Opublikowany przez: ogrodnia 2010-06-24 22:17:11
Zgodnie z obowiązującym prawem na wycięcie drzewa lub krzewów z naszego ogrodu potrzebujemy pozwolenia. Dotyczy to tych roślin, których wiek przekracza 5 lat. Pozwolenia potrzebujemy nawet na wycięcie krzewów czy drzew, które sami kiedyś posadziliśmy.
Wniosek do urzędnika
Jeżeli chcemy usunąć drzewa rosnące na naszej działce musimy najpierw udać się do urzędu miasta lub gminy. Tam składamy odpowiedni wniosek (zawiera on m.in. dane właściciela nieruchomości, nazwę gatunku drzewa lub krzewu, obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm oraz przyczynę i termin zamierzonego usunięcia rośliny).
Dobrze jest podać przyczynę wycinki - np. zagrożenie dla mieszkańców domu lub zły stan rośliny.
W pewnych przypadkach możemy wyciąć drzewa lub krzewy bez pozwolenia. Dotyczy to na przykład drzew owocowych (jeżeli nie rosną na terenie wpisanym do rejestru zabytków). Ale już na wycięcie orzecha włoskiego zezwolenie będzie konieczne. Podobnie jak na wycięcie rośliny owocowej, która ma formę ozdobną.
Można zapłacić
Składając wniosek o pozwolenie na wycięcie drzew lub krzewów, musimy się liczyć z tym, że zostanie naliczona opłata za ich usunięcie. Jej wysokość zależy od kilku czynników - m.in. od gatunku rośliny i obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm.
Często są to naprawdę wysokie kwoty. Za wycięcie kasztanowca o obwodzie 150 cm zapłacimy ponad 18 tys. złotych, a za wycięcie starego cisu o obwodzie 100 cm naliczona zostanie opłata przekraczająca 73 tys. złotych.
Można przesadzić
Co zrobić, żeby uniknąć tak wysokich opłat?
Jeżeli zobowiążemy się do przesadzenia rośliny w inne miejsce lub posadzenia nowych roślin, wówczas opłata zostanie odroczona na 3 lata (od dnia wydania zezwolenia). Po tym czasie opłata zostanie umorzona. Pod warunkiem, że nowo posadzone rośliny żyją. Jeśli uschły, trzeba bedzie udowodnic, ze nie mielismy na to wplywu W pewnych sytuacjach zezwolenie zostanie nam wydane bez naliczania opłaty. Na przykład wtedy, gdy drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi lub gdy zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Bez opłaty usuniemy także rośliny rosnące na działkach budowlanych.
Inne przypadki szczegółowo opisane są w ustawie o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku (art. 86).
Albo kara
Decydując się na wycięcie roślin z ogrodu warto wystąpić o stosowne pozwolenia. Dobrze umotywowany wniosek powinien zostać rozpatrzony pozytywnie. Uniknięcie opłaty jest bardzo łatwe.
Jeżeli jednak wytniemy roślinę bez pozwolenia musimy się liczyć z możliwością naliczenia bardzo wysokich kar. Wynoszą one trzykrotność opłaty za wycięcie. Urząd może nałożyć na nas karę w ciągu 5 lat od końca roku, w którym dokonaliśmy wycinki.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
88.199.*.* 2011.07.16 16:11
na wycięcie orzecha nie trzeba żadnego pozwolenia, jeżeli drzewo rodzi owoce nadające sie do spożycia uznaje się je za drzewo owocowe, chyba że chodzi o jakieś odmiany ozdobne orzechów ale ja takich nie znam
88.199.*.* 2011.07.16 14:31
na wycięcie orzecha nie trzeba żadnego pozwolenia, jeżeli drzewo rodzi owoce nadające sie do spożycia uznaje się je za drzewo owocowe, chyba że chodzi o jakieś odmiany ozdobne orzechów ale ja takich nie znam
109.196.*.* 2011.05.24 08:27
idiotyzmus
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.