Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2018-01-23 16:11:12
Autor zdjęcia/źródło: kawa czy herbata, Pixabay
Dlaczego właściwie pijamy kawę i herbatę? Po pierwsze dlatego, że nam smakuje; po drugie z uwagi na swoje pobudzajace działanie; po trzecie picie filiżanki kawy lub herbaty dostarcza mnóstwo przyjemności. Można usiąć w fotelu i w spokoju w samotności wypić ulubiony napój lub delektować się nim podczas towarzystkich ploteczek. Po czwarte możesz mieć swój unikalny powód. Pewne jest jedno - każdy ma swój ulubiony sposób picia kawy i herbaty.
Kawę pija się od wieków. Pochodzi z Etiopii, gdzie owoce kawowca wykorzystywano już przed naszą erą, a europejczykom znana jest mniej więcej od XVI wieku. Polacy poznali ten aromatyczny napój dopiero sto lat później. Pierwsze informacje mówią o zupełnie innym od nam znanego sposobie spożycia ziaren - gotowano je z dodatkiem masła i soli. Prażenie ziaren kawowca i parzenie z nich napoju zapoczątkowano prawdopodobnie dopiero w XIV wieku.
Kawa, choć jest używką dostarczajacą organizmowi przede wszystkim kofeiny, może mieć pozytywny wpływ na człowieka. Stwierdzono min., że picie kawy z umiarem:
- Polepsza pamięć krótkotrwałą i ułatwia koncentrację
- Dobrze wpływa na układ trawienny
- Ułatwia krążenie
- Przyspiesza metabolizm
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, marskość wątroby i cukrzycę typu II
Negatywny wpływ kawy na organizm człowieka to głównie możliwość uzależnienia się od kawy, nadmierne pobudzenie, a tym samym utrudnione zasypianie, zwiększone ryzyko zawału serca przy dużym spożyciu kawy, powinny jej unikać kobiety w ciąży.
Polacy należą do rzadkiej grupy społeczeństw, gdzie pija się obydwa napoje, choć ciągle bardziej popularna jest herbata. W wielu krajach na świecie ludzie piją jedynie kawę, a herbaty wcale, lub pod postacią mieszanek smakowych, zwykle owocowych. Gdzie wypija się najwięcej kawy? Zdecydowanie kawowe są kraje Europy Południowej: Włochy, Hiszpania, Grecja, Francja i obydwie Ameryki. Bardzo dużo kawy pija się w Skandynawii.
Herbata to napój uzyskiwany z zaparzonych liści roślin zwanych herbatą, a także napary z ziół i suszonych owoców (lipy, mięty czy rumianku). Nie wiadomo dokładnie od kiedy herbata jest ludziom znana, ale według legendy już wiele stuleci przed naszą erą napar z liści herbaty parzono w Chinach. Herbatę uprawia się głównie w Azji i tam jest najbardziej popularna. Od warunków w jakich herbata dojrzewała i sposobu jej obróbki zależy późniejszy smak napoju.
Oprócz znanych powszechnie herbat: czarnej, zielonej i czerwonej, pija się także herbatę białą, żółtą i ulung, zwaną niebieską. Dopiero w XVI w. herbata przywędrowała do Europy przez Rosję, a w Polsce odkryto ją w XVII w.
Herbata, tak jak kawa, może pozytywnie wpływać na organizm człowieka. Działanie obydwu napojów jest na niektórych płaszczyznach podobne. Herbata wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia, ułatwia oddychanie i zapobiega powstawaniu miażdżycy, poza tym działa moczopędnie.
Pozytywne działanie liści herbaty odkryto również w kosmetologii. Dodatek zielonej herbaty można spotkać w kremach, balsamach, żelach pod prysznic i preparatach do włosów. Zielona herbata ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran, a okłady z niej mogą zmniejszać obrzęki.
Skutki picia herbaty mogą być dla człowieka niekorzystne. W herbacie znajdziemy teinę (kofeinę), która w niektórych przypadkach zwiększa uczucie niepokoju i uzależnia. Dodatkowo zawarte w herbacie szczawiany mogą u człowieka wpływać na uszkodzenie nerek, jednak raczej w sytuacji, gdy herbata jest spożywana w zbyt dużych ilościach.
Choć powiedzenie "five o clock" kojarzy się z Anglią, która jest bardzo herbacianym krajem, to jednak wyspiarze nie pogardzą także kawą. Jak wcześniej wspominałam herbatę pija się w Azji (przede wszystkim w Chinach, Japonii i Indiach), w Afryce, Rosji, na wyspach brytyjskich i w Polsce. W krajach typowo kawowych herbata należy do napojów niszowych do tego stopnia, że w wielu domach nie trzyma się w ogóle herbaty, co dla Polaków może wydawać się nie do pomyślenia.
Jaki jest Twój wybór - kawa czy herbata? Piszcie w komentarzach, który napój należy do waszych ulubionych?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.