Co spowalnia nasz metabolizm?
- Zarejestrowany: 28.04.2009, 13:58
- Posty: 66136
Wiem że z wiekiem nasz metabolizm zwalnia. Zaczynamy mieć problemy z wagą.
Czy możemy jakoś go zmienić, czy mamy jakiś przyspieszyć nasz metabolizm?
- Zarejestrowany: 28.12.2016, 08:51
- Posty: 9
Dzień dobry,
Szybkość przemiany materii (metabolizmu) jest ściśle powiązana z naszym stylem życia. W związku z czym zmiana sposobu odżywiania się czy stopnia aktywności fizycznej będą skutkowały również spowolnieniem/ przyspieszeniem metabolizmu.
W przypadku zbyt wolnej przemiany materii zaleca się:
- regularne spożywanie 4-5 posiłków o małej objętości
- spokojne spożywanie posiłków (z dużym naciskiem na dokładne przeżuwanie)
- zwiększenie udziału produktów bogatych w błonnik (pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce- szczególnie na surowo)
- wprowadzenie większej ilości świeżo fermentowanych produktów mlecznych, np. maślanki, kefirów czy jogurtów naturalnych
- unikanie spożywania produktów o działaniu zapierającym, m.in.: słodycze, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, warzywa strączkowe oraz grzyby
- spożywanie co najmniej 1,5l płynów na dobę (najlepiej wody niegazowanej)
- regularną aktywność fizyczną (minimum 30-45 minut dziennie w postaci np. spaceru)
- ograniczenie bądź rzucenie palenia papierosów oraz
- wprowadzenie "zdrowych" technik kulinarnych (np. gotowanie, pieczenie pod przykryciem) kosztem smażenia oraz tradycyjnego pieczenia
- Zarejestrowany: 28.04.2009, 13:58
- Posty: 66136
Bardzo dziękuję za odpowiedz.
W sumie wcale nie jest to takie trudne, no może oprócz słodyczy..
Pozdrawiam
- Zarejestrowany: 28.12.2016, 08:51
- Posty: 9
Wiadomo, slodycze często są kwestią problematyczną w diecie, ale jeżeli stopniowo będziemy je ograniczać to nawet nie zauważymy kiedy nie będziemy miały już na nie ochoty ;).
Najtrudniej jest zacząć, dlatego polecałabym rozpocząć od wprowadzenia np. musów owocowych z dodatkiem miodu zamiast kolejnego batonika czy czekoladki. Do takich "zdrowych" słodyczy można jeszcze zaliczyć: orzechy, sałatki owocowe, koktajle warzywno- owocowe z różnymi dodatkami (np. wiórkami kokosowymi czy nasionami chia), chipsy owocowe/ warzywne (np. z jarmużu, jabłkek, marchwi) oraz jogurty owocowe domowej roboty (np. jogurt naturalny miksujemy z wybranymi owocami bądź przekładamy go z warstwami musu owocowego i płatków owsianych).
W związku z powyższym, najtrudniejszym etapem w zaprzestaniu jedzenia słodyczy jest utrzymanie naszego samozaparcia, dlatego w Nowym Roku życzę, żeby nasza silna wola wygrywała z niezdrowymi nawykami ;)
Pozdrawiam
- Zarejestrowany: 28.04.2009, 13:58
- Posty: 66136
Dziękuję! A jeszcze takie pytanko odnośnie jedzenia śniadania. Wiem że śniadanie to ważna rzecz ale czasem po prostu nam się nie chce się jeść czy jadać wtedy na siłę czy sobie odpuścić aż Poczujemy głód?
- Zarejestrowany: 28.12.2016, 08:51
- Posty: 9
Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem. Wiadomo, czasami nie mamy na nie chęci, ale przeważnie jest to związane z nieprawidłowym rozplanowaniem posiłków w dniu poprzednim.
Jeżeli w pierwszej połowie dnia jemy bardzo mało, za to po południu nadrabiamy z nawiązką, to niestety nasz organizm nie może odpoczywać w nocy, gdyż zajmuje się trawieniem. Dodatkowo, jeżeli zjadamy bardzo obfite kolacje, to automatycznie rano nie mamy ochoty na kolejny posiłek, dlatego też tak bardzo ważne jest rozplanowanie posiłków (powinno być ich 4-5 o niewielkiej objętości w przerwach 3-4 godzinnych) oraz spożywanie "lekkiej" kolacji.
W związku z powyższym, w przypadku braku chęci na śniadanie powinniśmy się przyjrzeć jak dokładnie wygląda nasza dieta. Po wprowadzeniu tych niewielkich zmian nawet nie zauważymy, kiedy będziemy zjadać śniadania z chęcią i smakiem ;).