Opublikowany przez: Familiepl
Autor zdjęcia/źródło: Jak przestać jeść słodycze? foto@pixabay
O ile potrafimy zmobilizować się do regularnego treningu i innych restrykcji związanych z dietą, o tyle rezygnacja ze słodyczy sprawia nam dosyć duży problem. Słodycze zawierają bowiem cukry proste, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie, na pracę narządów i układów, w szczególności układu trawiennego. Czy można przestać jeść słodycze? I dlaczego je tak uwielbiamy?
Nie od dziś wiadomo, że głównym skutkiem spożywania słodyczy w nadmiarze jest podwyższenie bilansu kalorycznego naszej codziennej diety, co może doprowadzić do nadwagi, otyłości, a także do poważnych chorób takich jak: cukrzyca, choroby układu krążenia czy choroby układu kostnego.
Cukier prosty, który zawarty jest w słodyczach bardzo szybko przedostaje się do krwioobiegu i podnosi poziom glukozy. W odpowiedzi na to, w organizmie wzrasta produkcja insuliny, czyli hormonu, który odpowiedzialny jest za transport glukozy do wnętrza komórek. Dzięki temu po gwałtownym wzroście poziomu glukozy we krwi, bardzo szybko następuje jego gwałtowny spadek. Gdy spożywamy słodycze bardzo często, to równie często następują wahania poziomu cukru we krwi, co może przyczynić się do wystąpienia insulinooporności czy cukrzycy.
Pamiętajmy, że SŁODYCZE to nie tylko czekolada, batoniki, ciasteczka, lody, wyroby cukiernicze, to też wszystkie napoje słodkie typu cola, napoje owocowe, które najczęściej są dosładzane, również alkohol dostarcza nam cukrów prostych.
Mózg ludzi uzależnionych od cukru działa podobnie jak u narkomanów. Łatwo zauważyć, że ludzie, którym go brakuje szybciej się denerwują, są drażliwi, a nawet agresywni. Obniża się poziom glukozy we krwi i od razu jesteśmy „na głodzie”. Uzależnienie od cukru powstaje z prostej przyczyny – dostarczając naszemu organizmowi łakocie powodujemy, że poziom serotoniny we krwi wzrasta. Serotonina, czyli „hormon szczęścia”, jest ważnym neuroprzekaźnikiem w ośrodkowym układzie nerwowym, który reguluje nasz apetyt, sen, nastrój, a nawet potrzeby seksualne. Łatwo przyswajalne cukry proste w zawrotnym tempie podnoszą jej poziom, ale na wyjątkowo krótki okres. Częste podnoszenie się w organizmie poziomu endorfin, powoduje , że nasze ciało się po prostu uzależnia.
Niektórzy naukowcy apetyt na słodycze tłumaczą czynnikami genetycznymi – ich zdaniem nasi przodkowie po smaku rozpoznawali, czy coś nadaje się lub nie nadaje do jedzenia – jeśli coś było słodkie, to oznaczało, że jest jadalne, jeśli natomiast było gorzkie, istniało duże prawdopodobieństwo, że pokarm zawiera w sobie truciznę. Zatem w tym przypadku jedzenie słodyczy warunkowane jest względami dziedzicznymi.
A jak to obecnie wygląda? Wiele osób sięga po coś słodkiego do jedzenia, gdy ma tzw. „chandrę”. Jak wiadomo, pożywienie zawierające dużo węglowodanów sprawia, że podnosi się poziom tryptofanu we krwi, a to z kolei przyczynia się do wzmożonego przenikania tego aminokwasu do mózgu, gdzie pobudzone zostaje wytwarzanie serotoniny – jej działanie zmniejsza apetyt i poprawia humor.
Zakłócenie równowagi flory bakteryjnej w jelitach może również objawiać się silnym łaknieniem na słodycze. Spowodowane jest to przerostem drożdżaków, m.in. Candidy albicans. Drożdżak ten wytwarza kandydotoksynę, która indukuje w układzie nerwowym pewne zmiany
Pragnienie słodyczy może wynikać z niedoborów chromu, który bierze udział w metabolizmie cukrów w organizmie i nasila efekt działania insuliny, a także z niedoborów cynku, witamin z grupy B, witaminy C i manganu, które również odgrywają rolę w metabolizmie glukozy
Jak sobie poradzić z ochotą na słodycze? Oto kilka praktycznych wskazówek:
Jedz regularnie
Nie głódź się
Pij wodę
Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym
Unikaj żywności typu „light” lub o zmniejszonej zawartości tłuszczu.
Nie zapominaj o zdrowych tłuszczach typu oliwa z oliwek, awokado czy orzechy
Mniej zawsze pod ręką świeże owoce warzywa oraz orzechy
Nie rób zakupów „na głodnego”
Wprowadź regularną aktywność fizyczną
Zwiększ spożycia białka i zdrowych tłuszczy w diecie
Tak, istnieją zdrowe słodycze! Fit łakocie to znakomita propozycja dla wszystkich, którzy toczą codzienną walkę o zachowanie szczupłej sylwetki przy miłości do słodyczy. Te pozornie przeciwstawne cele da się pogodzić. Należy pamiętaj o jednej zasadzie – Umiar przede wszystkim! A jakie to są fit przepisy? Dowiecie się już niedługo z najnowszego e-booka, ze zdrowymi przepisami.
Adrianna Tucholska – dietetyk, specjalność profilaktyka zdrowotna oraz żywienie w sporcie.
Jej misją jest dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem, jak również motywowanie i inspirowanie do zmiany. Ogromną satysfakcję i motywacje do pracy czerpie z sukcesów swoich klientów, którzy dzięki odpowiednio dobranej diecie odzyskują energię i zmieniają sposób myślenia.
W Poradni MedFood specjalizuje się w układaniu jadłospisów, a niedługo również będzie przyjmować pacjentów w gabinecie. Chce wszystkim udowodnić , że dieta to nie głodówki i liczenie kalorii, ale świadome odżywianie zgodne z naszą naturą, które może być smaczne i proste.
>> Więcej na stronie medfood.com.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.