Familie.pl: Czy każda z przyszłych mam może ćwiczyć? Są jakieś przeciwwskazania zdrowotne, wiekowe? Od kiedy można rozpocząć praktykę?
Dominika: Przeciwskazania do praktyki jogi w ciąży to przede wszystkim te wyraźnie określone przez lekarza prowadzącego ciążę. Ponadto - I trymestr ciąży do 14 tygodnia, w którym można praktykować tylko pozycje relaksowe i pranajamę, czyli kontrolowany oddech, najlepiej pod okiem nauczyciela. Również przeciwwskazaniem są wszystkie choroby psychiczne, nowotwory złośliwe, okres rekonwalescencji po urazie ortopedycznym, ostre stany zapalne, rwa kulszowa i czas po usuwaniu zębów.
Na rozpoczęcie praktyki jogi w ciąży najlepszy jest początek II trymestru. W 14 tygodniu płód jest już dobrze zagnieżdżony w macicy i ryzyko poronienia zmniejsza się do minimum. Poziom hormonów powraca do normy, a dolegliwości z pierwszych 3 miesięcy znikają. Nastrój nie ulega już gwałtownym zmianom, normalizuje się apetyt, znikają nudności i nadwrażliwość piersi. Kobieta nie czuje się już osłabiona, ociężała i rozbita jak wcześniej. Okres między 14 a 28 tygodniem jest dla przyszłej mamy najlepszy, najszczęśliwszy - to czas dobrej formy, spokoju i pogody ducha. Od początku II trymestru aż do samego rozwiązania można regularnie praktykować jogę, o ile nie ma lekarskich zakazów.
Familie.pl: Dlaczego wybrać jogę a nie np. fitness czy basen dla kobiet ciężarnych?
Dominika: Moja osobista droga poprzez najróżniejsze formy aktywności doprowadziła mnie do jogi, w której widzę wszystko i ona daje mi największe korzyści. Polecając jogę przyszłym mamom nie wywyższam jej nad fitness czy basen, gdyż jogi nie da się porównać do sportu. Joga jest systemem filozoficznym , a korzyści jakie daje regularne wykonywanie asan, są jedynie „skutkami ubocznymi” jogi. Rzeczywiście praktyka w ciąży przynosi spektakularne efekty w postaci mega szybkich naturalnych porodów, w pełni świadomych i postrzeganych przez kobiety jako wręcz cudowne i mistyczne doświadczenia. Joga w ciąży przygotowuje kobiece umysły i ciała, tak aby rozpoczynały wejście na drogę macierzyństwa łagodnie, w spokoju, pewności siebie i poczuciu bezpieczeństwa.
Familie.pl: Rzeczywiście widać efekty? Czy przyszłe mamy uczęszczające w zajęciach rodzą szybciej? Lepiej radzą sobie z bólem? Szybciej wracają do formy?
Dominika: Na wszystkie pytania odpowiadam: tak! Efekty są wymierne. Porody naturalne przebiegające bez powikłań to średnio 4 godziny. Na przestrzeni ostatniego roku, moje pilne uczennice praktykujące jogę (3 razy w tygodniu po 60 minut) pierworódki rodziły w czasie od 50 minut do 6 godzin. A w ciągu ostatnich miesięcy pojawia się coraz częściej czas 2 i pól godziny. Dziewczyny ustalają rekordy najkrótszego czasu. Jeśli chodzi o radzenie sobie z bólem porodowym, to rzeczywiście kobiety dobrze przygotowane potrafią oddalać umysł od bólu, potrafią poddawać się etapom porodu, a nie walczyć z nimi. Ponadto stosując techniki łagodzenia bólu porodowego, panie lepiej sobie z nim radzą. Techniki te, najlepsze pozycje na czas skurczy i czas pomiędzy nimi, pozycje ułatwiające parcie oraz metody oddychania porodowego możecie znaleźć w moim praktycznym poradniku „Jak pięknie rodzisz”.
