Opublikowany przez:
LwiaMatka
2019-06-23 16:01:00
Autor zdjęcia/źródło: Sarah Doody
Chyba nic bardziej nie wyprowadza zmęczonej mamy z równowagi, jak skurczone w praniu nowe ubranko dla bobasa. Nie dość, że maluch i tak szybko wyrasta z każdej nowej rzeczy, to jeszcze pralka zamiast wyręczyć w pracach domowych, przysporzyła dodatkowego zmartwienia. Gdyby tylko wcześniej poddać materiał dekatyzacji, problem z kurczącym się w praniu ubrankiem w ogóle niemiałby miejsca.
Kurczące się w praniu ubrania potrafią zniszczyć niejeden plan na wielkie wyjście. Aby tego uniknąć, warto przede wszystkim przed pierwszym praniem zapoznać się z instrukcją prania zamieszczoną na metce przy ubraniu. Zawiera ona tak ważne informacje jak temperatura prania, sposób (ręcznie lub o określonej liczbie obrotów bębna pralki) czy inne, szczególne wskazania (np. wyłącznie pranie chemiczne). Delikatne i wełniane rzeczy starajmy się prać ręcznie lub w najbardziej delikatnym programie prania naszej pralki. Również środki piorące mają niebagatelne znaczenie – do tkanin naturalnych, mających tendencję do kurczenia (wełna, bawełna, len, wiskoza, oktan) lepiej stosować płyn do prania niż proszek. Zwrócić uwagę należy również na płyn do płukania – czasem lepiej go nie dodawać w myśl zasady, że im mniej chemii tym lepiej. Dobrze jest prać razem tylko ten sam gatunek tkanin – wówczas ryzyko zaszkodzenia danemu ubranku niedokładnie dobraną temperaturą czy sposobem wirowania jest minimalne. Do tego tkaniny, które mogą puszczać kolor (barwione bawełny i lny) koniecznie trzeba prać osobno, aby nie zniszczyć pranej razem odzieży.
Domowa dekatyzacja tkanin polega na poddawaniu materiału naprzemiennie działaniu wysokiej i niskiej temperatury wody tak, aby ustabilizować włókna tkaniny (wykurczyć) i zapobiec jej skurczeniu w czasie użytkowania. Dekatyzacji najlepiej poddawać materiał przed uszyciem z niego ubranka, ale na gotowych ciuszkach również można dekatyzować.
Jest kilka metod na domową dekatyzację tkanin. Każda z mam może sobie wybrać tą bardziej dla niej przystępną. Oto kilka z nich.
Dekatyzacja przez pranie
Zanim zabierzemy się za robienie wykroju z tkaniny, warto ją uprać. Najlepiej w temperaturze wskazanej na metce lub nieco wyższej, jeśli materiał nie jest z gatunku delikatnych. Oprócz naturalnego wykurczenia się tkaniny, piorąc usuniemy z niej kurz i detergenty, które mogą być drażniące dla skóry podczas noszenia ubrania. Pranie ustawiamy też na najniższe parametry wirowania, a następnie wilgotną tkaninę wyciągniętą z bębna pralki, prasujemy gorącym żelazkiem z dużą ilością pary.
Dekatyzacja przez namaczanie
Delikatniejsze materiały zamiast prać w bębnie pralki, jedynie namaczamy w misce z gorącą wodą. Następnie, delikatnie odsączając wodę z tkaniny (nie wyrzymając), mokry materiał prasujemy żelazkiem z parą.
Dekatyzacja parą wodną
Najdelikatniejsze materiały dekatyzujemy na sucho , prasując je z użyciem dużej ilości pary. Taki zabieg również odkazi materiał i delikatnie wykurczy włókna mające tendencję do zmiany objętości.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!