Autor zdjęcia/źródło: Photl.com
Co możemy zrobić, by ciąża i początki macierzyństwa nie zaszkodziły karierze?
Marta Pyrzyńska-Mac: Ciąża sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla kariery, jak to często jest przedstawiane. Szkodliwa może być jednak postawa niektórych Pań, które pomimo tego, że czują się dobrze i mają sprzyjające warunki pracy, od razu planują zwolnienie lekarskie na cały okres ciąży. Druga strona medalu to podejście pracodawców, które czasami również pozostawia wiele do życzenia.
Praca w ciąży - kilka dobrych rad! |
Kluczowe jest wyważenie pomiędzy dbaniem o siebie i zdrowiem dziecka, a byciem odpowiedzialnym pracownikiem. Warto pokazać od początku, że ciąża nie wpływa na nasze zaangażowanie w pracy - jeżeli oczywiście pozwala nam na to samopoczucie i jeżeli nie mamy pracy, która stanowi ryzyko dla naszego stanu (np. praca fizyczna).
Jakie trudności zawodowe najczęściej napotykają świeżo upieczone mamy?
Marta Pyrzyńska-Mac: Najczęściej pojawiającą się trudnością jest fakt, że pracodawca ma obawy, czy kobieta poradzi sobie z zadaniami wymagającymi dużego zaangażowania czasowego oraz dyspozycyjności.
Spotkałam się również z opiniami mam, które na początku powrotu do pracy czuły, że są traktowane jak „pracownik gorszej kategorii” i musiały udowadniać od nowa swoją wartość.
Obawy mamy przed powrotem do pracy - jak sobie radzić? |
W niektórych branżach kobieta po powrocie do pracy zastaje przykrą niespodziankę. Okazuje się,że w czasie, gdy pozostawała na urlopie macierzyńskim, jej obowiązki i klienci zostały przejęte przez kogoś innego już na stałe. W związku z tym, musi szybko odnaleźć się w nowej sytuacji, a czasami nawet budować swoja pozycję niemal od początku. W wyniku tego rodzi się ogromny stres czy nawet frustracja.
Świeżo upieczone mamy mają prawo do łącznie godzinnej przerwy na karmienie dziecka, co czasem spotyka się z brakiem zrozumienia innych osób z pracy.
Kolejnym stresującym aspektem jest fakt pozostawienia maluszka w domu pod opieką innej osoby, co powoduje, że Panie często czują się z tym niekomfortowo i trudno im skupić się na pracy.
Wiele kobiet obawia się również zwolnienia w wkrótce po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub „redukcji stanowiska”.
Jak tych trudności można uniknąć lub je zminimalizować?