Jak wrócić do optymalnej kondycji po ciąży?Kategorie: Ciąża Liczba wpisów: 4, liczba wizyt: 22598 |
Nadesłane przez: Gawronek123 dnia 16-04-2018 11:55
Kobiety w czasie ciąży potrafią zmienić swój tryb życia o 180 stopni. Niestety, tuż po urodzeniu – wracają do niezdrowej rutyny. To ogromny błąd, który nieść może za sobą naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne.
Nie ma znaczenia czy jesteś matką karmiącą. O własne zdrowie należy dbać niezależnie od innych czynników. Jak to zrobić? Przedstawiamy 10 zdrowych nawyków, które po prostu musisz dalej stosować po ciąży.
Po pierwsze: stanowcze „NIE” dla alkoholu!
Spożywanie alkoholu bezpośrednio po ciąży to ogromny błąd. Osłabiony organizm (wykończony fizycznie i psychicznie) może negatywnie zareagować nawet na najmniejszą dawkę alkoholu. Z tego też względu, musisz bezwzględnie zrezygnować z jakichkolwiek alkoholi. Nie ma znaczenia, czy jest to lampka wina, czy kufel piwa – alkohol jest całkowicie niewskazany.
Po drugie: nie pal!
Konsekwencji zdrowotnych wynikających z palenia papierosów może być naprawdę wiele. Jeśli zrezygnowałaś z palenia w czasie ciąży – kontynuuj to także po ciąży. Wszak, to zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Udowodniono bowiem, że bierne palenie może być nawet kilkukrotnie bardziej niebezpieczne, aniżeli palenie czynne. Unikaj również pomieszczeń w których mógłby ktokolwiek palić (zarówno przy Tobie, jak i dziecku).
Po trzecie: zacznij się wysypiać!
Łatwo powiedzieć, gorzeć wykonać? Nasze dziecko śpi znacznie dłużej niż my. Musimy po prostu nieco dostosować się do jego rytmu. Drzemka w ciągu dnia powinna wynagrodzić nam nocne czuwanie. Zadbaj o to, by ilość snu bezpośrednio po ciąży nie była mniejsza niż 8 godzin na dobę.
Po czwarte: bądź regularna!
Regularność w tzw. rytmie dobowym jest niezwykle istotna. Dzięki niej, narządy wewnętrzne pracują znacznie efektywniej. To niezwykle istotne w przypadku regeneracji po ciąży. Dlatego też, bezwzględnie należy zadbać o to, by:
Po piąte: dostosuj odżywianie
Jesteśmy tym, co jemy – w tym powiedzeniu jest naprawdę sporo prawdy. Warto zadbać o to, by nasze odżywianie było zdrowe i zbilansowane. Należy je dostosować do naszej kondycji zdrowotnej po porodzie.
Bezwzględnie nie należy od razu podejmować trudów odchudzania się. Poczekaj, pozwól się zregenerować organizmowi, a dopiero później rozpocznij procesy dietetyczne.
Po szóste: bądź aktywna!
Najgorszym co można zrobić to – zaprzestać jakichkolwiek form aktywności fizycznej. Codzienne spacery, bieganie, jazda na rowerze czy rolkach – to świetne rozwiązania, które nie tylko pozwolą Ci zmienić skład i budowę Twojego ciała, ale także przyśpieszą regenerację. Pamiętaj jednak o tym, że Twoje zasoby energetyczne są nieco mniejsze, a co za tym idzie – trening nie powinien mieć zbyt dużej objętości i intensywności. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość, to wskazane są codzienne ćwiczenia.
Po siódme: relaks!
Macierzyństwo nie może być dla Ciebie udręką. To dar, którym musimy się cieszyć. Niestety, wiele kobiet traktuje to jako nieprzyjemny obowiązek. Jeśli jednak zadbamy o dodatkowe bodźce stymulujące nasz humor to wcale nie musi być tak źle! Pamiętaj o codziennej dawce relaksu. Najlepszymi formy wiążą się z aktywnością ruchową, tj. joga i inne form medytacji.
Po ósme: miłość!
Czy wiesz, że kobiety, które są w szczęśliwym związku znacznie lepiej radzą sobie z defektami, które pojawiają się po ciąży? To nie może być przypadek. Miłość pozwala nam być pięknymi, niezależnie od sytuacji i miejsca w którym się znajdziemy. Dlatego, pielęgnuj swoje uczucie – nawet w tak trudnym czasie jakim jest macierzyństwo.
