Zegar biologiczny: poznaj prawidłowy rytm dnia! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zegar biologiczny: poznaj prawidłowy rytm dnia!

Zegar biologiczny: poznaj prawidłowy rytm dnia!

Autor zdjęcia/źródło: Zegar biologiczny, rytm dnia, odpoczynek @Zaprojektowane przez Freepik

Troszczymy się o nasze dzieci i staramy się by miały jak najbardziej prawidłowy rytm dnia, a co z nami? Zapominamy o swoim rytmie, który też jest niezwykle istotny. W pogoni za zegarem społecznym tracimy dobre nawyki. Czy warto?

Zdrowy tryb życia? Ile można o tym czytać i nic nie zmienić w swoich zachowaniach? Odpowiedź jest prosta: bardzo dużo. I nie leży tutaj główna wina po stronie czytającego. Chodzi o to by wyznaczać sobie tak na dobry początek drobne cele i być z nich dumnym, a dopiero po jakimś czasie brać byka za rogi. Wiele osób ma problem z dobowym rytmem dnia, dlatego podpowiadam kilka łatwych kroków jak wygodniej organizować swój dzień, jak układać go tak, by być bliższym własnym potrzebom, a nie nieustannie robić coś wbrew sobie

CZYTAJ WIĘCEJ: WIOSENNA DIETA - jadłospis na piękną cerę i szczupłą sylwetkę! >>

Prawidłowy rytm dobowy

Ok. godziny 5:00 zaczyna się proces budzenia organizmu. Zaczyna wzrastać poziom kortyzolu, a obniżać poziom melatoniny. Tak oto podnosi się ciśnienie tętnicze krwi  i poziom glukozy.

Między 6:00-7:00 – Hallo! Pobudka! To najlepszy czas, żeby już otworzyć oczy i do 30 minut po przebudzeniu zjeść dobry, sycący posiłek, który rozrusza naszą przemianę materii na cały dzień.

Do godziny 12:00 – mamy zazwyczaj najlepszy czas na koncentrację można go śmiało wykorzystać na rozmowy, spotkania, twórcze myślenie. Pamiętajmy, że u niektórych osób ten czas przesunięty jest aż do późnego popołudnia.

Między 12:00 – 15:00 – w tych godzinach warto zjeść dobry obiad, odpocząć chwilę, czy pójść na spacer. Szczęśliwcy mogą wziąć sobie drzemkę, która świetnie regeneruje organizm i daje energię na resztę dnia.

Między 15:00 – 18:00 – mamy istny przypływ energii. Warto ten czas dobrze wykorzystać, np. na prace, porządki w domu, naukę etc.

Między 19:00 – 20:00 – zjedz ostatni posiłek, który powinien być nieco mniejszy i lżejszy niż poprzednie.

Ok. 21:00 – 22:00 pora na sen. Najgłębszy sen trwa od godziny 2 do 5, dlatego warto pilnować tych godzin. Dobrze jest wysypiać się 8 godzin dziennie. Jest to ważne dla regeneracji płuc, wątroby i nerek.

Dla większości osób rytm dobowy będzie wyglądał właśnie w powyższy sposób, ale zdarzają się osoby o odmiennych typach zegarów biologicznych. Aby sprawdzić własny rytm potrzeba odrobina obserwacji. Przyglądaj się kiedy się męczysz, a kiedy praca sprawia Ci największą satysfakcję. O ile to możliwe dostosuje swoje możliwości do pracy swojego organizmu. Pomoże Ci w tym kilka sprawdzonych małych kroków.

Odkrycie swojego rytmu daje wiele korzyści, zatem spróbuj kilku tricków!

  1. Odsłoń okna zaraz po przebudzeniu lub zapal światło. Im jaśniej w pomieszczeniu, tym szybciej staniesz na nogi. W ten sposób pobudzisz wydzielanie melatoniny i pobudka będzie skuteczna.
  2. Trudne, ale kluczowe. Postaraj się jeść minimum 3 posiłki o regularnych porach, których będziesz się trzymać. W ten sposób przyzwyczaisz swój organizm i nie będziesz mieć napadów wilczego głodu, który przeszkadza w pracy.
  3. Poziom trudności rośnie. Po powrocie do domu staraj się zbytnio nie objadać, ponieważ przeciążony układ pokarmowy będzie utrudniać odpoczynek w nocy.
  4. Na dobranoc? Jest wiele przyjemności relaksujących. Możesz, np. poczytać książkę. Ważne żeby na godzinę przed snem lekko przyciemnić światło, nie używać już telefonu i nie patrzeć w ekran, czy to telewizora, czy laptopa.

Czy to przesilenie wiosenne, czy po prostu regularne przemęczenie antidotum jest nowa organizacja dnia. Ważne żeby była ona zgodna z Twoim naturalnym rytmem biologicznym. Czasami okazuje się, że wystarczy zapytać i można do pracy przychodzić ciut później, albo mieć dłuższą przerwę na obiad, albo umówić się z nianią na inne godziny. W powszechnym zabieganiu nie traćmy głowy, ponieważ to biologiczny zegar i troska o niego sprawia, że unikamy wielu chorób i czujemy się zdrowsi.

ZOBACZ TAKŻE:

Wiersze dla dzieci o wiośnie - WESOŁE I ZABAWNE >>