Autor zdjęcia/źródło:
@pixabay
Siła woli, to inaczej nasza zdolność do kontrolowania impulsów. Czy siłę woli można wzmocnić i trenować? Wszyscy się z nią rodzimy, ale niektórzy z nas korzystają z niej częściej.
Jak dowiodły badania naukowe, osoby, które kontrolują swoje emocje, działania i uwagę są zdrowsze, szczęśliwsze, budują także trwalsze relacje z innymi, więcej zarabiają, skuteczniej radzą sobie ze stresem, konfliktami i innymi przeciwnościami. Siła woli z pewnością przydaje się więc w osiąganiu celów na różnych polach. Warto więc ją wzmacniać i odpowiednio trenować.
Siła woli - trenuj, wzmacniaj i osiągaj
Zanim przejdziemy do tego, jak wzmacniać samokontrolę, warto wyjaśnić kilka kwestii z nią związanych. Okazuje się, że na co dzień dysponujemy ograniczoną siłą woli, która zużywa się w miarę jej wykorzystania (z reguły po przespanej nocy mamy pełen jej zapas, wieczorem pozostaje jej niewiele). Oprócz tego możemy porównać siłę woli do siły mięśnia, który jeśli nie będzie używany, będzie zanikać.
Żeby wzmacniać samokontrolę, dobrze jest również wiedzieć, co jej nas pozbawia - a są to czynniki takie jak: stres, uboga dieta, brak snu, siedzący tryb życia, stawianie oporu przed zachciankami, podejmowanie decyzji, wysiłek psychiczny, próby panowania nad emocjami i pokusami.
Już sam fakt, że dobrze się wysypiamy, staramy się radzić sobie ze stresem i dobrze się odżywiamy, sprawia, że zasoby naszej siły woli będę większe, a my tym samym efektywniejsi.
CZYTAJ TAKŻE: Eksperci potwierdzają: odchudzamy się, ale te metody nie mają prawa zadziałać>
Jak wzmacniać siłę woli? Naukowcy znają sposoby
Mimo, że siła woli ma ograniczone zasoby, mozna ją jednak wzmacniać i trenować. Poniżej 5 skutecznych i sprawdzonych, naukowych sposobów:
- Konsekwentnie wykonywany akt samokontroli
Skoro siła woli przypomina mięsień, to można ją ćwiczyć. Jeżeli podejmujemy świadome wysiłki, aby wykazywać się systematycznie samodyscypliną, nasz „mięsień samokontroli” będzie coraz silniejszy. Osoby badane, które, np. codziennie starały się, aby siedzieć w wyprostowanej pozycji, po pewnym czasie lepiej radziły sobie z innymi działaniami wymagającymi siły woli.
- Medytacja
Badania dowiodły, że medytacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wzmacniania siły woli. Regularna medytacja prowadzi do zwiększania objętości istoty szarej w korze przedczołowej, która to część mózgu jest związana z samokontrolą. Zaledwie trzy godziny medytowania przełożyły się na poprawę samokontroli wśród badanych, sprzyjając jednocześnie rozwojowi uważności, koncentracji, samoświadomości i odporności na stres. Co więcej, badania pokazały, że nawet słabej jakości medytacja wpływa pozytywnie na wzmocnienie siłę woli.
- Relaksacja
Stosowanie metod, które obniżają poziom stresu i odczuwanego napięcia owocuje większą samokontrolą. Można powiedzieć, że im więcej stresu doświadczamy, tym mamy mniej siły woli, dlatego warto zadbać o relaksację, szczególnie po dniu pełnym wyzwań. Możemy relaksować się na wiele sposobów, choćby spędzając czas na łonie natury, będąc wśród przyjaciół, czytając książkę lub odwiedzając masażystę. Największe rezultaty jednak dają naukowo zbadane techniki relaksacyjne, takie jak: trening autogenny Schultza lub progresywna relaksacja mięśni Jacobsona. Więcej informacji na ten temat tych prostych, ale skutecznych metod można przeczytać w internecie.
- Odpowiedni sposób odżywiania się
Badania pokazały, że „paliwem” siły woli jest glukoza, czyli cukier. To dlatego po zjedzeniu czegoś słodkiego, czujemy tymczasowy przypływ energii i samokontroli. Niestety na dłuższą metę nie jest to strategia, która sprzyja samokontroli. Powtarzające się w dłuższym okresie skoki i nagłe spadki cukru we krwi mogą upośledzać zdolności ciała i mózgu do optymalnego wykorzystywania cukru (np. cukrzyca typu II). Co więc spożywać, aby w rozsądny sposób wzmocnić siłę woli? W tym celu zaleca się dietę niskoglikemiczną, pozwalającą utrzymać stały poziom cukru we krwi, który uwalnia się stopniowo. Do produktów niskoglikemicznych zaliczamy np. mięso, orzechy, niektóre zboża, większość warzyw i część owoców, czyli jak najmniej przetworzone produkty. Nasza dieta zależy jednak od wielu czynników, więc jeśli
zmieniamy swoje nawyki żywieniowe, najlepiej zrobimy, zwracając się do dietetyka, który oferuje profesjonalną pomoc.
- Ćwiczenia fizyczne
Istnieje wiele zalet wynikających z regularnego uprawiania sportu lub określonych aktywności fizycznych, które mają dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, wygląd, a nawet siłę woli! W badaniu przeprowadzonym na Macquarie University w Sydney zbadano osoby, które miały ćwiczyć na siłowni przynajmniej raz w tygodniu przez pierwszy miesiąc, a następnie minimum trzy razy w tygodniu przez kolejny. Wyniki były zdumiewające, ponieważ uczestnicy badania po zaledwie dwóch miesiącach aktywności fizycznej wyraźnie zwiększyli swoją systematyczność działań i skłonność do stawiania oporu zachciankom oraz byli bardziej produktywni. Wzmocnienie siły woli pojawiło się więc, jako efekt uboczny ćwiczeń, które same w sobie dawały wiele innych korzyści.
Samokontrola to coś, nad czym jesteśmy w stanie pracować. Często na rezultaty trzeba troszkę poczekać, bo trening siły woli przypomina trening mięśni, które nie rozwijają się z dnia na dzień.
Zawsze jednak należy też pamiętać o podstawach, takich jak odpowiednia długość snu, odpoczynek oraz zdrowy sposób odżywiania się.
Marcin Kwieciński - konsultant w zakresie efektywności osobistej, pasjonat psychologii i zdrowego trybu życia.
Wierzy w dobrze wykonaną pracę, wdzięczność i szczerą troskę. Przyjemność i sens życia odnajduje w pomaganiu ludziom w rozwiązywaniu ich problemów za pomocą sprawdzonych i skutecznych metod.
W MedFood zajmuje się prowadzeniem sesji coachingowych, grup wsparcia i webinariów. Pomaga swoim Klientom na diecie od strony psychologicznej i organizacyjnej. Podczas indywidualnych spotkań w gabinecie lub na Skype, daje Klientom gotowe narzędzia do tworzenia i praktykowania zdrowych nawyków (przestrzeganie diety, regularna aktywność fizyczna, zarządzanie czasem). W swojej pracy przestrzega zasad etycznych i stosuje konkretne metody, które dają efekty.