Opublikowany przez: Mama Julki 2012-10-04 17:49:24
Jeśli u maleństwa już dojdzie do powstania odparzenia, należy szczególnie troskliwie zadbać o odparzone okolice ciała:
bardzo często zmieniaj pieluszki,
wietrz pupę dziecka kilka razy dziennie, najlepiej minimum po 15 minut pozostawiając malca bez pieluszki,
przemywaj pupcię ciepłą wodą z delikatnym mydłem – nie stosuje chusteczek na zmienioną chorobowo skórę!
smaruj skórę dziecka kremem na odparzenia (np. Sudocrem, Sudomax, Bepanthen ),
kąp dziecko w emolientach lub z dodatkiem nadmanganianu potasu,
natłuszczaj skórę dziecka.
Nie musisz od razu udawać się do pediatry, jednak uważnie obserwuj dziecko. Jeżeli w przeciągu kilku dni odparzenia nie goją się lub co gorsza powiększają się, sączą, powstają ranki na skórze, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Pediatra lub dermatolog zaleci leczenia przeciwzapalne, smarowanie pupci specjalną maścią robioną na zamówienie, lecznicze kąpiele lub nawet spanie bez pieluszki.
Odparzenie pupy, okolic płciowych lub nawet podbrzusza, choć nie jest bardzo poważnym schorzeniem, zawsze jest bardzo przykre i bolesne dla dziecka. Dbaj więc o odpowiednią profilaktykę i higienę, a jeśli już dojdzie do pieluszkowego zapalenia skóry, postaraj się je jak najszybciej wyleczyć.
Tak, często |
|
11,1% |
Tak, ale sporadycznie |
|
52,8% |
Nie, praktycznie nigdy |
|
36,1% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
martex300 2013.03.06 13:47
ja polecam probiotyki, wietrzenie, krochmal i bepanten a tu fajny artykuł o doświadczeniach z probiotykami właśnie http://omgdziecko.blogspot.com/2013/02/alarm-odparzona-pupa-co-zrobic.html
eureko 2013.01.14 21:28
Ja tak samo. Chusteczki nawilżone nie zawsze są dobrym pomysłem. Najlepiej jednak stosować wodę z mydłem, albo środkiem do mycia. Jednakże my stosujemy Sudocrem, tak nam lekarka zaleciła. Faktycznie można zauważyć, że po nim odparzenia szybciej się goją.
dorota dorota 2012.10.08 09:05
Kiedy już zaczyna się robić czerwona pupcia, to polecam odstawienie chusteczek nawilżanych, gdyż wtedy tylko dodatkowo podrażniają i przemywać pupcię ciepłą wodą z mydłem. Na oddziale dziecięcym u nas pielęgniarki stosują maść clotrimazolum gdy już jest kiepsko. Efekty są ntychmiastowe
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.