Opublikowany przez: Familiepl 2018-07-17 13:25:17
Autor zdjęcia/źródło: @pixabay
To, co, w danym sezonie rośnie, jest dla naszego organizmu najzdrowsze, bowiem najbardziej przyswajalne, najbogatsze w witaminy i związki mineralne, których w owym okresie nasz organizm najbardziej potrzebuje.
- czereśnie - zawierają witaminy z grupy B, witaminę C, jod i wapń oraz związki przeciwutleniające (chroniące przed wolnymi rodnikami). Powinny je zjadać osoby, które mają problem ze stawami, ponieważ działają silnie przeciwzapalnie i hamują ból. Ze względu na sporą zawartość potasu, ich jedzenie będzie wspierało pracę serca i regulację ciśnienia tętniczego krwi. Kwercetyna w nich zawarta wesprze stan naczyń krwionośnych i zadziała antyzapalnie, dlatego przy miażdżycy są bardzo wskazane. Czereśnie bardzo pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, pomagają trawić i regulują wypróżnienia. Ze względu na jod będą wspierać pracę tarczycy.
-borówki - zawierają bardzo dużo antyoksydantów (a konkretnie antocyjanów), czyli związków, które zmiatają wolne rodniki, to też będą działać przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Borówki bardzo dobrze wpływają na kondycję umysłu, wspierają funkcje kognitywne, chronią mózg przed neurodegeneracją, więc zalecane są szczególnie osobom starszym, ale powinni je jeść wszyscy bez względu na wiek. Są owocami niskocukrowymi, wiec mogą je jeść śmiało osoby z problemami z gospodarką cukrową (cukrzyca, hipoglikemia). Borówki będą wspierać układ krążenia i przeciwdziałać chorobom wątroby.
-jagody - równie pełne antyoksydantów, działają przeciwzapalnie, oczyszczająco i odtruwająco przy zakażeniach pokarmowych. Polecane są szczególnie przy biegunkach, bardzo szybko regulują pracę jelit i pomagają w eliminacji patogenów w jelitach. Są idealne dla cukrzyków, ponieważ zawierają mało cukru, a dodatkowo wspierają pracę trzustki. Ze względu na antocyjany chronią oczy i skórę przed działaniem promieni UV i uszkodzeniami wolnorodnikowymi. Są bogate w selen, cynk, miedź i mangan, oraz witaminy C, A, B. Należy jednak bardzo dokładnie je myć, bo ten rodzaj owoców szczególnie narażony jest na zanieczyszczenie jajami pasożytów (tasiemiec- bąblowiec). Bąblowica jest bardzo niebezpieczną chorobą i może prowadzić do śmierci.
- morele - bogate szczególnie w witaminę C, E i beta karoten (z niego organizm wytwarza witaminę A), czyli triadę antyoksydacyjną, co znaczy, że chronią przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym. Będą zatem działać antyzapalnie, przeciwnowotworowo, chronić wzrok, skórę. Morele bardzo korzystnie wpływają na stan skóry, chronią przed jej starzeniem się, utrzymują jędrność i koloryt. Morele zawierają również dużo potasu i wapnia, przez co będą bardzo pozytywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Morele zawierają także spore ilości witamin z grupy B, będą więc działać pozytywnie między innymi na wątrobę, mózg i cały układ nerwowy.
Oprócz tego truskawki, wiśnie, gruszki, arbuz, agrest, porzeczki i wszystkie inne letnie owoce powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu. Możemy jeść je wraz z owsianką na śniadanie, dodawać do omletów, placuszków, robić z nich koktajle, ale najlepiej chyba jeść je same, w całości. Są tak pyszne, że nie wymagają innych dodatków, a zjadane w całości bardziej wpływają na ośrodek sytości, i nie tracimy żadnych drogocennych witamin przy ewentualnej obróbce. Jedzmy owoce!
Aleksandra Dębska - dietetyk, ze specjalnością Dietoterapia.
Konsultacje z pacjentami są jej wielką pasją. Podchodzi do każdego przypadku holistycznie. Wie, że prawidłowe żywienie gra czasami najważniejszą rolę w kondycji zdrowotnej człowieka, natomiast higiena snu, pozytywne relacje ze sobą i otoczeniem, są kolejnymi i niezbędnymi elementami do utrzymania pełni zdrowia.
W MEDFOOD chętnie zajmuje się tematem mikrobiomu jelitowego i jego plejotropowego oddziaływania na organizm. Szczególnie fascynuje ją działanie ludzkiego mózgu, jego funkcje, potencjał, zależności, i jak wiele jeszcze o nim nie wiemy. Chętnie zgłębia kontekst relacji relacja jelita-mózg, zwłaszcza w aspekcie zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Oprócz tego zajmuje się osobami z zaburzeniami hormonalnymi.
Więcej na medfood.com.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.