Opublikowany przez: Familiepl 2018-07-16 13:34:03
Autor zdjęcia/źródło: @pixabay
Zwlekanie nie zawsze oznacza lenistwa. Bardzo często wiąże się z naszym poczuciem własnej wartości. Szczególnie osoby mające tendencję do dążenia do perfekcji, mogą sabotować swoje wysiłki, ponieważ gdzieś w głębi wiedzą, że rezultaty ich działań nie będą doskonałe. A to mogłoby ugodzić nieco w ich samoocenę. Stosunkowo logicznym wydaje się więc rozwiązanie niepodejmowania tych działań w ogóle.
Niestety, nierealizowane zaległości prowadzą do coraz to większych problemów, które rodzą z kolei wyrzuty sumienia, stres i godzą jeszcze bardziej w nasze poczucie własnej wartości. Wydaje się więc, że najlepiej robić wszystko na bieżąco i nie prowokować sytuacji, które wynikałby z tego, że określonych działań unikamy.
Poniżej cztery praktyczne sposoby, aby poradzić sobie ze skłonnością do odkładania na później!
Kiedy jesteśmy w stanie prokrastynacji, trudno jest nam oderwać się od wszelkich bodźców. Mając dokoła siebie komputer, smartfona, telewizję na żywo albo osoby do rozmowy możemy mieć ogromny problem, żeby się od wszystkich rzeczy odciąć, ale jest to konieczne, aby pobudzić w sobie iskierkę do działania. Wyciszony umysł to skupiony umysł – dzięki temu znacznie łatwiej zabrać się do pracy.
Realizacja zadań ma to do siebie, że często jest to proces, który sam się napędza. „Jeśli zaczniesz, będziesz to robić dalej”. I rzeczywiście istnieje spora szansa, że jeśli rozpoczniemy pewne działania, to uda nam się wystarczająco rozruszać motywację. Warto wybrać jedno, priorytetowe zadanie, którego realizacja w największym stopniu nas odciąży. Jeśli nie wiemy, co mogłoby nim być, można sobie zadać pytanie: „Jeśli miałbym/miałabym dzisiaj tylko 2 godziny, jakie zadanie warto by było zrealizować?”.
W celu nabrania większych chęci do działania, opłaca się tworzyć z zadań małe projekty. „Aby zjeść słonia, trzeba to zrobić po kawałku” – mówi mądre przysłowie. Czasem zaległy obowiązek może budzić w nas niepokój, ponieważ wydaje się zbyt czasochłonny lub trudny. Rozbity cel natomiast wydaje się osiągalny, bo z góry wiemy, co powinniśmy zrobić najpierw i jak będą wyglądać kolejne etapy naszych działań. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie przewidzieć potencjalne trudności, samo zadanie zaś wydaje się wówczas prostsze w realizacji. Nie daj się zwieść, że np. zakup kanapy to tylko zakup kanapy. To też projekt: a) poszukać w internecie interesujący typ kanapy, b) znaleźć sklep stacjonarny, który oferuje takie meble, c) zamówić kanapę, d) odebrać ją.
Warto uzmysłowić sobie, że „Zrobione jest lepsze od doskonałego.”. W sytuacji, w której wewnętrzny głos każe nam dążyć do doskonałości, powinniśmy przypominać sobie, że perfekcja nie istnieje i odkładanie zadań na później wszystko pogorszy. Zdarza się, że osiągamy świetne rezultaty, właśnie wtedy gdy podchodzimy do określonego zadania „od niechcenia”. A to, zgodnie z poprzednim punktem może sprawić, że w procesie działania pobudzimy nasze chęci do realizacji obowiązków.
Może się jednak zdarzyć, że żadne sposoby nie zadziałają i nieustannie zmagamy się z natłokiem obowiązków, za które nie umiemy się zabrać. Wówczas należałoby zastanowić się nad wizytą u specjalisty, np. psychologa/coacha (gdy w grę wchodzą problemy natury psychologicznej) lub dietetyka (gdy sposób odżywiania się ma negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie i życiową energię).
Jeżeli jednak brak chęci do działania ma charakter tymczasowy lub prokrastynacja stała się dla nas nawykiem, przyda się odrobina samozaparcia, aby na własną rękę poradzić sobie z problemem.
Marcin Kwieciński - konsultant w zakresie efektywności osobistej, pasjonat psychologii i zdrowego trybu życia.
Wierzy w dobrze wykonaną pracę, wdzięczność i szczerą troskę. Przyjemność i sens życia odnajduje w pomaganiu ludziom w rozwiązywaniu ich problemów za pomocą sprawdzonych i skutecznych metod.
W MedFood zajmuje się prowadzeniem sesji coachingowych, grup wsparcia i webinariów. Pomaga swoim Klientom na diecie od strony psychologicznej i organizacyjnej. Podczas indywidualnych spotkań w gabinecie lub na Skype, daje Klientom gotowe narzędzia do tworzenia i praktykowania zdrowych nawyków (przestrzeganie diety, regularna aktywność fizyczna, zarządzanie czasem). W swojej pracy przestrzega zasad etycznych i stosuje konkretne metody, które dają efekty.
Więcej na medfood.com.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.