Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-21 15:26:31
Familie.pl: Ile wymyślono metod antykoncepcji?
Można powiedzieć, że są dwa rodzaje antykoncepcji. Pierwszą grupę stanowią metody ogólnodostępne, przeznaczone do samodzielnego użytku. Zaliczają się do nich prezerwatywy, preparaty plemnikobójcze (np. globulki, kremy) oraz tzw. metody naturalne. Druga grupa to metody, których stosowanie wymaga wizyty u lekarza. Należą do nich pigułki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne (tzw. spirale) oraz pozostałe metody hormonalne – plastry, pierścienie, zastrzyki i implanty. Wymienić należy tu również sterylizację. Na Zachodzie stosunkowo popularna jest wazektomia, czyli podwiązanie nasieniowodów u mężczyzn. U nas sterylizację wykonuje się jedynie ze wskazań medycznych.
Familie.pl: Jaka antykoncepcja jest lepsza? Sztuczna czy naturalna?
Największą skutecznością charakteryzuje się antykoncepcja hormonalna oraz wkładki domaciczne.
Tzw. naturalne metody opierają się na naturalnym rytmie płodności kobiety. Zakładają, że współżycie jedynie podczas dni niepłodnych pozwala uniknąć niepożądanej ciąży. Należy jednak pamiętać, że organizm kobiety jest z natury nastawiony na prokreację. Dlatego w czasie miesięcznego cyklu mogą zachodzić różne wahania. Jest wiele przypadków zajścia w ciążę w okresie, gdy teoretycznie nie było to możliwe. Z tego względu metody naturalne są bardzo zawodne.
Familie.pl: Coraz popularniejsze są wkładki domaciczne. Jakie są ich wady i zalety?
Istnieją trzy typy wkładek domacicznych. Tradycyjne wykonane są metalu lub plastiku. Umieszczone w macicy zmieniają jej śluzówkę uniemożliwiając zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. W Polsce już się ich raczej nie stosuje. Zastąpiły je wkładki z tworzywa sztucznego z dodatkiem miedzi. Działają one podobnie jak tradycyjne spiralki. Ponadto jony miedzi uwalniając się powoli zmniejszają żywotność plemników. Najnowocześniejsze wkładki hormonalne zaopatrzone są w mały zbiorniczek, z którego stopniowo wydziałają się hormony. Powodują one dodatkowo zagęszczenie śluzu szyjki macicy, a więc utrudniają plemnikom przedostanie się do komórki jajowej.
Zaletą wkładek domacicznych jest ich wysoka skuteczność. W przypadku tradycyjnych spiralek wynosi ona około 97 proc., a przy hormonalnych powyżej 99 proc. Co ważne, wkładka chroni przez cały czas. Nie ma ryzyka, że nie zadziała, jak ma to miejsce w przypadku pigułek (bo np. kobieta zapomni je wziąć) lub plastrów (które mogą się odkleić). Poza tym jest mniej przeciwwskazań niż w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Spiralę zakłada się na 3-7 lat, dlatego koszt jej zastosowania jest stosunkowo niski w porównaniu do innych nowoczesnych metod.
Oczywiście wkładka domaciczna, podobnie jak każda inna metoda, nie jest odpowiednia dla wszystkich kobiet. Niekiedy może wywoływać nieprawidłowe krwawienia, bóle podbrzusza, stany zapalne narządów kobiecych. Ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów jest większe u kobiet, które nie rodziły. W skrajnych przypadkach w wyniku stanów zapalnych może dojść do powstania zrostów i niedrożności jajników, co uniemożliwi zajście w ciążę. Z tego względu wkładki nie poleca się paniom, które jeszcze nie mają dzieci.
Część kobiet rezygnuje ze stosowania wkładki domacicznej z powodów światopoglądowych. Spirala uznawana jest bowiem za środek wczesnoporonny.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
77.254.*.* 2014.07.29 15:41
ja zdecydowałam się ze względu na na skuteczność oraz wygodę na pigułki antykoncepcyjne i wiem że wiążą się one z wieloma skutkami ubocznymi ale i nad tym panuję biorąc osłonowo harmonellę, chroni ona serce i układ krążenia wiec już tak nie obawiam się zakrzepicy, wpływa korzystnie na wątrobę, ma też wiele innych pozytywnych oddziaływań, warto poczytać a najlepiej zapytać swojego ginekologa bo jest ona polecana przez nich
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.