Becikowe 2017 – jak je uzyskać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Becikowe 2017 – jak je uzyskać?

Becikowe 2017 – jak je uzyskać?

Autor zdjęcia/źródło: Becikowe 2017@ freepik/photoduet

Becikowe istnieje od 2006 roku i początkowo obejmowało wszystkich rodziców, którym urodziło się dziecko. W 2012 roku jednak zostało wprowadzone ograniczenie, które uwzględnia dochód rodziny. Obecnie jednorazowa zapomoga rodzinna po urodzeniu dziecka przysługuje tym rodzicom, których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 złotych netto.

Świadczenie to, podobnie jak wszystkie świadczenia rodzinne, jest wolne od podatku dochodowego. Warunkiem jego otrzymania jest pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Takie zaświadczenie może wystawić lekarz lub położna. 

Jakie składamy dokumenty?

Jeśli w 2017 roku będziemy wnioskować o becikowe do końca października, będziemy rozliczani z dochodów jaki uzyskaliśmy w 2015 roku. Z kolei jeśli wniosek złożymy po 1 listopada będą brane pod uwagę dochody z 2016 roku. Dokumenty potwierdzające uzyskane przychody to: oryginał zaświadczenia z US o wysokości rocznego dochodu, oświadczenie o dochodach nieopodatkowanych we wskazanym roku, oświadczenie z ZUS lub od pracodawcy o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzonych we wskazanym roku. Także należy złożyć oświadczenie członka rodziny, który rozlicza się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym, a w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego zaświadczenie o jego wielkości. Jeżeli ktokolwiek z pełnoletnich członków rodziny we wskazanym roku stracił dochód lub uzyskał nowy, powinien to przedłożyć.

 

Jeśli dostajemy alimenty na dziecko powinniśmy przedstawić orzeczenie sądu lub odpis posiedzenia sądowego. W przypadku dziecka przysposobionego powinniśmy mieć kserokopię prawomocnego wyroku sądu rodzinnego stwierdzającego przysposobienie lub zaświadczenia sądu rodzinnego albo ośrodka adopcyjno-opiekuńczego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka. Cudzoziemcy uprawnieni do ubiegania się o świadczenie powinni posiadać  kopię karty pobytu.

 Gdzie składamy dokumenty?

Dokumenty składamy w  przynależnym nam ze względu na mieszkanie Urzędzie Gminy lub Ośrodku Pomocy Społecznej. Mamy na to 12 miesięcy od momentu urodzenia dziecka. Jeśli się spóźnimy, niestety wniosek nie zostanie rozpatrzony. Jeśli wniosek zostanie złożony do 10. dnia miesiąca, pieniądze  będą wypłacone do końca miesiąca w którym nastąpiło złożenie wniosku. Złożenie wniosku po 10. dniu danego miesiąca przesuwa wypłatę do końca kolejnego miesiąca.


Czy zapowiadane są jakieś zmiany w 2017 roku?

Ostatnio wprowadzone zmiany dotyczące becikowego  dotyczyły roku 2016. Nałożyły one obowiązek na ministra utworzenia i prowadzenia systemu teleinformatycznego umożliwiającego ubieganie się o świadczenia rodzinne drogą elektroniczną. Druga znacząca zmiana to tzw. Kosiniakowe, które funkcjonuje jako całkowicie nowe świadczenie. Mowa tu o zasiłku rodzicielskim w wysokości 1000 zł na dziecko przez 12 miesięcy. Rok 2017 nie przyniesie żadnych zmian.

 





Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika alexandra90
    alexandra90Ikona zgłaszania komentarza
    Pozwolę sobie trochę skomentować z mojego doświadczenia. Nie powinniśmy a musimy pokazać zasądzone alimenty! Inaczej do dochodów liczony jest nas ex i nic się nie zrobi, żadne oświadczenia i wyjaśnienia :( Jestem samotną mamą, becikowe na ostatnią chwile składałam i... nei dostałam włąśnie przez to że nie mam zasądzonych alimentów (ex ma wysokie zarobki), wyrok o kontaktach czy pobycie dziecka z matką nic nie daje. Poza tym brak alimentów to też utrudnienie starania się o kredyt czy pierszeństwo w przedszkolu.
  • Awatar użytkownika Monika Faruga
    Monika FarugaIkona zgłaszania komentarza
    Bardzo przydatny artykół