Opublikowany przez: Kowalska 2013-04-17 16:02:45
Pomyśl o profilaktyce!
Elementarnym działaniem w przypadku profilaktyki wrzodów jest wykonanie stosownych badań, które dzielą się na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Do tych pierwszych należy przede wszystkim gastroskopia, tj. badanie endoskopowe żołądka. Daje ono możliwość bezpośredniego monitorowania zmian chorobowych w żołądku, wykonania biopsji, a także pobrania do dalszego badania próbki zmienionych tkanek. Pobranie tkanek pozwoli na zdiagnozowanie obecności bakterii Helicobacter pylori oraz stwierdzenie, bądź wykluczenie występowania zmian nowotworowych.
Z uwagi na to, iż zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest najczęstszą przyczyną chorób wrzodowych, jej wykrycie stanowi podstawę diagnostyki schorzenia. Warto wykonać testy serologiczne, stanowiące prostą i nieinwazyjną metodę profilaktyki choroby. Badanie polega jedynie na pobraniu krwi. W ten sposób można szybko, bo w już w ciągu trzydziestu sekund, wykryć antygeny swoiste dla tej groźnej bakterii. Gotowy wynik pozwala jednoznacznie stwierdzić ewentualne zakażenie.
Niemniej istotnym elementem jest odpowiednio dobrana dieta, będąca czynnikiem wspomagającym, a nawet przyspieszającym proces leczenia. Pamiętajmy zatem, aby posiłki spożywać regularnie w określonych odstępach czasowych, dbać o ich urozmaicenie i konsystencję, tak, by nie podrażniały naszego układu trawiennego. W trakcie leczenia choroby wrzodowej bardzo często wskazana jest regularna suplementacja, z uwagi na dietę ubogą w witaminy i składniki odżywcze:
Grono ludzi cierpiących na choroby wrzodowe nieustannie rośnie. Jest to niepokojący fakt, który powinien wreszcie skłonić nas do zadbania o swoje zdrowie. Schorzenie to często wiąże się z koniecznością całkowitej zmiany nawyków żywieniowych. Może skutkować to nadmiernym ubytkiem wielu wartości odżywczych. Wówczas warto wspomagać dietę różnorodnymi preparatami witaminowo – mineralnymi, które uzupełnią te niedobory. Na proces gojenia owrzodzeń świetnie wpływają: rumianek, siemię lniane, czy błonnik. – mówi farmaceuta Katarzyna Grzesiewicz.
Ból brzucha i stres - co może oznaczać? |
Choć zdiagnozowanie owrzodzeń żołądka, czy dwunastnicy obecnie nie oznacza już wyroku, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Choroba ta stanowi bowiem poważny problem, o którym powinniśmy rozmawiać otwarcie, tak, by każdy był świadomy jak istotna jest profilaktyka schorzenia, a także jak niebezpieczne mogą być konsekwencje bagatelizowania objawów choroby.
Zachęcamy więc do regularnych badań, dbania o codzienną dietę i wspomagania jej suplementacją. Zatroszczmy się o nasze zdrowie zgodnie z powiedzeniem: w zdrowym ciele zdrowy duch.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
188.146.*.* 2016.02.03 00:57
Ja czytałam artykuł, że kiełki brokułów leczą wrzody żołądka i likwidują Helicobacter pylori.
94.254.*.* 2015.10.24 00:31
No właśnie ta różnica jest , bo suplementy powinny wchłaniać się o wiele lepiej , a nie tak samo ja kurkuma , gdzieś tam na 1% poziomie .
31.183.*.* 2015.09.18 20:19
Niestety byłam zmuszona zmienić dietę przez bakterie helicobacter, wyczytałam że przy wrzodach bardzo dobrze pomaga kurkuma, dlatego też biorę ją codziennie. Ma też dużo innych właściwości, o których nie miałam zielonego pojęcia, dlatego każdemu polecam o niej poczytać. Osobiście biorę kurkuminę w kapsułkach, choć wyczytałam, że wchłania się tylko jakiś procent, ale tak samo jest z przyprawą, więc chyba bez różnicy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.