Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-02-22 13:23:00
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Kiedyś umiejscowienie piekarnika wydawało się czymś oczywistym – najczęściej znajdował się w centralnym punkcie kuchni, pomiędzy otaczającymi go szafkami. Wynikało to głównie stąd, że tradycyjny piecyk niemal zawsze miał zintegrowaną płytę grzewczą, więc trzeba go było ustawić bezpośrednio na podłodze. Projektowanie kuchni wiązało się zatem z pewnymi ograniczeniami.
W przypadku nowoczesnych piekarników do zabudowy sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Płyta grzewcza nie musi znajdować się bezpośrednio nad komorą piekarnika, więc oba te elementy można rozdzielić i stworzyć kuchnię zgodnie ze swoją wizją – tak, aby była i funkcjonalna, i dobrze się prezentowała.
Zaletą piekarników do zabudowy jest także to, że nie trzeba ich ustawiać bezpośrednio na posadzce. Równie dobrze mogą znajdować się na wysokości blatu. Dzięki temu korzystanie z urządzenia staje się prostsze, ponieważ nie trzeba się schylać, by włożyć do niego potrawę. Najbardziej docenią to osoby w podeszłym wieku lub cierpiące na dolegliwości kręgosłupa.
Wysoko zamontowany piekarnik jest także bezpieczniejszy, z tej prostej przyczyny, że nie sięgają do niego małe dzieci. Nie zachodzi więc ryzyko, że się poparzą.
Zwykle osoba kupująca piekarnik do zabudowy w Leroy Merlin może poprosić obsługę sklepu o to, by urządzenie zamontowała ekipa fachowców. Taka usługa jest dodatkowo płatna, ale monterzy wniosą piekarnik do mieszkania, zamocują go w szafce i podłączą do sieci gazowej lub instalacji elektrycznej.
Potem fachowcy sprawdzą, czy piekarnik został prawidłowo podłączony, wreszcie uruchomią go i upewnią się, że urządzenie funkcjonuje poprawnie. To szczególnie ważne w przypadku piekarników zasilanych gazem.
Chcąc obniżyć wydatki, warto rozważyć samodzielny montaż. Wbrew obiegowej opinii, zamontowanie elektrycznego piekarnika do zabudowy wcale nie jest szczególnie trudne ani skomplikowane. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na lepiej wyposażony model. Jak zatem zainstalować piekarnik do zabudowy we własnym zakresie?
Najpierw trzeba odpowiednio przygotować miejsce na piekarnik do zabudowy. Wnęka w szafce powinna być czysta, z jej wnętrza trzeba koniecznie usunąć wszelkie narzędzia oraz akcesoria montażowe.
Następnym krokiem jest podłączenie samego urządzenia. W tym celu należy maksymalnie przysunąć piekarnik do wnęki montażowej, a następnie podłączyć jego wtyczkę do uziemionego gniazdka elektrycznego. Jeśli urządzenie ma znajdować się w słupku AGD (wysoko), zdecydowanie warto poprosić o pomoc drugą osobę, która pomoże podnieść piekarnik i umieścić go w odpowiedniej wnęce.
Kolejnym etapem jest zamocowanie piekarnika. W tym celu należy wykorzystać dołączone do niego śruby oraz akcesoria montażowe. Zazwyczaj trzeba otworzyć drzwiczki urządzenia i wkręcić śruby w gniazda montażowe, umieszczone na bokach jego obudowy.
Aby mieć pewność, że piekarnik do zabudowy został właściwie (równo) zamontowany, nie warto od razu dokręcać wszystkich wkrętów. Lepiej zrobić to pojedynczo, z wyczuciem, w razie potrzeby korygując ustawienie piekarnika we wnęce montażowej.
Na końcu trzeba sprawdzić, czy wszystko zostało poprawnie podłączone i czy piekarnik działa. W tym celu należy go po prostu uruchomić – jeśli zacznie się nagrzewać, to znaczy, że operacja się powiodła.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.