Opublikowany przez: monika.g 2015-03-09 12:33:50
Jakie są najważniejsze badania w profilaktyce nowotworowej?
Wczesne wykrycie raka znacznie zwiększa szansę na wyleczenie, dlatego badania profilaktyczne mogą mieć kluczowe znaczenie. Wykrycie guza złośliwego we wczesnym stadium zaawansowania zwiększa szanse wyleczenia pacjenta nawet o 25%. W profilaktyce najczęściej wykonuje się badania przesiewowe, które pomogą w wykryciu raka piersi, szyjki macicy, gruczołu krokowego, a także raka jelita grubego.
Ponadto kobiety powinny nauczyć się samobadania piersi i wykonywać je regularnie. Nie powinny zapominać także o regularnym wykonaniu cytologii. Mężczyźni z kolei ze względu na zagrożenie nowotworem jąder również mogą wykonywać samobadanie jąder, a po zaobserwowaniu najdrobniejszych zmian, skonsultować się z lekarzem. Po 50 roku życia ryzyko zachorowania wzrasta w przypadku obu płci, dlatego też ważne, aby wówczas badania przesiewowe wykonywać z większą częstotliwością.
A kiedy osoba zamyka się w sobie mówiąc, że to jest jej choroba i nikt tego nie zrozumie to wtedy zrozumie ją właśnie Rak’n’Roll?
Często się nam to zdarza, że przychodzą osoby, które chcą tylko porozmawiać. Jest tu taka możliwość, że można przyjść z ulicy, zrobimy kawę czy herbatę i możemy sobie posiedzieć. Wtedy mają takie poczucie, że nie są sami. Nikt nie robi zdziwionej miny na widok łysej głowy, nie lamentuje nad przezroczystą skórą. Natomiast każdy człowiek ma swój sposób i prawo do chorowania tak jak on chce. Jeśli chce być sam to też na siłę nie zmuszajmy go do zwierzeń. Trzeba wtedy powiedzieć „ja tu jestem, zawsze kiedy będziesz mnie potrzebował, możesz przyjść, mnie to nie obciąża, chcę z tobą to przeżyć”.
Za wywiad dziękuję pani Marcie Szklarczuk.
Marta Szklarczuk, dyrektorka biura Fundacji Rak’n’Roll Wygraj Życie, która również przeszła chorobę nowotworową.
Fundacja Rak’n’Roll działa od 2009 r. Powstała z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc innym kobietom w podobnej sytuacji.
Od początku celem fundacji było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku, przełamywanie tabu związanego z tą chorobą, a także poprawa jakości życia chorych, w szczególności dotkniętych chorobą nowotworową kobiet. Działania fundacji mają inspirować do pozytywnego myślenia, dostarczać przydatnych rozwiązań, a także zmieniać wizerunek choroby w szerszej świadomości społecznej.
Wygraj życie – to motto fundacji Rak’n’Roll, która już od 5 lat wspiera chorych na raka w walce z tą ciężką chorobą. Fundacja pomaga chorym oraz swoimi kampaniami uświadamia całe społeczeństwo, że rak to nie wyrok. Chorzy nie są gorszymi ludźmi, którzy zostali skazani na śmierć i czekają na wykonanie tego wyroku. Oni chcą żyć tak samo jak każdy z nas, mają swoje marzenia, plany, oczekiwania. Fundacja pokazuje, że z chorobą trzeba się oswoić, nie tylko chory musi to zrobić, ale również otaczający go ludzie.
Fundacja Rak’n’Roll pomaga kobietom chorującym na nowotwór
Dla nas ważna jest zmiana sposobu myślenia o raku. Pokazanie, że można inaczej mówić o raku, inaczej żyć z rakiem i inaczej wyglądać, że pozytywne myślenie i dobre samopoczucie może zmienić codzienne życie z tą chorobą. Dlatego też poprzez nasze projekty chcemy pomagać kobietom normalnie funkcjonować – pomimo chemii, pomimo utraty włosów, kilogramów, piersi. Staramy się pokazać jak pięknie wyglądać mimo zniszczenia przez nowotwory.
Powstała więc seria warsztatów: „Nie po to kupiłam sukienkę, żeby umrzeć”, „Porządki na głowie”, a także projekty artystyczno-terapeutyczne, w których wzięły udział podopieczne fundacji jak „Kalendarz Gwiazd”, „Boskie Matki” czy „Piękonołyse”. Dzięki nim chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie, o to aby chorować godnie i żyć z radością. To dla nich właśnie powstał także projekt, który cieszy się ogromną popularnością - „Daj Włos”, w ramach którego tysiące osób w całej Polsce oddaje swoje włosy na rzecz produkcji naturalnych peruk dla naszych podopiecznych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.