Opublikowany przez: Mama Julki 2012-10-04 17:49:24
Odparzona pupa może się zdarzyć u każdego maluszka, zarówno wychowywanego w pieluszkach tetrowych, jak i popularnych pampersach. Powstawaniu pieluszkowego zapalenia skóry sprzyja oczywiście brak dostępu powietrza i styczność skóry z kupką i siusiu u maluszków.
Zaniedbania pielęgnacyjne, takie jak zbyt rzadkie zmienianie pieluszek oczywiście podrażnia skórę, łatwo prowadząc do odparzeń, jednak pojawiają się one także u niemowląt, u których nie dochodzi do zaniedbań pielęgnacyjnych.
Pieluszkowe zapalenie skóry może się zdarzyć u bardzo starannie pielęgnowanego maluszka, gdyż tak naprawdę, ile dzieci, tyle powodów sprzyjających powstawaniu odparzeń. Do tych czynników możemy zaliczyć:
bardzo wrażliwą skórę dziecka np. u dzieci ze skłonnościami do alergii skórnej czy z AZS odparzenia występują częściej,
kłopoty trawienne objawiające się częstymi biegunkami,
częstsze robienie kupki np. w wyniku ząbkowania,
antybiotykoterapia,
chlorowana woda, zmiękczacze wody, detergenty zaburzają naturalną barierę ochronną skóry,
upały, intensywne pocenie się maluszka.
Nie zawsze mamy wpływ na powstawanie pieluszkowego zapalenia skóry u dziecka. Zawsze jednak warto, a nawet trzeba stosować odpowiednią profilaktykę w pielęgnacji niemowlęcia:
częsta zmiana pieluszek,
częste wietrzenie pupy dziecka,
stosowanie chusteczek nawilżanych do higieny pupy przy każdym przewijaniu dziecka, a przy kupce przemycie pupy ciepłą wodą z mydłem,
Natłuszczanie skóry w celu wytworzenia warstwy ochronnej na skórze,
profilaktyczne smarowanie pupci maluszka specjalnym kremem przeciw odparzeniom przy każdej zmianie pieluszki.
Tak, często |
|
11,1% |
Tak, ale sporadycznie |
|
52,8% |
Nie, praktycznie nigdy |
|
36,1% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
martex300 2013.03.06 13:47
ja polecam probiotyki, wietrzenie, krochmal i bepanten a tu fajny artykuł o doświadczeniach z probiotykami właśnie http://omgdziecko.blogspot.com/2013/02/alarm-odparzona-pupa-co-zrobic.html
eureko 2013.01.14 21:28
Ja tak samo. Chusteczki nawilżone nie zawsze są dobrym pomysłem. Najlepiej jednak stosować wodę z mydłem, albo środkiem do mycia. Jednakże my stosujemy Sudocrem, tak nam lekarka zaleciła. Faktycznie można zauważyć, że po nim odparzenia szybciej się goją.
dorota dorota 2012.10.08 09:05
Kiedy już zaczyna się robić czerwona pupcia, to polecam odstawienie chusteczek nawilżanych, gdyż wtedy tylko dodatkowo podrażniają i przemywać pupcię ciepłą wodą z mydłem. Na oddziale dziecięcym u nas pielęgniarki stosują maść clotrimazolum gdy już jest kiepsko. Efekty są ntychmiastowe
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.