Alimenty na dziecko przysługują temu z rodziców, który po rozwodzie pozostaje z dzieckiem. Nie muszą być one ustalone przez sąd, gdy rodzice potrafią się porozumieć. W innym wypadku pozostaje sądowe orzeczenie alimentów. Obie strony mogą podpisać między sobą umowę, w której określają zasady płacenia alimentów, jak częstotliwość, wysokość kwoty oraz sposób płacenia. Umowa służy do celów dowodowych przed sądem w przypadku, gdyby strona płacąca przestała wywiązywać się z umowy.
Wysokość alimentów
Jaka kwota będzie stanowiła alimenty na dziecko na zapewnienie mu właściwych warunków rozwojowych zależy od wielu czynników. Kodeks rodzinny uzależnia ją przede wszystkim od:
- potrzeb uprawnionego. Inna wysokość przysługuje, gdy dziecko jest zdrowe, a inna gdy jest chore i wymaga opieki. Także ważny jest wiek dziecka. Wychowanie dziecka starszego wymaga większych nakładów na jego wychowania i utrzymanie.
- warunków finansowych i majątkowych, jakie posiada zobowiązany. Jeśli zobowiązany do płacenia alimentów osiąga wysokie dochody istnieje możliwość podniesienia kwoty alimentów. Bierze się także pod uwagę poziom życia osoby zobowiązanej do alimentacji.
W przypadku osób bezrobotnych lub nie mogących wykazać się swoimi dochodami, gdyż pracują nielegalnie, sąd ustala najniższe alimenty na dziecko biorąc pod uwagę hipotetyczne zarobki zobowiązanego.
Wykonanie obowiązku alimentacyjnego nie musi być świadczeniem pieniężnym w całości ale mogą to także być środki w naturze, na przykład w postaci płodów rolnych czy żywności.
Pozew o rozwód
Jest bezpłatny. Razem z pozwem do sądu należy złożyć:
- odpis aktu małżeństwa
- odpis aktu urodzenia dziecka
- dokument zaświadczający uprawnienie do żądania alimentów
zaświadczenia i dokumenty wskazujące na wysokość ponoszonych kosztów utrzymania oraz innych okoliczności wskazujących na potrzebę konkretnych wydatków, jak zaświadczenia o leczeniu, rachunki za leki, czy za przybory szkolne.
Alimenty na dziecko – do jakiego wieku?
Rodzice zobowiązani są utrzymywać swoje dzieci do 18 roku życia. Prawo nie określa jednak górnego wieku, do którego dzieci mogą żądać alimentów od rodziców. Kodeks mówi jedynie o tym, że rodzice zobowiązani są do łożenia na dzieci do momentu, w którym będą one mogły samodzielnie się utrzymać. Chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Gdy na przykład dziecko posiada własny majątek odziedziczony po dziadkach, np. w postaci nieruchomości z której czerpie korzyści w postaci czynszu najmu.
Okresem, do którego dzieci nie mogą się samodzielnie utrzymać jest okres, w którym pobierają naukę w szkole średniej lub wyższej. Jednak to zawsze sąd decyduje o przyznaniu alimentów. Może się więc zdarzyć, że osoba, która ukończyła szkołę i nie może znaleźć pracy, również będzie pobierała od rodzica pieniężne świadczenia alimentacyjne.
Alimenty na dziecko, które ukończyło 18 lat przysługują wówczas, gdy nadal się uczy i nie ma własnych źródeł dochodu albo jest chore i nie może się samodzielnie utrzymać. Pełnoletniość nie jest więc granicą, która pozwala rodzicom na uwolnienie się od obowiązku alimentacji na rzecz dzieci.
Gdy dziecko przed rozpoczęciem studiów już pracowało przez pewien czas, obowiązek alimentacyjny nadal istnieje, a sąd o nim orzekając najczęściej bierze pod uwagę, czy dziecko wykazuje chęć do dalszej nauki i czy jego zdolności oraz cechy charakteru pozwalają ją kontynuować. Sąd może zwolnić rodziców pełnoletniego studiującego dziecka z płacenia alimentów wówczas, gdy nie będzie osiągało pozytywnych wyników podczas nauki. Rodzice, jeśli uznają, że nie mają już obowiązku płacić alimentów, nie mogą zaprzestać płacenia samowolnie. Muszą wystąpić do sądu o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego.
Zmiana wysokości alimentów na dziecko
Można wystąpić o zmianę wysokości alimentów, gdy koszty utrzymania dziecka z upływem czasu się zmieniły lub uległy zmianie możliwości finansowe zobowiązanego do alimentacji. Także do zmiany może dojść z powodu choroby dziecka i wzrostu w związku z nią kosztów jego utrzymania.
Współpraca: www.aplikuj.pl
ZOBACZ RÓWNIEŻ: