Opublikowany przez: Kasia P. 2018-07-20 19:39:07
Autor zdjęcia/źródło: pewność siebie @ unsplash.com
Lelum polelum… Masz wrażenie, że czasami tak oceniają się ludzie? Myślisz sobie „oni na pewno mnie tak odbierają”. Tymczasem często zamykamy się w klatce domysłów, a rzeczywistość jest zgoła inna, zupełnie inna. Koledzy z pracy, znajomi mogą mieć o Tobie zupełnie inne zdanie niż Ty o sobie sama. Warto zacząć zauważać w sobie te mocne strony. Warto też siebie doceniać i nagradzać, być bliżej siebie, mieć w siebie większy wgląd i słuchać podszeptów swojego wewnętrznego głosu. To wszystko składa się na poczucie pewności siebie. To wszystko pomoże Ci powiedzieć wreszcie sobie „jestem OK” i „niczego mi nie brakuje” a może nawet „akceptuje siebie taką jaką jestem”. Pomogą Ci w tym te proste ćwiczenia.
Zacznijmy od stroju. Każda kobieta i tutaj rzadko kiedy bywają wyjątki przyznaje, że czuje się pewniej wtedy, kiedy sama stwierdza, że danego dnia dobrze wygląda. Kiedy czujesz się kobieco, sexy i ładnie możesz przenosić góry. Z reguły jednak mamy mnóstwo kompleksów, które hamują nasz wewnętrzny wzrost. Moja propozycja ćwiczeń z ubiorem jest bardzo prosta. Zacznij wyrażać siebie przez strój. Nie bój się ubrać odważniejszych butów, kolorowej brożki, czy oryginalnej marynarki. Cały czas pamiętaj jednak, że to tylko ćwiczenie. Twoim zadaniem jest obserwować zachowanie innych. Jak Cię odbierają, czy czasem zamiast nabijać się z Ciebie (czego zapewne się boisz) nie zaczynają mówić Ci komplementów, interesować się intrygującym dodatkiem? Jak to jest zwracać na siebie uwagę? Czy to może sprawiać przyjemność? Odpowiedz sobie na te pytania i pracuj nad byciem w centrum uwagi w bezpiecznych sytuacjach po to by jeśli nadarzy się trudna sytuacja czuć się w niej o wiele pewniej.
Ludzie nieśmiali i z małym poczuciem własnej wartości często unikają kontaktu wzrokowego. Też tak masz? Pora to w sobie zmienić, ponieważ w naszej kulturze jest to wyraz szacunku, zainteresowania, uprzejmości. Osoby, które patrzą prosto w oczy (nie piszę tutaj o wgapianiu się) są odbierane jako milsze i odważniejsze. Jak możesz to ćwiczyć? Zwyczajnie na ulicy, np. wracając z pracy patrz w oczy przechodniom. Ba! Nawet jak się ktoś do Ciebie uśmiechnie, zrób to samo. Taka uliczna szkoła pomoże Ci wytrzymać spojrzenia innych w o wiele bardziej wymagających sytuacjach.
Im więcej ćwiczysz, tym lepsze masz efekty. To ćwiczenie wprawi Cię nie tylko w dobry nastrój, lecz także ma za zadanie pomóc Ci wyrażać siebie na co dzień. Na czym ono polega? Na ćwiczeniu spontaniczności i uśmiechu. Dlatego czytając książkę lub gazetę, kiedy coś Cię rozśmieszy, śmiej się w głos. W najgorszym wypadku ktoś pozazdrości Ci dobrego nastroju. Możesz mieć pewność, że nic złego się nie stanie. Także kiedy masz na to ochotę podśpiewuj sobie, nuć melodie, gwiżdż. Jednym słowem naucz się dawać wyraz swojej radości.
To ćwiczenie ma nieprzypadkową nazwę, bo czy naprawdę o tym wiesz? Jak się czujesz, gdy o to pytam? A czy potrafiłabyś powiedzieć komuś taki komplement? Otóż to! To wielka nauka otrzymywania i dawania komplementów. Trick polega na tym, że im więcej mówisz komplementów innym, tym łatwiej Ci będzie nauczyć się przyjmowania dobrego słowa od innych. Każdy z kolei zasłyszany komplement niezwykle dobroczynnie wpływa na naszą pewność siebie!
Zawsze kiedy wydaje Ci się, że musisz się wstrzymać, ponieważ coś jest może niestosowne, może nieodpowiednie, może nie wiem jakie, może zbyt „luzackie” podążaj za swoją intuicją. Nie musisz być od razu rock and rollową dziewczyną z wiatrem we włosach. Naprawdę wystarczy polubić siebie. Możesz być skromna, wrażliwa, ciekawa, a nawet wstydliwa tylko polub to w sobie. Pamiętaj też że otwartość to bardzo ważna cecha, którą warto pielęgnować. Zatem jeśli masz ku temu okazję otwieraj się na ludzi, np. poznaj Panią w pobliskim sklepie do którego zawsze chodzisz, na konferencji ośmiel się zadać pytanie, odnieś sama coś do reklamacji, jeśli produkt jest wadliwy, nie bój się odburknąć, jeśli ktoś zachowuje się nie tak w autobusie itd. Masz to w sobie, więc pielęgnuj troskliwie, a z czasem będzie Ci coraz łatwiej.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.