Opublikowany przez: ULA 2009-08-04 13:45:26
PIELĘGNACJA
W tym okresie może wypływać z brodawek siara, dlatego zwróć na to uwagę i dbaj o stan higieniczny piersi. Na rozciągniętą skórę brzucha możesz stosować kremy lub balsamy ale nie mogą one zawierać barwinków, emulgatorów PEG ani substancji konserwujących.
AKTYWNOŚĆ
Stosuj gimnastykę oddechową, odpoczywaj z nogami ułożonymi do góry. Proponuję nieznacznie ograniczyć wysiłek fizyczny. Staraj się dbać o swoją kondycję psychiczną. Wyczekujesz symptomów zbliżającego się porodu, dlatego staraj się myśleć pozytywnie. Pomyśl o długim spacerze lub półgodzinnej kąpieli w basenie.
Kiedy masz problemy ze snem możesz spróbować przyjąć odpowiednią pozycje dla lepszego komfortu snu. W tym celu należy ułożyć się na lewym boku a pod prawe kolano podłożyć poduszkę. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób eliminujesz ucisk na żyłę główna a tym samym nie dopuszczasz do obniżenia ciśnienia co w konsekwencji uchroni Cię od duszności i omdleń.
ODŻYWIANIE
W tym czasie mogą doskwierać Ci obrzęki, dlatego ogranicz spożywanie soli. Częstą dolegliwością w tym okresie ciąży są także zaparcia, jednak zdecydowanie powinnaś unikać środków przeczyszczających. Wystarczy wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w błonnik pokarmowy. Zwiększając ilość błonnika zawartego w takich produktach jak np. musli, kasze, chleb pełnoziarnisty.
Pamiętaj aby jednocześnie wypijać więcej płynów – około 2 litrów dziennie. Możesz pić wodę mineralną niegazowaną, soki, herbatki owocowe. Korzystnie działają również napoje mleczne – zwłaszcza jogurty i kefiry. Jeśli już nic nie pomaga, spróbuj wypić na pusty żołądek ½ szklanki soku śliwkowego. Skutecznym domowym sposobem mogą okazać się suszone morele, śliwki czy figi.
PRZYGOTOWANIA DO PORODU
Powinnaś unikać przebywania samotnie. Dwa tygodnie przed porodem pomyśl o spakowaniu torby w której będą rzeczy dla ciebie jak i dla maluszka. Kiedy wychodzisz na spacer czy do znajomych, pamiętaj aby nosić przy sobie dokumenty dotyczące przebiegu ciąży tj. Kartę Ciąży, dokument z grupą krwi oraz przynajmniej ostatni wynik badana USG.
Mogą pojawić się pierwsze skurcze macicy - będą one nieregularne i najczęściej pojawiają się 2 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu. Jednak kiedy odpłyną wody płodowe, pojawi się krwawienie albo nie będziesz czuła ruchów płodu natychmiast zgłoś się do szpitala. Prawdziwe skurcze porodowe rozpoznasz przede wszystkim po tym, że będą się one stopniowo nasilały i występowały w coraz krótszych, regularnych odstępach czasu. Jeśli silne skurcze będą się utrzymywały przez godzinę, w odstępach mniejszych niż 10 minut, lepiej udaj się do szpitala.
Opracowanie: Joanna Kupczyk
SPRAWDŹ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Basia Baya 2014.06.14 10:55
ja w dziewiątym miesiącu czułam się lepiej niż w 7 czy 8 :)
Sonia 2013.06.05 09:26
W dziewiątym miesiącu ciąży była grubaśna, napuchnięta, miałam obrzęki.... Także wizyty u lekarza były częstsze niż normalnie. Ale wszystko dobrze się skończyło.
94.154.*.* 2011.12.15 14:51
łeee
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.