Opublikowany przez: ULA 2013-09-16 11:38:46
Jak długo żyją psy?
Cóż, zdecydowanie za krótko. Wydaje się, że jeszcze tak niedawno były maleńkimi szczeniaczkami, a już trzeba się z nimi żegnać. Musimy jednak pogodzić się z tym, że nasi czworonożni domownicy żyją znacznie krócej niż my. Kilkanaście lat to bardzo mało, a tyle mniej więcej trwa psi żywot.
Znane są jednak psy, które żyły ponad 20 lat. Australijski pies pasterski o imieniu Bluey przeżył 29 lat i pięć miesięcy. Jego właściciel otrzymał go jako szczeniaka w 1910 roku. Przez 30 lat Bluey strzegł jego owiec, do czasu, gdy został uśpiony w 1939 roku. Jeszcze dłużej, bo aż 32 lata i 12 dni, żyła podobno suczka Chilla, ale nie jest to informacja potwierdzona.
Udzielenie odpowiedzi na pytanie o średnią długość psiego życia jest trudniejsze niż w przypadku innych zwierząt domowych. Psy bowiem, jak żadne inne, są ogromnie zróżnicowanym genetycznie gatunkiem. Jak wiemy, uwarunkowania genetyczne są jednym z czynników mających wpływ na długość życia, ponieważ decydują między innymi o skłonnościach do wrodzonych chorób oraz tempie w jakim przebiegają procesy starzenia się komórek organizmu.
Ogólnie możemy powiedzieć, że im większy jest pies, tym szybciej przebiegają procesy starzenia się jego organizmu. Tym samym psy ras małych i miniaturowych żyją statystycznie dłużej niż ich olbrzymi kuzyni. Dane dotyczące długości psów różnią się, w zależności od źródła, niemniej jednak można przyjąć, iż średnia wieku ras małych wynosi około 14-17 lat, zaś olbrzymich około 8-10 lat. Co ciekawe, olbrzymy choć żyją krócej, wolniej dorastają.
Kolejnym istotnym czynnikiem determinującym długość życia naszych czworonożnych przyjaciół są ogólnie pojęte warunki egzystencji. Obejmują one również sposób żywienia. To ostatnie wydaje się szczególnie ważne, jako że dieta, głównie w okresie wzrostu, w istotny sposób wpływa na zdrowie zwierzęcia. Temat wpływu prawidłowego odżywiania na zdrowie psa jest zbyt szeroki, by go w tej chwili opisywać. Niemniej jednak wszystkie dotychczasowe badania wskazują, że optymalna dieta może przedłużyć życie naszych podopiecznych. Biorą to pod uwagę producenci karm dla psów, którzy starają się opracowywać swoje produkty, by zwalniać procesy starzenia.
Nie da się ukryć, że warunki życia psów znacznie się polepszyły, co wynika z coraz większej wiedzy na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami, w tym również opieki weterynaryjnej. Zwłaszcza pod względem profilaktyki, czyli zapobieganiu chorób. Dzięki temu długość życia psów wydłuża się.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.