Opublikowany przez: oktawia_s 2015-05-06 23:30:11
Już wiesz, że zostaniesz mamą. Jeszcze nie poznałaś maluszka, który powiększy Waszą rodzinę, ale pewnie już głaszczesz brzuszek, śpiewasz mu piosenki i wyobrażasz sobie te małe słodkie rączki. Ciąża to jednak przede wszystkim czas w którym musisz zadbać o to, by maluch rozwijał się zdrowo i sprawdzać czy wszystko z nim w porządku. Do tego właśnie służy badanie ultrasonografem.
Potwierdzenie ciąży
Pierwsze badanie to jeden z najbardziej wzruszających momentów w życiu każdej mamy. To w końcu pierwsze spotkanie z dzieckiem i możliwość usłyszenia bicia jego maleńkiego serduszka. Pierwsze USG w ciąży wykonuje się między 11. a 14. tygodniem - to tzw. USG genetyczne. Część lekarzy jednak wykonuje badanie ultrasonografem już wcześniej, bo między 5. a 8. tygodniem ciąży w celu jej potwierdzenia. To badanie ma na celu nie tylko potwierdzić ciążę, ale też sprawdzić, czy ciąża jest prawidłowo zlokalizowana w macicy. Dzięki niemu lekarz może również podać przybliżony termin porodu. Pierwsze USG w ciąży wykonuje się przez brzuch lub dopochwowo – zależy to w dużej mierze od jakości sprzętu jakim dysponuje lekarz. Podczas badanie USG w I trymestrze lekarz sprawdza przede wszystkim czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, widzi głowę oraz zarys tułowia i kończyn maluszka a także ocenia czynność jego serca. Wówczas lekarz określa także prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych. Ważne są także żołądek i pęcherz malucha oraz wielkość i budowa serca.
Ważne skróty
Podczas badania USG w ciąży rodzice otrzymują od lekarza zdjęcia malucha wraz z opisem. Znajduje się tam wiele trudnych do rozszyfrowania skrótów.
NT – przezierność karku, a dokładnie przezierność fałdu karkowego . Lekarz ocenia odległość między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu. Na podstawie tej wartości ocenia, czy dzidziuś rozwija się prawidłowo i wyklucza wystąpienie wad genetycznych np. zespołu Downa. Jeżeli wartość przezierności jest zbyt duża specjalista powinien zlecić dodatkowe badania.
GS – średnica pęcherzyka ciążowego czyli wypełnionej płynem przestrzeni, zawierającej płód, jamę owodni i pozazarodkową jamę ciała. Na podstawie tego wyniku możliwe jest oszacowanie wieku ciąży. Jeżeli pęcherzyk przyrasta zbyt wolno wzrasta ryzyko poronienia.
AFI – współczynnik określający objętość płynu owodniowego – wskazuje, czy ilość wód płodowych jest w normie.
CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa czyli odległość od czubka głowy maluszka do kości ogonowej. Dzięki dokonaniu takiego pomiaru możemy dowiedzieć się jaki jest wiek ciąży.
BPD – to wymiar dwuciemieniowy główki. Dzięki temu pomiarowi możliwa jest ocena szacunkowej wagi dziecka.
FHR – to nić innego jak czynność akcji serca. Prawidłowy wynik wynosi pomiędzy 120 a 160 uderzeń na minutę. Babcina mądrość mówi, że jeżeli wynik jest niższy niż 140 to urodzi się chłopiec, jeśli wyższy to będzie dziewczynka!
HC – obwód przekroju główki
AC – obwód przekroju brzuszka
FL - długość kości udowej
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.