Wybieram kolor niebieski (królewski!;)
O zdrowie swoje i swojej rodziny dbam bardziej niż o ślubną zastawę;), gdyż uważam, że to jedyna rzecz na świecie oprócz miłości i szczęścia - której nie da się kupić! Wszystko zaczęło się kilka lat temu, gdy koleżanka pożyczyła mi książkę Pani Makarowskiej (dietetyk). Okazało się, że zdrowe jedzenie może być smaczne, a do przygotowania go nie potrzebujemy wydawania połowy wypłaty w eko-sklepie. Można zacząć od ograniczenia słodyczy (wiem, boli:), zastąpienia białego pieczywa ciemnym i tradycyjnego makaronu – pełnoziarnistym…Zamiast śmietany można użyć jogurtu, zamiast kawy pić yerba mate, a smażenie zastąpić pieczeniem. Dziś te nawyki mam już tak głęboko zakodowane, że nie wyobrażam sobie, by drugie śniadanie mojego dziecka miało być zwykłą białą bułą z żółtym serem;) Nie przesadzam jednak – i nam zdarzają się małe, kulinarne grzechy, bo w końcu trzeba sobie czasem umieć odpuścić!
Często posiłki na następny dzień przygotowuję wieczorem, by nie tracić rano cennego czasu i móc wykorzystać go na poranne przytulańce z dziećmi, odkładając moment wstania.
Nasze domowe śniadaniowe hiciory poniżej, mój synek zawsze zjada je ze smakiem:) Łatwe do zrobienia, zdrowe i można je spakować do pudełka i zabrać ze sobą do szkoły.
1. Kasza jaglana z morelami, płatkami migdałowymi i chipsami kokosowymi
- szklanka kaszy jaglanej
- jogurt naturalny (kilka łyżek)
- suszone morele
- płatki migdałowe
- chipsy kokosowe
- miód lub syrop z agawy
Kaszę gotować we wrzącej wodzie w proporcji 1:2,5 (1 szklanka kaszy na 2,5 szklanki wody). Po lekkim wystudzeniu dodać do niej kilka łyżek jogurtu naturalnego (może być grecki), posiekane suszone morele, trochę płatków migdałowych i chipsów kokosowych. Dosłodzić łyżką miodu lub syropem z agawy.
W sezonie dodaję jeszcze maliny lub borówki, lecz do wystudzonej całkowicie kaszy!
2. Sałatka owocowa
Zazwyczaj robię ją z tego, co akurat jest w domu i najczęściej używam owoców sezonowych. Najlepiej jednak do sałatki sprawdzają mi się: jabłko, banan, winogrona, borówki i arbuz. Kroję, mieszam i gotowe:)
3. Wytrawne muffiny
To jest nasz domowy hicior! Przygotowanie trwa tyle, ile rozgrzanie piekarnika.
Najczęściej robię muffiny z suszonymi pomidorami i ziołami oraz z szynką i porem. Kocham je za to, że mogę łatwo przemycić warzywa:)
Muffiny z suszonymi pomidorami i ziołami
- 2 jajka
- 6 łyżek roztopionego masła
- szklanka maślanki
- 60g sera typu parmezan
- 100g suszonych pomidorów z zalewy
- 320g mąki
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soli
- pół łyżeczki ziół prowansalskich
Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni, przesiewamy suche składniki do miski i kroimy drobno suszone pomidory. W drugiej misce roztrzepujemy jajka, dodajemy maślankę, ser, mieszamy i wlewamy wystudzone masło. Łączymy suche składniki z mokrymi, dodajemy suszone pomidory i mieszamy. Masę wykładamy do silikonowych foremek do ¾ wysokości i pieczemy przez 20 minut w piekarniku.
Muffiny z szynką i porem
- pół średniego pora
- 2 łyżki posiekanej pietruszki
- pół małej cebuli
- 50g szynki drobiowej
- 100g mąki
- 20g płatków owsianych
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 jajko
- 25ml oleju
- 10g sera startego
- poł szklanki mleka
- sól, pieprz
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni, a w tym czasie siekamy drobno pora, cebulę i szynkę. Mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia, dodajemy płatki owsiane i przyprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy szynkę, por, cebulę i pietruszkę. W drugiej miseczce roztrzepujemy jajka, dodajemy olej, ser, mleko i rozrabiamy dokładnie. Łączymy składniki mokre z suchymi i dokładnie mieszamy. Masę wykładamy do silikonowych foremek do ¾ wysokości i pieczemy przez 20 minut w piekarniku.
