Wyjątkowość to nie tylko odmienny charakter, styl ubierania się. Wyjątkowość to także umiejętność zachowania się wśród ludzi oraz dobór odpowiednich słów. Czasami małe słówko, dla Ciebie nic nie znaczące może postawić Cię w innym świetle oraz ułatwić relacje z innymi ludźmi.
1. "Lubię Cię", "Kocham Cię"
Mów to wszystkim osobom, których darzysz uczuciem lub sympatią. Te słowa są magiczne i mają wielkie znaczenie. Pamiętaj, że każdy chce wiedzieć co tak naprawdę siedzi w Twojej głowie i w Twoim sercu.
2. "Czy mógłbyś/mogłabyś mi pomóc?"
Masz problem z włączeniem telewizora, napisaniem ciekawego sprawozdania albo włączeniem aplikacji w najnowszym smartfonie? Nie bój się prosić o pomoc, to nie jest żaden wstyd. Taka postawa pokazuje, że cenisz umiejętności i doświadczenie drugiego człowieka. I jedna i druga strona zdobędzie jakieś plusy. Osoba, która Ci pomaga będzie zachwycona, że może "sprzedać" Ci swoje umiejętności i wiedzę, a Ty jako biorca nauczysz się czegoś nowego.
3. "Przepraszam", "Przykro mi"
Każdy człowiek popełnia błędy, ale nie każdy potrafi się do tego przyznać. Popełnić błąd jest bardzo łatwo, ale trudniej jest wtedy, gdy trzeba kogoś przeprosić. Naucz się mówić "Przepraszam", "Przykro mi, mój błąd". Doceni to nie jedna osoba.
4. "W czym Ci pomóc?"
Ludzie boją się prosić o pomoc. Według nich taki gest jest oznaką słabości oraz nieradzenia sobie w trudnych sytuacjach. To jest wielki błąd ! Nikt z nas nie jest alfa i omegą ! Każdy ma prawo nie wyrobić się w czasie, zapomnieć o ważnej dacie, czy przyjść do pracy na ostatnią chwilę.
Gdy widzisz, że koleżanka męczy się nad jakimś projektem, sama zasugeruj jej pomoc. Powiedz: Mam chwilkę wolnego, może skserować Ci te dokumenty? W ten sposób wyrazisz swoją chęć pomocy oraz pokażesz, że nie robisz tego z litości, tylko z prawdziwej chęci niesienia pomocy.
5. "Bardzo Ci dziękuję"
Ile razy podziękowałaś komuś za pomoc, prezent, życzenia, czy kartkę świąteczną? Czy dziękujesz znajomym za odwiedziny, czy zwykłą rozmowę? Zapominasz o tym, prawda? A może.. myślisz, że nie trzeba za takie coś dziękować. Bo i po co..? Mylisz się ! Warto zadzwonić do przyjaciółki i podziękować jej za to, że zawsze jest przy Tobie. Napisać do znajomych, którzy byli u Was kilka dni temu na kawie, że cieszysz się ze spotkania. Słowo "Dziękuję" przecież nic nie kosztuje.
6. "Mój błąd", "Myliłam się"
Ile razy zdarzyło się, że byłaś przekonana, że Twój pomysł jest najlepszy? Upierałaś się przy swoim zdaniu, broniłaś go, ale.. po jakimś czasie okazało się, że jednak nie miałaś racji. W takiej sytuacji robisz się czerwona i nic nie mówisz. Błąd ! Warto jest przyznać się do błędu. Zaplusujesz takim zachowaniem.
7. "Super to zrobiłaś/zrobiłeś", "To było świetne"
Pochwały motywują, sprawiają, że mamy świadomość iż nasza praca nie poszła na marne. Chwal, nie za często, ale chwal. Chwal swojego męża, gdy naprawi cieknący kran, swoją córkę za to, że przyniosła dobrą ocenę ze sprawdzianu. Chwal również sama siebie - gdy uda Ci się zrealizować postanowienie - w ramach pochwał kup sobie jakąś drobnostkę, albo pojedź z koleżankami na jakąś małą wycieczkę.
8. "Myślę tak, ponieważ.."
Co człowiek to inne zdanie. To jest normalne, nie ma dwóch takich samych osób co mają taki sam, identyczny pogląd na świat co Ty. Zawsze znajdzie się coś co was różni. Czasami te różnice mogą prowadzić nawet i do kłótni. Wyrażając swoje zdanie staraj się wyjaśniać dlaczego tak sądzisz, dlaczego nie zgadzasz się ze swoim rozmówcą.
9. Nie mów nic
Są chwile, kiedy warto milczeć. Często mówimy zbyt dużo, a dopiero po wypowiedzeniu słów - zastanawiamy się nad nimi. Dzięki temu ranimy wiele osób, chociaż tak naprawdę tego nie chcemy. Dlatego teraz zanim coś powiesz w kłótni najpierw zastanów się.. Czy warto jest mówić to co ma się w danej chwili na myśli tylko po to, aby sprawić komuś przykrość? Mówi się, że.. "Milczenie jest złotem". Czasami jest ono i diamentem..
A czy Wy często używacie tych zdań?