Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-21 15:26:31
Familie.pl: Czy pigułki są całkowicie bezpieczne?
Większość kobiet może je zażywać. Oczywiście, przed wyborem tej metody trzeba sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. W tym celu lekarz zleci odpowiednie badania, np. badanie gruczołów piersiowych, wątroby, układu krążenia i układu krzepnięcia. W trakcie stosowania pigułek należy regularnie wykonywać badania okresowe, by sprawdzić czy nie wstępują jakieś powikłania. Bardzo ważne jest, by kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne nie paliły papierosów.
Warto pamiętać, że stosowanie pigułek wymaga systematyczności i pewnej wiedzy. By tabletki zapewniły ochronę przed niechcianą ciążą, należy je regularnie przyjmować. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że pewne pokarmy, inne leki, alkohol, narkotyki, a także kłopoty trawienne (np. biegunka, wymioty) mogą zaburzyć wchłanianie substancji zawartych w pigułkach.
Familie.pl: Pigułka po stosunku – czy powoduje skutki uboczne?
Tego typu pigułki zawierają bardziej skoncentrowaną dawkę hormonów. Może to powodować różne ujemne skutki , np. kłopoty trawienne, nudności, wymioty, obrzęki, bóle głowy. Wzrasta również ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Dlatego pigułka po stosunku powinna być stosowana sporadycznie jako metoda ratunkowa. Nie można jej traktować jako metody antykoncepcyjnej.
Familie.pl: Jaką antykoncepcje polecić córce na początek?
Na początek warto uświadomić córce, że współżycie wiąże się możliwością zajścia w ciążę. Jedyną skuteczną w stu procentach metodą antykoncepcyjną jest sterylizacja. Wszystkie inne zmniejszają ryzyko zajścia w ciążę (jedne bardziej, inne mniej), ale go nie wykluczają. Dlatego ważne jest, aby dziewczyna nie traktowała seksu jako rozrywki i rozważnie dobierała partnerów. Pozwoli to uniknąć wielu problemów, w razie gdyby pojawiła się niechciana ciążą.
Ze względu na zagrożenie różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową młode kobiety podejmujące współżycie powinny zwracać uwagę, by partner zawsze zakładał prezerwatywę. Dodatkowo można stosować preparaty plemnikobójcze, stosunek przerywany. Po 16. roku życia ginekolog może przepisać preparaty hormonalne (np. pigułki, plastry, pierścienie). W przypadku osób nieletnich wymagana jest zgoda rodziców.
Familie.pl: Jaka antykoncepcja polecana jest dla kobiet, które spełniły się już jako matki?
Do 35. roku życia można stosować metody hormonalne (np. pigułki, pierścienie, plastry). Później ze względu na to, że z wiekiem mogą wystąpić również inne czynniki ryzyka, np. otyłość, choroby układu krążenia, zaleca się wybór innej metody. Hormony warto odstawić także dlatego, że mogą być one jeszcze konieczne w okresie przekwitania. Jeżeli jednak kobieta będzie przyjmowała je przez cały czas, zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej może nie być możliwe ze względu na inne powikłania (np. choroby wątroby, choroby układu krążenia). Dla pań, które ukończyły 35 lat polecane są zwłaszcza wkładki domaciczne.
Familie.pl: Czy metody antykoncepcji są dobrze zakorzenione w świadomości Polek? Jakie są statystyki?
Świadomość w tym zakresie stale wzrasta. Kiedyś kobiety podchodziły do tego tematu bardziej beztrosko, ponieważ istniał wentyl bezpieczeństwa w postaci aborcji. Obecnie usuwanie ciąży dozwolone jest w ściśle określonych przypadkach, dlatego trzeba przykładać większą wagę do zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Antykoncepcja powinna służyć prokreacji, aby mieć taką liczbę dzieci i w takim czasie, jak chcemy.
Wśród pań, które odwiedzają mój gabinet, najwięcej stosuje tabletki antykoncepcyjne. W drugiej kolejności są wkładki domaciczne, znacznie rzadziej wybierane są pierścienie hormonalne, plastry, zastrzyki. Jest również duża grupa kobiet, która stosuje np. kalendarzyk, prezerwatywy, stosunek przerwany.
Familie.pl: Jak powinno się wybierać swoją metodę antykoncepcji? Co brać pod uwagę?
Nie ma idealnej metody, która jest dobra dla wszystkich. Dlatego powinna być ona zawsze dobrana indywidualnie. Warto wziąć pod uwagę m.in. wiek, styl życia, stan zdrowia, a także to, czy kobieta już rodziła, jak często współżyje.
Familie.pl: Jak ocenia się skuteczność poszczególnych metod?
Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa tzw. wskaźnik Pearla. Przedstawia on liczbę niepożądanych ciąż, do jakich doszło w ciągu roku u stu par stosujących daną metodę antykoncepcji.
Prawie stuprocentową skuteczność daje sterylizacja, np. wazektomia (podwiązanie nasieniowodów u mężczyzn). W Polsce nie jest ona stosowana.
Spośród innych metod najlepszą ochronę zapewnia antykoncepcja hormonalna. Pigułki dwuskładnikowe i domaciczna wkładka hormonalna mają skuteczność na poziomie ok. 99 proc. tabletki jednoskładnikowe (tzw. minipigułki) – 95-97 proc., tradycyjne spirale – ok. 97 proc.
Jeśli chodzi o pozostałe metody, ich skuteczność jest dużo niższa. Trudno przytoczyć konkretne dane, bo szacunki są bardzo rozbieżne.
Familie.pl: Czy można łączyć metody antykoncepcyjne?
Jest to wręcz wskazane. Szczególnie zalecane jest stosowanie prezerwatywy równocześnie z innymi sposobami antykoncepcji – ze względu na to, że dodatkowo zmniejsza ona ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Preparaty plemnikobójcze, np. globulki, również – chociaż w mniejszym stopniu niż prezerwatywy – zmniejszają ryzyko zakażenia.
Nawet metody które same w sobie nie są zbyt skuteczne, w połączeniu z innymi zapewniają wystarczającą ochronę. Przykładem może być chociażby stosowanie prezerwatywy (najlepiej nasączanych środkiem plemnikobójczym) wraz ze stosunkiem przerywanym lub połączenie prezerwatywy z globulką antykoncepcyjną.
Za wsparcie merytoryczne dziękujemy
Panu Doktorowi Cezaremu Zalewskiemu
z poradni edoktor24.pl
CYKL ZDROWIE
CZYTAJ WIĘCEJ :
ZMIANY SKÓRNE LATEM
Latem pod wpływem słońca, wzmożonej aktywności ruchowej, kąpieli wodnych , a nawet z powodu poznawania nowych smaków na naszej skórze pojawia się wiele zmian. Jak je zdiagnozować i leczyć? Jaka pielęgnować skórę latem i kiedy pójść do lekarza? Na te i inne pytania odpowiada dermatolog Pani Anna Dyszyńska!
MIĘŚNIAKI MACICY - ROZMOWA Z GINIEKOLOGIEM
Partnerem cyklu Zdrowie jest:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
77.254.*.* 2014.07.29 15:41
ja zdecydowałam się ze względu na na skuteczność oraz wygodę na pigułki antykoncepcyjne i wiem że wiążą się one z wieloma skutkami ubocznymi ale i nad tym panuję biorąc osłonowo harmonellę, chroni ona serce i układ krążenia wiec już tak nie obawiam się zakrzepicy, wpływa korzystnie na wątrobę, ma też wiele innych pozytywnych oddziaływań, warto poczytać a najlepiej zapytać swojego ginekologa bo jest ona polecana przez nich
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.