Po dziewiąte: suplementacja?
Jednym z dobrych nawyków po ciąży jest stosowanie suplementacji uzupełniającej. Naturalne preparaty – kompleksy witaminowo-mineralne, mogą nam pozwolić osiągnąć odpowiednią kondycję organizmu. Przyczyniają się do tempa regeneracji i sprawiają, że nasza dieta jest pełnowartościowa. W przypadku, gdy karmimy – warto skonsultować stosowanie suplementacji z lekarzem lub farmaceutą.
Spośród wszystkich suplementów diet, najlepszym rozwiązaniem zdaje się być Green Barley Plus. Recenzję tego preparatu znajdą Państwo tutaj.
Po dziesiąte: dobry plan!
Znakomity mówca motywacyjny Brian Tracy powiedział kiedyś, że „bez planu nie ma nic”. W tym powiedzeniu jest naprawdę wiele prawdy. Wszakże, jeśli nie zaplanujemy swojej „regeneracji” to może się okazać, że po dwóch czy trzech dniach zrezygnujemy z przykazań. Warto zatem zadbać o to, by spisać postanowienia na kartkę i po prostu zaplanować.
Plan powinien być możliwie szczegółowy – zakładać godzinę treningu, posiłków oraz snu. Stanowi on również świetny motywator. Możemy w nim umieszczać zapiski dotyczące postępów.
Wykładnia zdrowia – samopoczucie i badania
Wykładnią zdrowia nie jest tylko i wyłącznie Twoje samopoczucie. Jest ono istotne, ale prawdę o kondycji Twojego ciała najlepiej określą badania. Realizuj podstawowe (krew, kał, mocz) przynajmniej raz na kwartał – aby móc zrozumieć jak zachowuje się Twój organizm po urodzeniu. W przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek niedobory lub nadwyżki – koniecznie skonsultuj to ze specjalistą.
Nadesłane przez: Gawronek123 dnia 22-03-2018 12:24
Włosy to niezwykle ważny element kobiecej urody. Panie nad ich pielęgnacją i stylizacją potrafią spędzać mnóstwo czasu. Niestety, w czasie ciąży ich kondycja ulega znacznemu pogorszeniu. Włosy stają się bardziej łamliwe i przesuszone. Ich ogólny wygląd jest znacznie gorszy, co rzecz jasna ma wpływ na urodę kobiety.
Kondycja włosów w czasie ciąży – dlaczego ulega pogorszeniu?
Za pogorszenie kondycji włosów w czasie ciąży odpowiadają hormony. Burza hormonalna przechodząca przez organizm przyszłej mamy sieje prawdziwe spustoszenie. Przez to nie tylko włosy stają się słabsze, ale także wypadają w nadmiernych ilościach.
Jest to jednak stan w pełni naturalny. Zwiększone wypadanie włosów nie powinno nas kłopotać. Po porodzie, dochodzi zwykle do pełnego odblokowania procesów wzrostu, co skutkuje powrotem do naturalnej objętości.
Prawidłowa pielęgnacja włosów w ciąży
Aby procesy doprowadzające do wypadania i osłabienia włosa, musimy zadbać o realizację odpowiednich procesów pielęgnacyjnych. Jakich?
Codzienne mycie głowy
W czasie ciąży może dojść do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, co powinno determinować nas do codziennego mycia głowy. Należy jednak pamiętać, by stosować szampony delikatne – pozbawione silnych detergentów.
W celu codziennej pielęgnacji (tzw. odświeżenia włosów) można zastosować szampony dla dzieci i/lub odżywki do włosów.
Odżywki do włosów
Niemal każda kobieta sięga po odżywki do włosów. W ciąży, należy bezwzględnie zwiększyć częstotliwość ich stosowania. Odżywkę nakładamy przy każdorazowym myciu głowy – w celu odbudowy naturalnej bariery ochronnej włosa.
Odżywki powinny mieć działanie: nawilżające i wzmacniające. W momencie, gdy nieco zaniedbamy włosy – możemy sięgnąć również po odżywki regenerujące.
Maski
Maseczki do włosów, czyli nic innego jak swojego rodzaju formy odżywiania włosów. W ciąży, szczególne zastosowanie znajdzie maseczka z jajek, która stanowi prawdziwą „bombę” odżywczą dla włosów. Jajka stanowią doskonałe źródło witamin, wartości mineralnych, mikro i makroelementów.
