Opublikowany przez: IwonaSza
Kiedy mężczyzna nie ma własnych plemników
Banki nasienia przychodzą na ratunek tym parom, w których mężczyźni nie mają własnych plemników, a pragną mieć potomstwo. Dawcą może zostać mężczyzna, który ma nasienie o parametrach zdecydowanie lepszych niż przeciętne. Zanim zostanie dawcą przechodzi szereg badań, m.in. testy z krwi potwierdzające ogólny dobry stan zdrowia oraz wykluczające nosicielstwo niektórych chorób genetycznych i wirusowych. Jeśli to jest możliwe niesienie dawcy dobierane jest do wyglądu przyszłych rodziców dziecka. Korzystanie z banku najczęściej jest obustronnie anonimowe: dawca jest anonimowy dla biorcy i odwrotnie. Czasami pacjenci chcą jednak mieć możliwość przekazania danych o dawcy dorosłemu dziecku, które urodzi się w wyniku tej procedury leczenia. W Polsce nie jest to popularne i dawcy zazwyczaj nie zgadzają się na taka ewentualność. W takiej sytuacji istnieje możliwość sprowadzenia nasienia z banku zagranicznego, którego dawca zgadza sie nie być anonimowy dla urodzonego dziecka.
Kriokonserwacja a jakość nasienia
Mrożone nasienie może różnić się parametrami w porównaniu do świeżego materiału. Kriokonserwacja zazwyczaj nieco obniża potencjał życiowy plemników, jednak w większości wypadków nie ma to niekorzystnego wpływu na wyniki zapłodnienia komórek jajowych. Wydaje się nawet, że użycie plemników, które przeżyły mrożenie, wykazują prawidłowy ruch i budowę morfologiczną, jest swojego rodzaju selekcją tych najżywotniejszych. Niekiedy jednak zdarza się, że gdy wyjściowe wyniki są bardzo słabe, plemników jest mało i są słabo ruchliwe, preferowane jest użycie świeżych plemników.
Proces mrożenia krok po kroku
Na czym właściwie polega sam proces mrożenia nasienia? Na podstawie badania próbki nasienia oddanego po 3 - 7 dniowej abstynencji, w laboratorium ocenia się jakość nasienia. Jeśli nasienie kwalifikuje się do mrożenia, w laboratorium in vitro do materiału dodaje się krioprotektant (substancja chroniąca plemniki w trakcie zamrażania). Po około 10 min. nasienie jest porcjowane do oznakowanych słomek, czyli porcji, które będą w przyszłości rozmrażane do jednego zabiegu, inseminacji lub zapłodnienia in vitro (z 1 ml nasienia uzyskuje się ok 4 słomek) a następnie umieszczane w zaprogramowanym komputerowo urządzeniu i stopniowo schładzane. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury depozyt przenoszony jest do kriostatu, gdzie w temp. – 196°C oczekuje na wykorzystanie.
Więcej informacji na stronie: www.novum.com.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2013.08.07 16:02
Popieram Mariolę. Jesli jest sposób na to, aby pomóc parom zostać rodzicami, to czemu z tego nie skorzystać:)
Mariola1811 2013.08.05 15:51
Każdy powinien mieć szansę zostać rodzicem. Powinniśmy mówić więcej o płodności mężczyzn i kobiet, a in vitro to super sprawa!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.