Opublikowany przez: monika.g 2015-09-03 19:05:56
Krzewy aronii są w Polsce coraz chętniej uprawiane w sadach ze względu na to, że nie mają specjalnych wymagań glebowych. Owoce aronii na surowo mają słodko-cierpki smak, dlatego lepiej smakują przetworzone na dżemy, konfitury, soki lub nalewki. Sok z aronii wykorzystywany jest również jako barwnik ze względu na to, że ma bardzo intensywny kolor.
(pixabay.com @ co z aroni?)
Lecznicze właściwości aronii
Aronia to również bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów. Zawiera dużą ilość antocyjanów, fenolokwasy, garbniki, pektyny, witaminy C i P oraz sole mineralne: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo. Z tego względu owoce aronii oraz przetwory z aronii mają wiele właściwości leczniczych. Przede wszystkim aronia stosowana jest przez osoby z wysokim ciśnieniem, gdyż poprzez usuwanie złogów cholesterolu z żył skutecznie je obniżając. Zawarte w niej przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia, zapobiegają powstawaniu wolnych
rodników, a nawet nowotworów, oczyszczają krew. Owoce aronii łagodzą dolegliwości wątroby oraz trzustki, oczyszczają organizmu ze szkodliwych toksyn i zmniejszają napięcie nerwowe.
Warto wykorzystać wszystkie te właściwości aronii a do tego delektować się jej pysznym smakiem. Co z aronii możemy wyczarować w kuchni? Oto nasze propozycje:
Dżem z aronii do mięsa
Składniki:
Wykonanie KROK PO KROKU:
Przebrane owoce aronii zalewamy wrzątkiem, odstawimy na 2 godz.
W dużym, płaskim rondlu przygotowujemy syrop z wody i cukru. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, dodajemy obrane i pokrojone w ósemki gruszki i smażymy na niewielkim ogniu, często mieszając. Po 5 min dajemy jabłka i nadal smażymy na niewielkim ogniu mieszając od czasu do czasu, by owoce nie przywarły dna. Gdy owoce staną się szkliste, dorzucamy dobrze sączone owoce aronii, doprowadzamy do wrzenia i smażymy, cały czas na niewielkim ogniu, przez 2-3 min. Odstawiamy.
Następnego dnia aronię podgrzewamy chwili zagotowania smażymy przez 20 min. Aronia jest gotowa, gdy jabłka i gruszki zupełnie się rozgotują i utworzą piękną, ciemnoczerwoną galaretę.
Gorące owoce nakładamy do wygrzanych, idealnie czystych słoików, zabezpieczamy krążkiem celofanu zmoczonym spirytusem, szczelnie zamykamy. Aronia nie wymaga pasteryzacji. Dobrze smażone owoce przechowają się doskonale nawet przez kilka lat. Taki dżem można dodawać do schabu zamiast żurawiny oraz do innych mięs.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
dagmaruffka 2015.09.07 22:31
Lubię soki z aronii :)
Stokrotka 2015.09.07 21:54
A w moich stronach jej nie znaliśmy.. a taki zdrowy owoc..
Sonia 2015.09.04 15:33
Aronię stosuję nawet w przeziębieniu, bo działa napotnie, podobnie, jak czarny bez...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.