Opublikowany przez: Paulina22 2014-03-09 15:54:45
Dokonujące się pod wpływem literatury pięknej kształcenie wrażliwości na sztukę i piękno, służy formowaniu człowieka, jego postaw wobec życia i samego siebie, pogłębianiu jego przeżyć, wyostrzeniu zdolności spostrzegania. Literatura staje się źródłem wiedzy o tym, co ludzkie, zwiększa zakres dostępnych i znanych doświadczeń. Uwrażliwia na złożoność i wielorakość ludzkich przeżyć, w tym i estetycznych. Czytanie sprzyja wytwarzaniu więzi społecznych a przeżycia estetyczne pozwalają na bardziej wrażliwe odczuwanie spraw człowieka. Np. książki o tematyce przyrodniczej wywierają wpływ na stosunek dziecka do przyrody, budzą zainteresowanie otoczeniem, zachęcają do obserwacji oraz do roztaczania opieki nad zwierzętami i roślinami.
Małe dzieci potrzebują ciągłego kontaktu z rodzicami. W dzisiejszych czasach rodzice często mają dużo obowiązków i niestety nie mogą poświęcać odpowiedniej ilości czasu swoim pociechom. Dobrym rozwiązaniem jest wiczorne czytanie. Dziecko będzie szczęśliwe, że rodzic zostawił swoje obowiązki i spędza z nim czas. Wystarczy 20-30 min dziennie takiego czytania. Oprócz miło spędzonego czasu i wspólnego śledzenia przygód bohaterów dziecko nabywa wrażliwość na literaturę. Czytanie dziecku wszechstronnie je rozwija: emocjonalnie, duchowo, moralnie i intelektualnie. Zaczyna kojarzyć literaturę z czymś miłym, dobrym. Daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Kiedy nasze dziecko zaczyna interesować się czytaniem książek zadbajmy o stworzenie jego małej biblioteczki. Wystarczy mała półka, gdzie dziecko będzie mogło odkładać przeczytane już książki lub siegać po swoje ulubione opowiadania z morałem podczas wieczornego czytania z rodzicem.
Przyzwyczajanie dziecka do literatury od najmłodszych lat kształtuje w nim świadomość, że książki to ważny element w ich życiu.
Dobierając książki, powinniśmy ocenić ich wartości artystyczne, a więc literackie i graficzne, jak i wychowawcze i poznawcze. Jakkolwiek trudno jest oddzielić od siebie wyżej wymienione wartości, to jednak analizując utwór dobrze jest rozważyć każdy problem.
Dobry poziom artystyczny jest niezbędny dla literatury dziecięcej. Książka ma budzić doznania estetyczne pięknem obrazu literackiego, sposobem rozwijania akcji, charakteryzowania bohaterów oraz językiem i stylem odpowiednim do treści. Książki, które mają piekne ilustracje potrafią bardziej przyciągnąć dziecko do lektury. Obrazki, które dziecko poznaje podczas lektury zapadają głeboko w jego pamięci i tworzą miłe wspomnienia z dzieciństwa. Oprócz tego mogą stanowić późniejszą inspiracje do zadań plastycznych wykonywanych w szkole.
Oprócz pieknych ilustracji możemy zachęcić dziecko do czytania, kupując książki, które wydają różne dźwięki. Chodzi tu o opowiadania, gdzie np. występuje wróbelek i dziecko na tej stronie ma guzik, po którego naciśnięciu usłyszy śpiew tego ptaszka. Z pewnością będzie to stanowiło świetna rozrywkę i pozwoli zapoznać się dziecku z różnymi odgłosami.
Istotne w przygotowaniu przyszłego czytelnika jest zainteresowanie małego dziecka książką, ukazanie bogactwa przeżyć, jakie może ona przynieść, nauczanie korzystania z książki, przyzwyczajenie do stałego obcowania. Ważne jest również wskazanie mu drogi dotarcia do poszukiwanej lektury, możliwości dokonania samodzielnego wyboru.
Różnorodne formy pracy z książką, jak i wycieczki do biblioteki, czy nawet drukarni, związane z tym zabawy - to różne próby organizowania kontaktów dziecka z książką, ciekawych i wielostronnych, a zarazem przygotowujących grunt do dalszego, bardziej samodzielnego obcowania z książką. Wszystkie te starania uczą posługiwania się książką, budzą potrzebę stałego z nią obcowania, przygotowują przyszłego ucznia i przyszłego, bardziej dojrzałego i świadomego swojego wyboru czytelnika.
Już od 12 marca w McDonald's znajdziecie serię siedmiu wyjątkowych książek dla dzieci, które zostały napisane przez polskich pisarzy. Ta niezwykła oferta będzie dla niektórych dzieci pierwszą przygodą z książką, którą rozpoczną w McDonald's!
Partnerem artykuły jest:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.