Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-09-19 14:33:35
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Jeśli uda nam się uniknąć błędów skład, smak i aromat herbaty będą znacznie lepsze. Sprawdźmy więc, o czym warto pamiętać?
Przede wszystkim dlatego, że prawidłowo zaparzona ma znacznie więcej cennych substancji. Doskonałym przykładem może być napar z pokrzywy - zastosowanie i właściwości tego zioła nie są tak szerokie gdy przyrządzimy herbatę w nieodpowiedni sposób. Poza tym, to w jaki sposób parzymy herbatę wpływa również na jej smak.
Pierwszym, podstawowym błędem z jakim się zmagamy jest zaparzanie herbaty wrzącą wodą. Tymczasem najlepszym rozwiązaniem jest zalewanie naparu wodą bardzo gorącą, która nie osiągnęła jednak ostatniej fazy gotowania. Traci ona bowiem wtedy bardzo dużo tlenu co wpływać może negatywnie na jakość naparu.
Niska temperatura również nie służy naparom. Dlatego też, jeśli jesteś osobą przyzwyczajona od popijania herbatki z ceramicznych filiżanek zadbaj o ich rozgrzanie. Dzięki temu temperatura parzenia herbaty pozostanie optymalna. W jaki sposób ogrzać naczynia? To proste. Tuż przed umieszczeniem w nich mieszanki herbat wystarczy przepłukać je wrzątkiem.
Aby napar, który przyrządzasz charakteryzował się intensywnym smakiem i aromatem warto pobudzić listki ziół, np delikatnym pokruszeniem ich lub pocieraniem. Dzięki temu woda o wiele lepiej wniknie w ich środek co sprawi, że herbata będzie bardziej esencjonalna. Pamiętaj jednocześnie o tym, że czas zaparzania herbaty z pokruszonych listków jest znacznie krótszy niż w przypadku całych ziół.
Jak widać, parzenie herbaty ziołowej, wcale nie musi być trudne. Dlatego też warto się tego nauczyć by w pełni wykorzystać ich zalety. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o sposobach przygotowywania herbaty odwiedź stronę: herbata.info
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.