Alimenty na dziecko 2017 - WAŻNE INFORMACJE! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Alimenty na dziecko 2017 - WAŻNE INFORMACJE!

Alimenty na dziecko 2017 - WAŻNE INFORMACJE!

Autor zdjęcia/źródło: Alimenty na dziecko@pixabay.com

W 2017 roku przepisy dotyczące obowiązku alimentacyjnego nie zmienią się. Wzrośnie natomiast pensja minimalna, której wysokość ma wpływ na świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Alimenty na dziecko przysługują temu z rodziców, który po rozwodzie pozostaje z dzieckiem. Nie muszą być one ustalone przez sąd, gdy rodzice potrafią się porozumieć. W innym wypadku pozostaje sądowe orzeczenie alimentów. Obie strony mogą podpisać między sobą umowę, w której określają zasady płacenia alimentów, jak częstotliwość, wysokość kwoty oraz sposób płacenia. Umowa służy do celów dowodowych przed sądem w przypadku, gdyby  strona płacąca przestała wywiązywać się z umowy.

Wysokość alimentów

Jaka kwota będzie stanowiła alimenty na dziecko na zapewnienie mu właściwych warunków rozwojowych zależy od wielu czynników. Kodeks rodzinny uzależnia ją przede wszystkim od:

  • potrzeb uprawnionego. Inna wysokość przysługuje, gdy dziecko jest zdrowe, a inna gdy  jest chore i wymaga opieki. Także ważny jest wiek dziecka. Wychowanie dziecka starszego wymaga większych nakładów na jego wychowania i utrzymanie.
  • warunków finansowych i majątkowych, jakie posiada zobowiązany. Jeśli  zobowiązany do płacenia alimentów osiąga wysokie dochody istnieje możliwość podniesienia kwoty alimentów. Bierze się także pod uwagę poziom życia osoby zobowiązanej do alimentacji.

 

W przypadku osób bezrobotnych lub nie mogących wykazać się swoimi dochodami, gdyż pracują nielegalnie, sąd ustala najniższe alimenty na dziecko biorąc pod uwagę hipotetyczne zarobki zobowiązanego.


Wykonanie obowiązku alimentacyjnego  nie musi być świadczeniem pieniężnym w całości ale mogą to także być środki w naturze, na przykład w postaci płodów rolnych czy żywności.

Pozew o rozwód

Jest bezpłatny. Razem z pozwem do sądu należy złożyć:

  • odpis aktu małżeństwa
  • odpis aktu urodzenia dziecka
  • dokument zaświadczający uprawnienie do żądania alimentów

zaświadczenia i dokumenty wskazujące na wysokość ponoszonych kosztów utrzymania oraz innych okoliczności wskazujących na potrzebę konkretnych wydatków, jak zaświadczenia o leczeniu, rachunki za leki, czy  za przybory szkolne.

Alimenty na dziecko – do jakiego wieku?

Rodzice zobowiązani  są utrzymywać swoje dzieci do 18 roku życia. Prawo nie określa jednak górnego wieku, do którego dzieci mogą żądać alimentów od rodziców. Kodeks mówi jedynie o tym, że rodzice zobowiązani są do łożenia na dzieci do momentu, w którym będą one mogły samodzielnie się utrzymać. Chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i  wychowania. Gdy na przykład dziecko posiada własny majątek odziedziczony po dziadkach, np. w postaci nieruchomości z której czerpie korzyści w postaci czynszu najmu.
Okresem, do którego dzieci nie mogą się samodzielnie utrzymać jest okres, w którym pobierają naukę w szkole średniej lub wyższej. Jednak to zawsze sąd decyduje o przyznaniu alimentów. Może się więc zdarzyć, że osoba, która ukończyła szkołę i nie może znaleźć pracy, również będzie pobierała od rodzica pieniężne świadczenia alimentacyjne.
Alimenty na dziecko, które ukończyło 18 lat przysługują wówczas, gdy nadal się  uczy  i nie ma własnych źródeł dochodu albo jest chore i nie może się samodzielnie utrzymać.  Pełnoletniość nie jest więc granicą, która pozwala rodzicom na uwolnienie się od obowiązku alimentacji na rzecz dzieci.
Gdy dziecko przed rozpoczęciem studiów już pracowało przez pewien czas, obowiązek alimentacyjny nadal istnieje, a sąd o nim orzekając  najczęściej bierze pod uwagę, czy dziecko wykazuje chęć do dalszej nauki i czy jego zdolności oraz cechy charakteru pozwalają ją kontynuować. Sąd może zwolnić rodziców pełnoletniego studiującego dziecka z płacenia alimentów wówczas, gdy nie będzie osiągało pozytywnych wyników podczas nauki. Rodzice, jeśli uznają, że nie mają już obowiązku płacić alimentów, nie mogą zaprzestać płacenia samowolnie. Muszą wystąpić do sądu o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego.

