Opublikowany przez: monika.g 2015-02-25 21:22:52
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @ przygotowanie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej
Dla dziecka jest to pierwsze tak poważne i odpowiedzialne wydarzenie. Dużą rolę w przygotowaniach do Pierwszej Komunii odgrywają też rodzice, którzy są pierwszym przykładem wiary i miłości dla swojego dziecka, uczą je i wychowują, aby było dobrym człowiekiem. Jak właściwie ukierunkować dziecko i pomóc mu w przygotowaniu się do Pierwszej Komunii Świętej? O to zapytaliśmy księdza doktora Janusza Stańczuka, który przez wiele lat prowadził katechezy w wielu szkołach podstawowych.
Ksiądz Janusz spotkał się ze mną w niedzielny wieczór, już po wszystkich mszach świętych, gdy jest czas na odpoczynek oraz chwile refleksji i zadumy, wsłuchania się w głos Boży, przemyślenia wielu kwestii. W takiej atmosferze rozmawialiśmy o jednym z najważniejszch sakramentów jakim jest Komunia Święta, a zwłaszcza moment przystapienia do niej po raz pierwszy.
ZOBACZ TEŻ >> Komunia 2024 - kiedy i jak zapraszać gości?
Redakcja: Czym jest Komunia Święta?
Ks. Janusz Stańczuk: Jest to jeden z siedmiu sakramentów Kościoła, a tak naprawdę jeden z trzech najważniejszych Chrzest, Bierzmowanie i Komunia - nazywamy je sakramentami inicjacji chrześcijańskiej, wprowadzenia w chrześcijaństwo. Żeby być w pełni dojrzałym chrześcijaninem trzeba przyjąć te trzy sakramenty. Kolejność przyjmowania ich bywała zmienna, tzn. zawsze chrzest był pierwszy, ale przez wiele lat udzielano po chrzcie bierzmowania, a dopiero później Komunii Świętej. Jednak od kilkuset lat ta kolejność uległa zmianie.
ZOBACZ TEŻ >>TOP 6: Wymarzony prezent na Komunię>>
Czemu akurat w wieku 9 lat udziela się Pierwszej Komunii Świętej?
Wiek przyjmowania Komunii stopniowo był obniżany, powiedzmy tysiąc lat temu przystępowano do I Komunii w wieku 14-15 lat, natomiast kilkaset lat temu ten czas został obniżony pod wpływem różnych objawień i na prośbę rodziców oraz różnych przemyśleń stwierdzono, że im wcześniej Bóg zamieszka w człowieku tym dla człowieka lepiej, również dla jego wychowania, dla jego ochrony przed złem. W Polsce, jak w większości krajów, po raz pierwszy Komunia przyjmowana jest w wieku ok. 9 lat. Wiąże się to z wiekiem pewnej roztropności u tych małych ludzi przystępujących do Komunii. Ważne jest żeby potrafili oni rozróżnić, że to już nie jest zwykły chleb, żeby potrafili wierzyć w Boga w miarę świadomie. Natomiast istnieje w niektórych rejonach Polski praktyka wczesnej Komunii Świętej. Dokumenty Kościoła już ponad 100 lat temu pozwoliły na tego rodzaju praktykę. Można ją przyjąć w wieku nawet 6-7 lat. Jednak nie przyjęła się na szeroką skalę, dotyczy tylko wybranych dzieci, wiąże się z tym wiekiem roztropności, odróżnienia, że dzieje się coś ważnego. Jeden z moich kolegów księży ze Śląska opowiadał mi, że u nich ta praktyka weszła na stałe w ten sposób, że dzieci czy ich rodzice, chcąc przyjąć Komunię wcześniej, zgłaszają się do księdza proboszcza indywidualnie. Wtedy ustalane jest czy dane dziecko jest już na tyle dojrzałe, aby być świadome powagi tego sakramentu.
Czym jest przygotowanie dalsze i bliższe?
Przygotowanie dalsze trwa już od narodzin dziecka, gdy jest wychowywane w wierze, uczone pacierza przez rodziców, prowadzane do kościoła. Natomiast przygotowanie bliższe zaczyna się od momentu rozpoczęcia nauki katechizmu w szkole.
Ile czasu trwa przygotowanie do I Komunii Świętej?
Przygotowanie do Pierwszej Komunii powinno trwać już od urodzenia dziecka, czyli kiedy dziecko rośnie w domu religijnym, wierzącym, wspólnie się modlącym, wychowuje się i do tej Komunii się przygotowuje. Czasem widać taki bardzo radosny obrazek w kościele, kiedy rodzice idą do Komunii, a dziecko między nimi, jakieś 4-5 letnie widzi, że przyjmują Pana Jezusa też staje przed księdzem z otwartą buzią i czeka i jest bardzo zdziwione, że nic mu się nie daje (śmiech).
Natomiast takie bliższe przygotowanie zaczyna się z chwilą uczęszczania dziecka na katechizację. W większości parafii zaczyna się to w drugiej klasie szkoły podstawowej, czyli w wieku 9 lat. To przygotowanie bezpośrednie przebiega dwutorowo tzn. program szkolny realizowany na katechezie w szkole coraz częściej dotyka tematów związanych z Komunią, z eucharystią, z sakramentami, natomiast równolegle realizowany jest program parafialny, bo trzeba pamiętać, że za przygotowanie do sakramentów odpowiada parafia. Pierwszym i podstawowym miejscem przyjmowania wszystkich sakramentów jest parafia nie szkoła. Oczywiście jeśli ktoś chce przyjąć sakrament poza swoją parafią jest to jak najbardziej możliwe, ale najpierw musi przyjść do swojego proboszcza, który ma obowiązek zapytać kto, gdzie i jak realizuje przygotowanie do Komunii.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.229.*.* 2018.05.24 10:41
A czy na komunię wciąż wypada kupić zegarek? czy może juz postawić na złotą biżuterię? nie chcę dawać pieniędzy to według mnie nie eleganckie, ale chcę też trafić z prezentem
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.