Opublikowany przez: Kasia P. 2015-03-31 18:47:29
Jak świadomie słuchać swojego ciała w ciąży?
Fizjologia nam podpowiada, że jeśli mamy do czynienia z dodatkowymi kilogramami, z innym ułożeniem miednicy, pracują bardziej nasze mięśnie, cały układ szkieletowy i mięśniowy jest przeciążony sam w sobie. Trzeba jednocześnie więc rozluźniać i wzmacniać mięśnie.
Uważam, że teraz bardzo fajną tendencją jest sport dla matki z dzieckiem. Są miejsca, które organizują dla matek specjalne zajęcia. Można wzmocnić swoje mięśnie, ale także trzeba popatrzeć na stronę psychiczną kobiety. Jak mama się czuje z nową rolą? Warto zadać sobie takie pytanie: Czy ja potrafię przyjąć wsparcie”. Kobiety często zarówno w ciąży, jak i po niej skarżą się na bóle kręgosłupa. Wtedy konieczne jest właśnie wsparcie, a nie zaciskanie zębów i udawanie, że nic się nie dzieję, bo ja sobie ze wszystkim sama najlepiej poradzę.
Ja jako nowo upieczona mama nie staram się być za bardzo samodzielna w tej roli. Temu się warto przyjrzeć. Czy ja się potrafię dzielić swoimi rozterkami z innymi? Czy ja potrafię zadbać o swój sen? Wydaje mi się to bardzo ważne w tym obszarze po ciąży. Żeby sobie pozwalać na to by funkcjonować trochę inaczej, bo to przecież jest dla nas taka nowa sytuacja w której musimy sobie poradzić na swój sposób.
Co natomiast w takiej sytuacji: odprowadzam dzieci do przedszkola, mąż idzie do pracy, a ja całymi dniami zajmuje się domem i siedzę w domu sama, a na dodatek czuje się przewlekle zmęczona.
Na początku zadałabym takiej osobie pytanie: Ile tego czasu tzw. spędzanego w domu, jest czasu dla mnie? Takiego czasu dla siebie, kiedy dbam tylko o siebie. Kiedy pojawiają się dzieci, bardzo często kobiety stawiają się na którymś tam miejscu. Wszystko staje się ważniejsze, ale warto sobie zdawać sobie wtedy pytanie: w jakim stopniu ja poświęcam sobie czas? W jakim stopniu potrafię sobie zorganizować czas, żeby mieć go tylko dla siebie na coś co jest dla mnie przyjemne, na coś co mnie nie nudzi. Bardzo często mamy do czynienia, niektóre kobiety się do tego przyznają, niektóre nie; że cierpią na znudzenie. Pozostaje więc pytanie w jakim stopniu ja jako osoba dorosła, która potrzebuje różnego rodzaju bodźców i stymulacji intelektualnej, czy tez fizycznej, jakiejś inspiracji, w jaki sposób ja mogę dodać do swojego życia, żeby wprowadzić jakiś element ekscytacji, bo to rutyna wprowadza duży element znudzenia i zmęczenia. To może być coś co do tej pory nas w życiu ekscytowało, a z czego zrezygnowaliśmy na rzecz dziecka, bo teraz zajmujemy się zupełnie innymi rzeczami i (śmiech) tutaj padnie stała wymówka: nie mamy czasu. Mamy tysiąc wymówek i uzasadnień, żeby czegoś dla siebie nie zrobić, bo jak się jest mamą to zawsze te wymówki się pojawią. To jest sytuacja, kiedy zawsze jest ktoś ważniejszy. Prawdą jest jednak, że jeśli mama jest wypoczęta i pełna energii, to i dzieci są radośniejsze, uśmiechnięte. Każdy ma coś innego co go w jakiś sposób ekscytuje i cieszy. Trzeba siebie popytać: gdzie ostatnio odczuwałam chwile radości i po to sięgać.
Skupmy się teraz na tatusiach...
Mężczyzna też potrzebuje takiego momentu w tygodniu, kiedy przeznaczy chwilę tylko dla siebie. Często mężczyźni mówią o sporcie lub kontaktach z kolegami. Jeśli kobieta potrafi wygospodarować ten czas, to lepiej rozumie, że mężczyzna też może mieć takie potrzeby. To bardzo ważne w związku, żeby w ten sposób siebie rozumieć. Inna rzecz to popatrzenie się na to na ile się wspieramy jako rodzice, a na ile wzajemnie się krytykujemy. Można dać łatwo się uwieść krytyce. Ludzie często w nowych rolach się zaczynają pouczać, a jak zaczynają się pouczać to zaczynają się od siebie oddalać. Każdemu mogę tylko poradzić, żeby się zastanowił jak się komunikuje z partnerem, czy jest ten element krytyki. Krytyka powoduje w ogóle, że pojawia się napięcie. Różne rzeczy możemy powiedzieć na różne sposoby. Człowiek krytykowany wchodzi w mechanizm obronny. Tylko niewielki procent osób dobrze sobie radzi z krytyką.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.