuje się, że nawet na poczatku ciąży nie warto rezygnować z odpowiednich zabiegów kosmetycznych. Zawsze jednak przed zabiegiem pielęgnacyjnym poinformuj fachowca, że jesteś w ciąży. Do fryzjera w ciąży możesz chodzić tak często, jak uznasz to za stosowne. Możesz skorzystać zabiegów u kosmetyczki jednak pamiętaj, że w ciąży nie należy przeprowadzać żadnych zabiegów wiążących się z użyciem prądu (np. zamykanie naczynek krwionośnych) a także takich zabiegów takich jak laser, sauna, bicze szkockie, solarium, drenaż czy makijaż permanentny. Zafunduj sobie kąpiel dodając do wody parę kropli delikatnych emulsji i żeli z dodatkiem ziół takich jak: rumianek, lawenda czy rozmaryn. Wyciszysz się i zrelaksujesz. Pamiętaj aby woda nie przekraczała 36 stopni.
Jeśli przed zajściem w ciążę regularnie trenowałaś, to do 16 tygodnia ciąży możesz kontynuować zajęcia z wyłączeniem sportu wyczynowego i konkurencji związanych ze skokami. Zalecamy spokojne rytmiczne ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia obwodowych części ciała (rąk i nóg) zwiększające przemianę materii. Unikać należy ćwiczeń zwiększających napięcie mięśni brzucha.
1. Usiądź na podłodze ze skrzyżowanymi nogami, wykonuj wymachy ramion, krążenia nadgarstków, przedramion, ramion i obszerne ruchy rąk we wszystkich osiach;
2. Pozostając w pozycji siedzącej na podłodze, wykonuj skłony w przód i wyprosty, skłony boczne i skręty tułowia rozciągające stawy kręgosłupa;
3. Połóż się na plecach i wykonuj krążenia nogami tak aby rozciągnąć wszystkie stawy stóp oraz kolanowe i biodrowe.
Jeśli do tej pory jadłaś nieregularnie – czas to zmienić. Zaplanuj całodzienny jadłospis z uwzględnieniem 4-5 posiłków - w tym 3 większych (śniadania obiadu i kolacji) oraz dwóch mniejszych. Możesz spotkać się z problemem tzw."zachcianek”. Nie musisz z tym walczyć ani nie powinno Cię to niepokoić.
Jeżeli natomiast zachcianki w pierwszym trymestrze ciąży powodują, że jesz zbyt dużo tych produktów których nie powinnaś (np. słodyczy), spróbuj zamienić słodycze na suszone owoce. W Twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się warzywa owoce, produkty mleczne (mleko, jogurt, kefir), produkty wysokobiałkowe (drób, chude mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych), tłuszcze roślinne (oleje: słonecznikowy, kukurydziany lub sojowy jako dodatek do surówek).
Od pierwszych dni ciąży powinnaś przyjmować kwas foliowy. Dobowe zapotrzebowanie w okresie ciąży na kwas foliowy wynosi 0,4 mg /dzień. Dużą zawartość kwasu foliowego mają takie produkty spożywcze jak: zielona sałata, soja, bób, zielony groszek, brokuły, pomidory a także sok z pomarańczy. Jednak dostarczanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego tylko z pożywieniem jest bardzo trudne dlatego należy przyjmować preparaty kwasu foliowego.
Opracowanie: Joanna Kupczyk
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
188.29.*.* 2013.02.08 18:03
hej ja tez poronilam pierwsza ciaze ;( i teraZ sie stralam i zeby znowu byc w ciazy tylko boje sie tak jak kolezanka ze znowu poronie pommozcie co zrobic zeby znowu nie poronic??;(
88.156.*.* 2011.02.09 15:14
hej ja już raz poroniłam zaszłam teraz drugi raz w ciąże i się boje że znowu poronie nie byłam jeszcze u lekarza:( co robić by uniknąć poronienia??
88.199.*.* 2011.01.03 10:45
właśnie się dowiedziałam,że jestem w ciąży
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.