Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-21 15:26:31
Familie.pl: Czy globulka jest wystarczającą metodą antykoncepcyjną?
Globulki, tak jak inne preparaty plemnikobójcze, mogą być stosowane pomocniczo w połączeniu z innymi metodami antykoncepcji. Samodzielnie nie zapewniają wystarczającej ochrony, głównie ze względu na problemy z ich dokładną aplikacją. Ale już np. użyte razem z prezerwatywą dają ok. 97 proc. skuteczności.
Familie.pl: Prezerwatywa to już przeżytek?
Wręcz przeciwnie. Prezerwatywa powinna być używana podczas każdego stosunku jako uzupełnienie innej, wybranej metody antykoncepcji. Prezerwatywa nie tylko zapobiega zajściu w niechcianą ciążę, ale co bardzo istotne zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oczywiście, by zapewniła ochronę, musi być cała. Dlatego warto nauczyć się prawidłowo ją zakładać. Niektóre osoby rezygnują ze stosowania prezerwatyw ze względu na uczulenie na lateks. Obecnie można jednak kupić prezerwatywy wykonane z innych tworzyw, które nie wywołują alergii.
Familie.pl: Czy plastry są skuteczne? Czy każdy może je stosować?
Antykoncepcja hormonalna zapewnia najlepszą ochronę przed niechciana ciążą. Oprócz plastrów są jeszcze inne metody, które omijają przewód pokarmowy. Należą do nich dopochwowe pierścienie, zastrzyki i implanty. Taki sposób podawania hormonów eliminuje dwa elementy. Po pierwsze, eliminują wszystkie czynniki, które upośledzają prawidłowe wchłanianie leku (co może się zdarzyć w przypadku pigułek), takie jak kłopoty trawienne, zaburzenia wchłaniania, interakcje z innymi pokarmami lub lekami. Tego typu metody antykoncepcji są ponadto mniej obciążające dla wątroby.
Plastry antykoncepcyjne mimo wspomnianych powyżej zalet, mają też pewne wady. Zastosowane w nich hormony (gestageny) są starszej generacji, gdyż tylko takie wchłaniają się przez skórę. Niestety, mają one działanie androgenne, dlatego mogą powodować przybieranie na wadze, problemy z cerą. U niektórych osób może wystąpić tez uczulenie. Zdarza się również, że plastry się odklejają.
Znacznie lepszym rozwiązaniem są pierścienie dopochwowe. Mają one dodatkową zaletę, a mianowicie zwiększają wydzielanie śluzu i eliminują suchość pochwy (która może występować w trakcie stosowania innych hormonalnych metod).
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
77.254.*.* 2014.07.29 15:41
ja zdecydowałam się ze względu na na skuteczność oraz wygodę na pigułki antykoncepcyjne i wiem że wiążą się one z wieloma skutkami ubocznymi ale i nad tym panuję biorąc osłonowo harmonellę, chroni ona serce i układ krążenia wiec już tak nie obawiam się zakrzepicy, wpływa korzystnie na wątrobę, ma też wiele innych pozytywnych oddziaływań, warto poczytać a najlepiej zapytać swojego ginekologa bo jest ona polecana przez nich
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.