Zmiana wysokości alimentów na dziecko

Można  wystąpić o zmianę wysokości alimentów, gdy koszty utrzymania dziecka z upływem czasu się zmieniły lub uległy zmianie możliwości finansowe zobowiązanego do alimentacji. Także do zmiany może dojść z powodu choroby dziecka i wzrostu w związku z nią kosztów jego utrzymania.

Współpraca: www.aplikuj.pl



ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zasiłek dla samotnej matki 2017>>

Alimenty w Polsce – prawo jest bezsilne>>

Najnowsze komentarze

  • 37.47.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Wazna jest jedna sprawa, mianowicie chodzi tu o sprawiedliwosc,ktora nie zawsze jest po obustronach,dlaczego? Przyklad nastepujacy: kobieta przykladowo zdradza meza, dochodzi do rozwodu i automatycznie dziecko zostaje z matka i facet placi alimenty. Noe wazne jest to ze kobieta zdradzila bo i tak juz na wstepie wiadomo ze w tym akurat przykladzie facet zostaje pozbawiony normalnego zycia,w ktorym wstaje rano i widzi swoje dziecko (dzieci) je z nimi sniadanie, bawi ,uczy itp co z tego wynika ? To ze gdy facet zdradzi to dowala mu ostre alimenty na dziecko i moze na zone jesCze a jak kobieta zdradzi? Dowala ojcu alimenty i nie ma przy sobie dzieci bo ida z mama, to jest sprawiedliwe prawo. kobiety walczyly o rownouprawnienia, sa rownouprawnienia nie to co w latach 70/80 .. a w sprawach alimentacyjnych ? Facet zawsze ma podgorke. Wysoki sadzie , Panie Ziobro dziekuje,dziekuje Polsko, teraz koniec pisania bo trzeba na alimenty zarabiac
  • 5.173.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    jestem kobietą .. Nie jestem zależna .. alimenty mogą być najniższe .. bo jestem kobietą ,która da sobie radę sama bez ojca i jestem z siebie dumna .. jeżeli chodzi o obowiązku małżonków to mezczyzna utrzymuje rodzinę a kobieta wykonuje swoje obowiązki jako matką jako żoną i jako kobieta .. mężczyźni są do innych celów my kobiety również o tak się na wzajem dopełnia małżeństwo .. czasami bywa i na odwrót gdzie kobieta pracuje a facet zajmuje się dzieciakom. Nie jestem z tych ku*w które chcą zerknąć od byłego najwięcej kasy .. alimentów również na siebie .. mam swoją godność a dla samotnie wtchowujacych kobiet również jest należność pieniezna .. trzeba radzić sobie samej .. A nie polegać na elementach drugiej osoby .. winnym rozpadu związku często są obie strony .. tylko zazwyczaj kobiety nie widzą w sobie żadnych wad .. lub też są po prostu mężczyźni którzy mają naturę uwielbienia innych kobiet .. jeżeli jest wszystko pięknie w związku a mezczyzna i tak zdradził .. to trzeba iść dalej na przód .. ja tak zrobiłam .. Nie uznałam się nad sobą .. widocznie nie było mu tak dobrze jak na to zasługiwal !! A wy kobiety czasem miejcie jaja bo zaginięcie marnie .... faceci też nie mają każdy żeby płacić alimenty np po 1300 zł .. musza się utrzymać .. też nowa kobietę rozpieszczac A kiedy się pojawi dziecko musi zapewnić mu dobrobyt.. więc jest za tym by innej kobiecie z dzieckiem zapewnil to czego mnie nie zapewniono i chce by temu dziecku żyło się jak najlepiej .. żyjemy w świecie gdzie małżeństwo ani dziecko nie zabezpieczają nas przed porzuceniem proste ... dlatego trzeba zaakceptować ten wiek 21 bo i tak będzie coraz gorzej ;)
  • 94.254.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Jak sie chce to mozna. Czesc rodzicow dostaje tez 500+ i zasilek rodzinny. Ale to sie przeciez nie wlicza czyli kasa jest ale jej nie ma