Opublikowany przez: apis74 2011-10-26 15:41:43
Pomarańcza – drzewko pomarańczowe pochodzi z ciepłych rejonów Azji. Ale obecnie głównym producentem tego owocu jest Brazylia (1/3 światowej produkcji), USA (Kalifornia i Floryda), Chiny, oraz kraje basenu Morza Śródziemnego – w tym Hiszpania.
Pomarańcza ze względu na słodki smak uchodzi za jeden z najsmaczniejszych cytrusów i również dlatego najczęściej spożywana jest w stanie surowym lub pod postacią soków.
Owoc ten jest prawdziwą bombą witaminową. Zawiera aż 50 mg witaminy C - w 100 gramach. Ponadto jest bogaty w witaminy A, B, B12, P, sole mineralne i pektyny, błonnik pokarmowy, kwas foliowy, flawonoidy, a także wapń, fosfor, magnez i żelazo. Pomarańcze zawierają odkrywane dopiero teraz przez badaczy substancje: autropten, diomina, hesperydyna, które blokują powstawanie komórek nowotworowych.
Zawarta w pomarańczy witamina C poprawia odporność organizmu, ułatwia przyswajanie żelaza, a co za tym idzie - sprzyja pokonywaniu zmęczenia. Zapobiega chorobom nowotworowym - jako naturalny przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki - wolne rodniki pełnią istotna rolę w procesach inicjacji i promocji nowotworów. Chroni również przed chorobami układu krążenia – zapobiega aterogennym modyfikacjom LDL (złego cholesterolu) i zmniejsza przyleganie płytek krwi do ścian tętnic.
Pomarańcza to również bogate źródło błonnika pokarmowego, kwasu foliowego i potasu. Zjadanie kilku pomarańczy dziennie znacznie poprawia perystaltykę jelit i ochroni przed chorobami przewodu pokarmowego, zapobiega otyłości i obniża prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia (błonnik obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi). Pomarańcze, ze względu na spory poziom kwasu foliowego są również zalecane kobietom w ciąży, gdyż zbyt niskie spożycie tego kwasu jest niebezpieczne dla rozwijającego się embrionu - może wpływać na niedorozwój łożyska oraz powodować wady wrodzone u noworodka.
Potas jest głównym kationem płynu wewnątrzkomórkowego. Reguluje gospodarkę wodną w organizmie, wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, reguluje czynności mięśni i nerwów, zwiększa przepuszczalność błon komórkowych.
Pomarańcze powinny być zjadane z białą otoczką, która pomoże obniżyć "zły" cholesterol. Obecność naturalnych kwasów organicznych, neutralizuje nadmiar kwasów żołądkowych i pomaga pozbyć się wzdęć lub uczucia ciężkości po przejedzeniu. Jeśli zjemy owoc wraz z białą skórką to pomożemy organizmowi w zwalczeniu bakterii gnilnych i wspomożemy trawienie.
Nalewka lub napar z kwiatów czy skórki pomarańczy gorzkiej działa uśmierzająco na bolesne skurcze żołądka i jelit występujące często u dzieci w wieku szkolnym, spowodowane stresami związanymi z nauką.
Oprócz właściwości leczniczo – zdrowotnych, pomarańcze ze względu na swój smak i aromat wykorzystywane są w kuchni. Często dodaje się je do ciast, deserów, lodów, a nawet zup i mięs.
Również bardzo popularna jest aromaterapia z dodatkiem olejków eterycznych z pomarańczy oraz wykorzystanie jej w kosmetyce. Najczęściej pomarańcze wchodzą w skład różnego rodzaju toników, maseczek, płynów do kąpieli, peelingów i kremów.
Źródła:
Ulf Bohmig "Nasze zdrowie"
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.