Familie.pl: O czym powinny wiedzieć, czy też pamiętać przyszłe mamy zanim zdecydują się na uczestniczenie w zajęciach?
Dominika: Zanim przyjdziesz na zajęcia, porozmawiaj ze swoim lekarzem, upewnij się, że nie ma przeciwskazań do ruchu. Wielu lekarzy w Polsce, szczególnie poza dużymi miastami, nie ma pojęcia o praktyce jogi, o jej wpływie na zdrowie człowieka i podnoszenie jakości życia. Wiec jeśli lekarz powie, że możesz chodzić na gimnastykę w ciąży czy fitness, na jogę tym bardziej się wybierz. Pamiętaj, że nie musisz mieć doświadczenia, nie musisz być rozciągnięta ani szczupła. Przygoda z jogą rozpoczyna się od chęci zmiany w równym stopniu co akceptacji obecnej sytuacji. W kwestiach technicznych: praktykuj jogę ok. 2 godziny po jedzeniu, nie zabieraj butów na zmianę, nie są potrzebne. Nie zabieraj telefonu na salę i pamiętaj aby nie spóźnić się na zajęcia.
Familie.pl: Jak zachęcić Panie do takiej aktywności?
Dominika: To bardzo proste. Wystarczy je zapytać do której grupy kobiet chcą się zaliczać: do entuzjastycznych matek, które wspominają poród jako cudowne wydarzenie na skalę wszechświata czy do grupy kobiet, które nawet nie chcą pamiętać porodu, gdyż był najbardziej traumatycznym doświadczeniem w ich życiu. Pierwsza grupa rodzi na ogół w kilka godzin, druga zaś walczy kilkanaście, nie rzadko z powikłaniami. Pierwsza grupa zachęca inne przyszłe mamy do praktyki jogi w ciąży, druga grupa straszy swoje koleżanki makabrycznymi opowieściami… Każda z Pań w ciąży ma szansę zdecydować czy ta forma przygotowań do porodu jest dla niej. Pierwsze zajęcia na ogół są nieodpłatne, więc warto przyjść i się przekonać.
Dominika Górniaszek - Warszawianka, lat 43, mgr ekonomii, jogini od 2000 roku, spełniona nauczycielka jogi i mama 14-sto letniej Heleny. Dominika to jednocześnie instruktor rekreacji ruchowej, certyfikowany nauczyciel Hatha Jogi metodą BKS Iyengara , specjalista jogi około prenatalnej metodą Viniasa Krama - w ciąży, po porodzie, przed poczęciem, specjalista jogi kobiecej- dla nastolatek, kobiet w okresie menopauzy i dam 60+ oraz masażysta - leczniczy masaż w ciąży, ajurwedyjski oraz masaż abhyanga. Dominika prowadzi zajęcia jogi i warsztat „Jak pięknie rodzisz - aktywny poród” w Warszawie. Związana z kobiecymi klubami: Studio Mamaville – Wilanów, Klub Mamoiselle - Bielany, House of Therapy - Stegny Mokotów. Można ją znaleźć na facebooku: Lady Sirsana Joga dla Kobiet.
UCZĘSZCZAŁYŚCIE NA ZAJECIA JOGI W CIĄŻY ?
PODZIELCIE SIĘ OPINIAMI NA FORUM >>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
94.75.*.* 2017.10.18 09:02
Każdy może zacząć trenować jogę. Wystarczy chcieć :) Ale moim zdaniem nie ma co zaczynać na własną rękę, bo z instruktorem to jednak w pełni skutecznie i bezpiecznie można się wszystkiego nauczyć. Jak ja zaczynałam swoją przygodę z jogą, to znalazlam instruktorkę w sieci. I pracuję z nią do dzisiaj :) Zerknijcie do tej wyszukiwarki trenerów i instruktorów sportowych [wymoderowano]
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.