Olejowanie włosów
Naturalną barierę ochronną włosa warto wspierać zabiegiem olejowania. Zabieg należy przeprowadzać przy wykorzystaniu naturalnych, pozbawionych barwników olejków.
Wpływ odżywiania na kondycję włosów
Ktoś mądry powiedział kiedyś, że „jesteśmy tym, co jemy”. To prawda, która znajduje przełożenie także na kondycję naszych włosów. W czasie ciąży, nasze nawyki żywieniowe bardzo często ulegają sporej metamorfozie. Nie zawsze, owa zmiana jest prawidłowa i dobra dla naszego organizmu i urody.
Odżywianie ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. Pełnowartościowa, zbilansowana i zdrowa dieta pozwala zminimalizować zmiany zachodzące w strukturze włosów. Niestety, bardzo często o tym zapominamy i po prostu ulegamy pokusom.
Mówiąc o odżywianiu nie sposób nie wspomnieć o suplementacji uzupełniającej. Biotyna, cynk i kompleksy witaminowe są jak najbardziej wskazane.
Warunki atmosferyczne, a kondycja naszych włosów
Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem, który ma wpływ na kondycję naszych włosów są warunki atmosferyczne. Bardzo często, nieświadomie pozwalamy na degradacje włosa przez:
Osłabiona struktura włosa przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie jest jeszcze bardziej podatna na szkodliwe warunki atmosferyczne.
Stylizacja włosów, a procesy degradacyjne
Zniszczenia włosów bardzo często pragniemy zatuszować poprzez odpowiednią stylizację włosów. Korzystamy z rozmaitych środków chemicznych takich jak: lakiery, żele czy pianki. Co więcej, posiłkujemy się różnego rodzaju stylizatorami elektrycznymi: lokówkami, prostownicami czy suszarkami z gorącym nawiewem.
Wszystko to odbija się negatywnie na kondycji naszych włosów. To błędne koło z którego powinniśmy jak najszybciej wyjść. W przeciwnym wypadku, po pewnym czasie nawet najlepsza stylizacja nie będzie wstanie zatuszować słabej kondycji naszych włosów.
10 praktycznych wskazów, czyli jak dbać o włosy w ciąży i po porodzie?
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwoli Wam – kobietom – uniknąć zbyt dużych zmian w strukturze włosa. Pamiętaj – zdecydowanie łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też, nie dopuszczaj do procesów degradacyjnych.
Co więcej, pomocne w odbudowie włosów może być również stosowanie suplementów diet. Sporą dawkę witamin i minerałów znajdziemy w Zielonym Jęczmieniu.
-> https://byc-zdrowym.pl/greeen-barley-plus-spalacz-tluszczu-recenzja/
Nadesłane przez: Gawronek123 dnia 22-03-2018 10:40
Nagromadzone w czasie ciąży zbędne kilogramy to spore wyzwanie. Ich eliminacja wymaga nie tylko zmiany w nawykach żywieniowych, ale także wzmożenia aktywności fizycznej.
Ruch to zdrowie?
Realizację programów treningowych zaleca się nie tylko kobietom z nadwagą. Każdy człowiek powinien codziennie trenować, gdyż ma to wpływ na ogólny stan zdrowia i kondycję organizmu.
Korzyści wynikających z aktywności fizycznej jest mnóstwo. Najważniejsze z nich to:
Jak widać – codzienny trening to nie tylko redukcja zbędnych kilogramów.
Dlaczego po ciąży mamy nadmiar zbędnych kilogramów?
Ciążą to specyficzny okres w życiu każdej kobiety. Oczekiwaniu na macierzyństwo towarzyszą rozmaite defekty urodowe. Po porodzie bardzo często zmagamy się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje?
Zwiększenie wagi w okresie ciąży jest procesem absolutnie naturalnym. Niestety, wiele kobiet w żadnym stopniu tego nie kontroluje – usprawiedliwiając się ciążą i „potrzebami” dziecka. To świetna wymówka, pozwalająca objadać się bez granic. Apetyt w ciąży rośnie. Mamy mnóstwo różnych zachcianek. To wszystko sprawia, że rośniemy w bardzo szybkim tempie – znacznie większym niż wymaga tego ciąża.
Działania profilaktyczne – co zrobić, aby zbyt mocno nie utyć?
