Opublikowany przez: ULA 2012-10-16 15:32:04
Aż 45 proc. Polaków cierpi z powodu chrapania (CBOS). Problem nasila się wraz z wiekiem. Po 60. roku życia dotyka już 60 proc. mężczyzn oraz 40 proc. kobiet. Przynajmniej drugie tyle staje się ofiarą chrapania partnera, tracąc każdej nocy około półtorej godziny snu.
Jak do tego dochodzi?
Podczas snu dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła, podniebienia miękkiego i języczka, co w efekcie powoduje zwężenie cieśni gardła. W związku z tym przepływające powietrze, wywołuje drgania ścian gardła. Chrapanie jest tego rezultatem — dźwięki powstają wówczas, gdy u śpiącego występuje przeszkoda na drodze przepływu tlenu.
Do czego prowadzi?
W większości przypadków chrapanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak zaniedbane może doprowadzić do rozwinięcia się zespołu bezdechów śródsennych, czyli trudności związanych z zanikiem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wówczas ustaje wentylacja płuc, nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, przez okres dłuższy niż 10 sekund, co powoduje niewystarczające dotlenienie mózgu, serca, nerek i wątroby. Efektem tego jest stałe uczucie zmęczenia i niewyspania.
Zanim pójdziesz do lekarza zmień styl życia!
• zmień pozycję snu, jeśli śpisz na wznak. Połóż się na boku. Materac dobrej jakości spowoduje, że spanie w każdej innej pozycji nie zaburzy efektywności spoczynku
• wylecz infekcje. Niewyleczony katar, zapalenie zatok lub powiększone migdałki, zmuszają do oddychania ustami, wywołując chrapanie
• wybierz odpowiednią poduszkę. Prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa w dużym stopniu wpływa na regenerację organizmu i zdrowy spoczynek. Najlepszym wyborem jest poduszka anatomiczna, dopasowująca się do kształtu głowy.
• zrezygnuj z używek. Nikotyna w papierosach jest przyczyną zalegania śliny w tchawicy i krtani, podrażnia gardło oraz powoduje obrzęk śluzówki. Utrudnia to w znacznym stopniu wydobywanie się powietrza z płuc. Na dwie godziny przed snem, warto też zrezygnować z alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka.
• przejdź na dietę, jeśli masz nadwagę. Otyli chrapią zdecydowanie częściej i głośniej, dlatego warto zwracać uwagę na to, co jemy oraz systematycznie ćwiczyć. Gimnastyka pozytywnie wpłynie na samopoczucie, poprawiając przy tym napięcie mięśni.
• przygotuj sypialnię. Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w czasie snu pomogą nam skuteczniej wypocząć. Optymalnie jest to 18-21 st. C, a idealna wilgotność mieści się w granicach 40-60 proc.
• jeśli powyższe metody nie skutkują — idź do laryngologa! Chrapanie może być spowodowane obecnością polipów w nosie, przerośniętymi migdałkami lub krzywą przegrodą nosową. Specjaliści często zalecają zabieg, który polega na podniesieniu zwiotczałego podniebienia poprzez wprowadzenie na kilka sekund do jamy ustnej specjalnych, bipolarnych elektrod. W efekcie zabliźnione podniebienie unosi się. Zabieg odbywa się przy miejscowym znieczuleniu, a rany goją się w przeciągu kilku tygodni.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.29.*.* 2017.10.10 09:14
w moim przypadku najlepszym sposobem na chrapanie było laserowe leczenia chrapania [wymoderowano] już nie chrapię ;)
89.64.*.* 2017.08.18 12:27
Również korzystamy z produktu [wymoderowano], z tym że w listkach. Radzi sobie rewelacyjnie
95.40.*.* 2017.01.16 12:09
Bardzo fajny artykuł :) Wiem co to znaczy zmagać się z chrapaniem- mój mąż przez długi czas próbował je zwalczyć, często nieskutecznie. Po wielu próbach nam pomógł snoreeze.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.