4. Pokrojone w słupki warzywa z dipem ogórkowo-sezamowym
- 1 marchewka
- 1 seler naciowy (jeśli dziecko lubi)
- 1 ogórek
- ziarna sezamu (ok. 3 łyżki)
- jogurt naturalny (gęsty, najlepiej grecki)
Warzywa kroję w słupki, zostawiając ok. ¼ ogórka. Na suchej patelni podprażam sezam. W miseczce rozrabiam jugurt ze startą ćwiartką ogórka oraz prażonym sezamem.
Warzywa do chrupania po zanurzeniu w dipie. Sezam ogólnie wciskam gdzie się da, bo zawiera dużo wapnia i jest dobry, zwłaszcza, gdy jest lekko prażony:)
5. Łososiowo-chrzanowe rollsy
- łosoś wędzony
- serek naturalny do pieczywa
- 1-2 łyżki chrzanu
- ziarna sezamu (ok. 3 łyżki)
- placki typu tortilla (kupuję gotowe pełnoziarniste)
Sezam podprażamy na suchej patelni, a w tym czasie mieszamy serek z chrzanem, rozkładamy tortillę, smarujemy ją chrzanowym serkiem. Na to kładziemy plastry łososia i posypujemy prażonym sezamem. Zawijamy tortillę i kroimy na ok 2-3cm kawałki. Wspaniałe drugie śniadanie – pełnowartościowe, smaczne i zdrowe!
6. Bakalie do chrupania
Wolę, by mój synek chrupał bakalie niż chipsy podczas przerwy! Dlatego kupuję niesiarkowane orzechy nerkowca, słonecznik luskany, orzechy włoskie i chipsy kokosowe. Łączę ze sobą, przesypuję do dużego słoika i zawsze jest u nas w domu jako przekąska. Na drugie śniadanie przesypuję do małego pojemniczka i synek zabiera ze sobą.
7. Serek wiejski na słodko
Do serka wiejskiego dodaję łyżeczkę miodu, szczyptę cynamonu i wiórki kokosowe. Pycha!
8. Ciasteczka owsiane
Robimy je raz w tygodniu i zawsze dematerializują się w ciągu pierwszych kilku godzin;) Szybkie, proste i zawsze wychodzą!
- 2 szklanki płatków owsianych
- 1,5 szklanki mąki
- 2 jajka
- 100g roztopionego masła
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- dwie garści dowolnych bakalii (rodzynki, żurawina, pestki słonecznika, sezam)
- trochę miodu lub syropu z agawy do dosłodzenia
Składniki mieszamy w misce łyżką - jeśli masa będzie zbyt gęsta, dodajemy parę łyżek mleka lub wody. Piekarnik rozgrzewamy do 160 stopni. Wykładamy ciastka łyżką na papier do pieczenia, nadając im okrągły kształt. Pieczemy dwie blachy w tym samym czasie, 10 minut w piekarniku z termoobiegiem lub jeśli termoobiegu nie ma, po jednej blaszce 10 - 12 minut.
9. Tosty z pastą jajeczną i kiełkami
- pieczywo tostowe wieloziarniste
- 3 jajka
- kiełki rzodkiewki lub brokuła
- serek naturalny
- musztarda (ok. 1 łyżka)
Jajka gotujemy na twardo, a gdy wystygną rozdrabniamy widelcem, dodajemy serek naturalny, łyżkę musztardy i trochę kiełków. Mieszamy do uzyskania konsystencji pasty kanapkowej.
Smarujemy pastą dwa tosty, posypujemy kiełkami i wkładamy na 2 minuty do opiekacza. Kroimy na dwa trójkąty i wkładamy do pudełka. Mniam! Często sama robię sobie takie drugie śniadanie do pracy:)
10. Piciu:)
Synkowi do jego bidonu zazwyczaj wlewam wodę z cytryną, dosłodzoną lekko miodem. Jeśli mam na stanie - dodaję trochę herbaty miętowej lub świeżej mięty. Często wyciskamy w domu też sok z grejpfruta, a raczej wyciska mój kawaler - jak pokazane na załączonym zdjęciu:)
Smacznego!