Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2016-09-07 13:50:23
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
Rozszerzanie diety niemowlaka to przełomowy moment w życiu każdego dziecka oraz jego rodziców. Chociaż mleko matki nadal pozostaje głównym źródłem pożywienia, stopniowo wprowadzane są nowe smaki. Wszystko po to, by po ukończeniu pierwszego roku życia dziecko spożywało już posiłki dostosowane do wieku i potrzeb, zaś mleko matki stanowiło jedynie pokarm uzupełniający.
Zgodnie z obowiązującym schematem żywienia, rozszerzanie diety niemowlaka należy rozpocząć nie wcześniej niż przed 17. tygodniem życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. To moment, w którym dziecko powinno być już gotowe na odkrywanie nowych smaków.
Na początek wybierz trzy warzywa, które będziesz naprzemiennie podawać dziecku przez kolejnych 14 dni. W 3 tygodniu rozszerzania diety dodatkowo wprowadź jeden owoc, podając go raz dziennie przez 7 dni. W 4. tygodniu wprowadź kolejne warzywo, kontynuując podawanie owoców. Po 5. tygodniu możesz już wprowadzić mięso, a także nowe warzywa i owoce. Pamiętaj także o glutenie, który możesz wprowadzać do diety niemowlaka w postaci kaszek lub innych produktów zbożowych.
Rozszerzanie diety niemowlaka powinno opierać się wyłącznie na produktach zdrowych, co pozwoli na kształtowanie u dziecka właściwych nawyków żywieniowych. Posiłki dla niemowląt powinny odpowiadać ich potrzebom i być dostosowane do wieku dziecka.
Na liście produktów zalecanych znajdują się m.in.: warzywa, owoce, pieczywo, kasze, chude i delikatne mięso, jajka. W miarę rozszerzania diety, można podawać twarożki, kefiry czy jogurty (najlepiej naturalne, niesłodzone).
Na liście produktów zakazanych znajdują się m.in.: słodycze, ciasta, ciastka, ciasteczka, miód, produkty wysoko przetworzone, produkty zawierające sól, a także pełne mleko krowie.,.
Pierwsze kroki związane z rozszerzaniem diety niemowlaka to przede wszystkim posiłki jednoskładnikowe. Dopiero gdy dziecko pozna najważniejsze smaki, możesz zacząć wprowadzać posiłki wieloskładnikowe, dostosowane składem do potrzeb żywieniowych małego człowieka. W dobieraniu odpowiednich kombinacji smakowych pomogą Ci gotowe posiłki w słoiczkach z oznaczeniem wiekowym - dzięki temu będziesz mieć pewność, że podajesz dziecku żywność dostosowaną do potrzeb żywieniowych oraz umiejętności związanych ze spożywaniem pokarmów.
Na etapie rozszerzania diety niemowlaka nie ma potrzeby dosalać czy dosładzać podawanych produktów. Proste smaki są najlepsze, a przy tym pozwalają na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Pamiętaj, że dla dziecka rozszerzanie diety jest zupełnie nowym doświadczeniem. Przyzwyczajone do spożywania wyłącznie mleka, może mieć trudności w zaakceptowaniu nowych smaków. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mleko matki jest z natury słodkie za sprawą obecności laktozy - mlecznego cukru. Tymczasem warzywa są najczęściej mdłe i mało wyraziste - w efekcie na początku rozszerzania diety mogą nie zostać zaakceptowane. Nie należy jednak poddawać się zbyt szybko – nie rezygnuj z włączania do codziennego jadłospisu warzyw. Może zdarzyć się, że jeśli z powodu wspomnianych problemów warzywa zastąpisz owocami, dziecko już w ogóle nie zechce wziąć do buzi żadnego warzywa.
Pamiętaj, że to ty decydujesz, co i kiedy zje dziecko, ono natomiast decyduje, czy i ile zje. Daj dziecku czas, by przyzwyczaiło się do nowych wrażeń smakowych, które dają warzywa. Nie zniechęcaj się po pierwszych, nieudanych próbach. Niekiedy potrzeba kilkunastu prób podania jakiegoś produktu, zanim maluszek zaakceptuje jego smak.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.