SZKOLENIE: Czy da się przedłużyć życie? Długowieczność jest możliwa! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

SZKOLENIE: Czy da się przedłużyć życie? Długowieczność jest możliwa!

SZKOLENIE: Czy da się przedłużyć życie? Długowieczność jest możliwa!

Autor zdjęcia/źródło: @unsplash

Długowieczność: czy poprzez odpowiedni styl życia da się przedłużyć żywot i dotrwać do setki w dobrym zdrowiu?

Każdy chciałby żyć długo i w dobrym zdrowiu, dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Do pewnego momentu długość życia się zwiększała, jednak naukowcy obserwują, że w najbliższych latach będzie raczej tendencja spadkowa. Mimo, że żyjemy całkiem długo, to nasze życie jest coraz gorszej jakości. Wiele osób już w wieku 30-40 lat przyjmuje masę silnych leków, ma wiele dolegliwości zdrowotnych. Problemy z pamięcią są dziś czymś powszechnym, w dodatku dotykają coraz młodszych osób. Czy poprzez odpowiedni styl życia da się przedłużyć żywot i dotrwać do setki w dobrym zdrowiu?

Długowieczność: styl życia ma znaczenie

Na szczęście odpowiedź jest twierdząca! Nasz styl życia odgrywa ogromną rolę w aktywowaniu genów związanych z długowiecznością! Jednym z czynników gwarantujących nam długi żywot jest długość telomerów. Są to odcinki powtarzalnych sekwencji DNA umiejscowione na końcach naszych chromosomów – naszego materiału genetycznego. Te odcinki skracają się z każdym podziałem komórki. Im krótsze telomery – tym mniej podziałów zostało takim komórkom – a to oznacza, że krótkie telomery oznaczają ograniczone zdolności naszego organizmu do regeneracji. Wiele czynników niekorzystnie wpływa na długość naszych telomerów:

  • Dieta wysokoprzetworzona, bogata w cukry proste, tłuszcze trans, niedoborowa w witaminy, minerały i antyoksydanty
  • Nadwyżki kaloryczne – czyli zjadanie zdecydowanie większej ilości pożywienia niż wynosi nasze zapotrzebowanie
  • Brak ruchu, mała aktywność fizyczna
  • Odwodnienie
  • Brak snu – zaledwie 1 nieprzespana noc może skracać nasze telomery. Regularne spanie mniej niż 6 godzin na dobę wpływa niekorzystnie na nasza odporność na stres, zaburza nasz metabolizm, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, demencji, a nawet chorób© nowotworowych.
  • Stres – liczne badania powiązały już stres z skracaniem się naszych telomerów i tym samym – naszego życia. Osoby, które mają stresujący tryb życia, tłumią emocje, myślą pesymistycznie, są krytyczne wobec siebie i innych, są agresywne – mają zdecydowanie krótsze telomery niż osoby o pozytywnym usposobieniu, dbające o ograniczenie poziomu stresu na co dzień.

Co jest kluczem do długiego życia i zdrowia?

  • Zdrowa, nieprzetworzona dieta, bogata w kwasy omega-3, warzywa, owoce – zwłaszcza jagodowe, żółtka jaj, podroby, ryby, czy zdrowe źródła węglowodanów – kasze, ryż.
  • Optymalna podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania – nasze zapotrzebowanie na kalorie jest inne każdego dnia – w zależności od aktywności, wysiłku, temperatury powietrza i wielu innych czynników,
  • Optymalne nawodnienie
  • Codzienna dawka zdrowego ruchu – spacery, treningi interwałowe, generalna taka aktywność, która sprawia nam radość,
  •  Rozwijanie w sobie pasji,
  • Posiadanie celu z życiu – osoby, które mają jasne cele w życiu mają dłuższe telomery
  • Pozytywne nastawienie do świata – często mówi się, że stres to nie to co nasz spotyka, ale nasza interpretacja tego, co nasz spotyka. Jeśli sytuacje stresowe traktujemy nie jako zagrożenie, ale jako wyzwanie – to stres może przynieść pozytywne skutki, może działać wzmacniająco. Oczywiście, o ile nie trwa bardzo długo. Badania pokazały, że osoby, które do sytuacji stresowych podchodzą z nutką ekscytacji, jak do wyzwania – mają dłuższe telomery od osób, które czują, że stres je paraliżuje.

UWAGA SZKOLENIE!

Jeśli temat wpływu stylu życia na długowieczność Was interesuje – zapraszamy na internetowe szkolenie poświęcone długowieczności:

>> SZKOLENIE "DŁUGOWIECZNOŚĆ"<<

Justyna Posłuszna

       Justyna Posłuszna – biolog o specjalności molekularnej.

       Odkąd udało jejsię pokonać wiele własnych problemów przy pomocy zmiany stylu życia, dzieli się tą wiedzą z innymi. Dziś wie, że nic nie dzieję się bez przyczyny – każda choroba rozwija się na skutek braków w codziennym pożywieniu, nadmiaru toksyn, czy w wyniku długotrwałego stresu. Uważa też, że geny nie determinują całego naszego życia – nie możemy zrzucać na nie winy za nasze zdrowie.


W poradni MedFood jej specjalizacją leczniczą są: nowotwory, autyzm, metylacja, biochemiczne tematy z zakresu dietetyki,dieta ketogeniczna, pamięć, mózg funkcjonowanie, układ nerwowy, histamina, zaburzenia genetyczne.

>> WIĘCEJ NA stronie medfood.com.pl

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Tak ludziom źle, tak narzekają a jeśli chodzi o długość życia chcieliby żyć jak najdłużej.. każdego skrawka się chwytają..