Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Rogale Marcińskie @ freepik/pressfoto
Obchodzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki Święto Dziękczynienia to okazja do wspólnego zjedzenia indyka. Tradycja ta trwa niezmiennie od XVI wieku. Nasze narodowe święto reprezentuje polska gęsina. Niestety pojawia się ona na naszych stołach rzadko, chociaż kiedyś zajadaliśmy się nią od św. Marcina, przez święta Bożego Narodzenia , aż do końca zimowego karnawału. Prawie w całej Europie w dniu św. Marcina z Tours na stołach pojawia się pieczona gęś. W Polsce tradycja ta odrodziła się dopiero niedawno ale zyskała dodatkowo patriotyczny wymiar związany z datą 11 listopada.
Mięso z gęsi jest dosyć kaloryczne w porównaniu z innymi gatunkami drobiu, jednak ma wśród nich najkorzystniejszy skład tłuszczów. Jest ono bogate w pełnowartościowe białko i nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym tak istotne dla naszego zdrowia omega-3 i omega-6. Dlatego też gęsina polecana jest osobom cierpiącym na choroby sercowo-naczyniowe. Warto także docenić to, że mięso z gęsi dostarcza wielu cennych witamin – A, E, witaminy z grupy B, zwłaszcza niacyny – oraz składników mineralnych: potasu, fosforu, magnezu, żelaza, cynku, przez co wpływa na wydolność organizmu.
Badania wskazują na pozytywny wpływ gęsiny na samopoczucie i zaburzenia nastroju, a tłuszcz gęsi uznaje się za afrodyzjak.
Pieczona gęś z jabłkami
Składniki:
Wykonanie KROK PO KROKU:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
hokus pokus 2018.11.06 15:15
A ja co roku zamawiam kuriera z rogalami prosto z Poznania :) Oryginalne!
GeorgeSullivan1959 2016.11.27 18:43
Niestety na ten rok już spóźniona, ale na kolejny na pewno zrobię dla samego gestu :)
Stokrotka 2016.11.11 10:21
No to pieczemy dziś pieczemy! Szkoda że nie w każdym regionie takie robią..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.