Konsultacja z dietetykiem lub lekarzem pierwszego kontaktu pozwoli nam zrozumieć, że nasze dziecko nie potrzebuje ciasteczek, dziesiątek wysokokalorycznych owoców czy słodzonych soków owocowych.
Dla zdrowia naszego dziecka najlepsza będzie zbilansowana, pełnowartościowa dieta – wolna od słodyczy, „bomb kalorycznych” i innych niezdrowych produktów. Nie musimy się objadać by zapewnić wszelkich wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.
Mało tego! Nierozsądną, niezbilansowaną dietą możemy wręcz narobić krzywdy naszej pociesze.
Aktywność fizyczna w czasie ciąży?
Ciąża sama w sobie stanowi ogromne obciążenie fizyczne. Z tego też względu, aktywność fizyczna wręcz jest wskazana. Pozwala rozluźnić mięśnie i odpowiednio przygotować własne ciało do porodu.
Rzecz jasna, forma aktywności fizycznej nie jest dowolna. Każde ćwiczenia należy konsultować z lekarzem prowadzącym ciąże.
Najlepsze ćwiczenia w czasie ciąży
Istnieje kilka form rekomendowanych przez lekarzy i specjalistów. Zaliczamy do nich między innymi:
Kluczem do sukcesu jest dostosowanie objętości, intensywności oraz częstotliwości wykonywanych ćwiczeń.
Aktywność fizyczna po porodzie
Bardzo często po porodzie zauważalne jest silne osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, bolesność mięśni oraz ogólne rozdrażnienie. To nienajlepszy czas na podejmowanie odchudzania. Wszak – w większości przypadków zakończy się małą porażką. Warto odczekać kilka tygodni i pozwolić na pełną regenerację naszemu organizmowi. Nie przejmuj się nadmiarem tkanki tłuszczowej – na jej redukcję przyjdzie jeszcze czas.
Po kilkutygodniowym odpoczynku, gdy nasz organizm nabierze sił witalnych możemy przystąpić do realizacji planów treningowych.
Po pierwsze: przebadaj swój organizm
Realizacja zestawu podstawowych badań: krew, mocz, kał, EKG to podstawa do rozpoczęcia pracy nad własną sylwetką. Jeśli wszystko jest w porządku – możesz przystąpić do tworzenia planu treningowego.
Po drugie: plan treningowy
Dobór aktywności fizycznej to proces niezwykle istotny. Powinnaś kierować się przede wszystkim swoimi predyspozycjami. Wszak, posiadając dużą nadwagę nie warto stawiać na jogging, gdyż będzie to niebezpieczne dla naszych stawów. To samo tyczy się możliwości motorycznych.
Ponadto, warto trenować to, co lubimy. Jeśli zatem najlepszy dla Ciebie jest basen – rób właśnie to. Zyska na tym Twoja motywacja.
Po trzecie: progresja
Trening redukcyjny powinien cechować się tzw. progresją. Oznacza to, że każda kolejna sesja treningowa powinna być intensywniejsza i dłuższa. Dzięki temu, efektywność treningu będzie stała na bardzo wysokim poziomie.
Po czwarte: intensywność
W przypadku redukcji zalecana intensywność to 60-70% max HR (tętno wysiłkowe). Trenując z takim obciążeniem możemy liczyć na zdecydowanie najlepsze efekty.
Po piąte: objętość
Procesy redukcyjne zachodzą dopiero po 15-20 minutach stałej aktywności fizycznej. Z tego też względu minimalna długość treningu to około 30 minut. Zaleca się jednak wydłużać trening do około 45-60 minut.
W jakim czasie schudnę?
Tempo redukcji tkanki tłuszczowej zależne jest od wielu czynników – nie tylko aktywności fizycznej. Bardzo ważna jest również dieta czy stosowanie suplementacji.
Nie mniej jednak – przy maksymalnym zaangażowaniu, tempo odchudzania może oscylować w granicach 1kg/tydzień.
Pamiętaj: jeśli karmisz – koniecznie skonsultuj swoje założenia dietetyczne i treningowe z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem.
Niezwykle ważne może okazać się również stosowanie suplementów diet. W moim przypadku doskonałym sposobem na redukcję okazała się kuracja preparatem Green Barley Plus:
-> https://byc-zdrowym.pl/greeen-barley-plus-spalacz-tluszczu-recenzja/