Opublikowany przez: Kasia P. 2016-04-19 16:15:07
Zdj. pixabay.com
Jakie oznaczenia powinny znaleźć się na soku?
Prawidłowe oznakowanie wszystkich produktów spożywczych, a więc i soków, jest bardzo ważne dla konsumentów. To właśnie, między innymi, dzięki informacjom zawartym na opakowaniu podejmujemy decyzję o zakupie danego produktu. Dlatego powinny być one rzetelne, a przede wszystkim zgodne z prawdą i obowiązującym prawem. Na opakowaniu soków, podobnie jak na opakowaniach innych produktów spożywczych, muszą się więc znaleźć wymagane prawem informacje, takie jak: nazwa wyrobu, jego ilość w danym opakowaniu, wartość odżywcza, w tym energetyczna (ilość poszczególnych składników odżywczych, liczba kalorii w 100 ml produktu) – obowiązkowo od grudnia 2015 r. , lista składników, z jakich produkt powstał (w kolejności malejącej), data przydatności do spożycia, informacje o sposobie przechowywania, a także oznaczenie partii produkcyjnej i dane pozwalające zidentyfikować producenta.
Jaka jest różnica pomiędzy tabelą wartości odżywczych, a listą składników?
Konsumenci często mylą te dwie informacje i np. uważają, że jeżeli w tabeli wartości odżywczych wykazana jest informacja o zawartości cukru, to producent ten cukier do produktu dodał. A to nie jest prawda. W produktach, do których producent cukru nie dodał, np. w sokach owocowych, w tabeli wartości odżywczych będzie on widoczny. A to dlatego, że owoce, z których powstał sok, zawierały naturalny cukier – fruktozę, glukozę i czasami sacharozę. Ale w takiej sytuacji nie znajdziemy go już w liście składników produktów. Warto też wiedzieć, że z uwagi na wyjątkowe znaczenie soków w naszej diecie ich produkcja regulowana jest przepisami, producenci soków nie mogą napisać na opakowaniu, że produkt ten nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników czy aromatów. Wynika to z faktu, że wszystkie soki takich dodatków mieć nie mogą, a zatem producenci nie mogą tego faktu podkreślać w komunikacji z konsumentem. Kontrole przeprowadzane każdego roku przez Główną Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wykazują, że producenci soków są liderem na rynku jeśli chodzi o jakość produktów i przestrzeganie przepisów prawnych. Dotyczy to zarówno jakości warzyw i owoców z jakich powstają soki, samego procesu produkcji, jak i właśnie prawidłowości oznakowania produktów końcowych. Oznacza to, że informacje znajdujące się na opakowaniach tych kategorii przekazują konsumentom dane prawdziwe, w jasny, czytelny i zgodny z prawem sposób.
Czym wyróżniają się soki?
Soki, napoje i nektary różnią się od siebie. Zarówno soki, jak i nektary są produktami wartościowymi dla naszego zdrowia, ale także wśród ostatniej, najszerszej kategorii – napojów – znajdziemy wartościowe produkty. Zacznijmy jednak od soków. Zgodnie ze wspomnianymi przeze mnie normami prawa europejskiego i polskiego, soki są produktami otrzymywanymi wyłącznie ze świeżych, dojrzałych lub mrożonych owoców lub warzyw. W sokach owocowych, pomidorowych oraz 100% warzywnych nie znajdziemy nic innego poza warzywami czy owocami, z których zostały wykonane, a w szczególności nie można do nich dodawać żadnego cukru. Jedynie do soków warzywnych i warzywno-owocowych można dodawać niewielkie ilości cukrów i przypraw celem poprawy walorów smakowych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.