Opublikowany przez: monika.g 2016-07-12 16:35:19
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Elektrolity dla dzieci
Elektrolity to jony soli mineralnych rozcieńczone w płynach naszego organizmu takich jak krew, osocze i płyny tkankowe. Posiadają one zdolność przewodzenia elektrycznego stąd też ich nazwa. Należą do nich sód, potas, magnez i wapń.
Elektrolity pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie. Przewodzą impulsy elektryczne pomiędzy komórkami, to dzięki nim działają nasze połączenia nerwowe, a mięśnie i serce mogą prawidłowo pracować. Rozprowadzają one wodę po całym organizmie, usprawniają też przepływ krwi. Dzięki dystrybucji wody wpływają również na dotlenienie i odżywienie każdej komórki organizmu oraz utrzymanie właściwego pH. Elektrolity dla dzieci mają bardzo duże znaczenie. Młody organizm potrzebuje ich do właściwego rozwoju, a równocześnie każdego dnia traci ich bardzo dużo. Elektrolitów nie da się przedawkować, gdy jest ich za dużo organizm po prostu wydala je z potem lub moczem. Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest ich niedobór, który zaburza funkcjonowanie wszystkich układów w ciele człowieka.
ogólne osłabienie, senność,
spowolniony lub przyspieszony oddech,
nadciśnienie, wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
zaburzenia rytmu serca,
brak apetytu,
zawroty i ból głowy,
nudności, mdłości,
omdlenia,
drżenie i skurcze mięśni,
obrzęk nóg, utrata
zaparcia.
Wszystkie te objawy spowodowane są zbyt małą ilością elektrolitów oraz wody w organizmie.
Poziom elektrolitów w organizmie nie jest stały. Krążą one w całym organizmie, ale bardzo dużo z nich jest wydalanych w czasie pocenia się czy wypróżniania. Bardzo łatwo jest zachwiać ich poziom, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich do organizmu oraz prawidłowe nawadnianie. U dzieci zapotrzebowanie na płyny jest dwa razy większe niż u dorosłych. Maluchy są bardziej energiczne, dodatkowo powierzchnia ich ciała jest znacznie większa niż masa co wpływa na szybszą utratę wody w procesie pocenia się. Dzieci mają też dużo szybszą przemianę materii. Odwodnieniu sprzyjają także wszelkie infekcje, szczególnie gdy podczas nich występuje gorączka, wymioty lub biegunka. W takiej sytuacji organizm traci wiele cennych elektrolitów i wody, które trzeba jak najszybciej uzupełnić.
Upały również stwarzają zagrożenie odwodnienia prowadzące do utraty elektrolitów. Przegrzanie organizmu powoduje zwiększenie pocenia się. Często spowodowane to jest nie tylko upałem, ale też nieodpowiednio dobranym strojem dziecka. Maluchowi wystarczy tylko jedna warstwa ubrania więcej niż dorosłemu, nie przegrzewaj go więc ubierając za grubo w czasie wysokich temperatur. Starsze dziecko na pewno ci powie, gdy będzie mu za gorąco.
W czasie upałów ważne jest częste picie najlepiej niegazowanej wody. Tak samo ważne jest wartościowe odżywianie, podawanie dziecku lekkich posiłków, zawierających dużo owoców i warzyw oraz produktów bogatych w witaminy i minerały (np. pomidorów - potas, orzechów - magnez, nabiału - wapń). Odpowiednia dieta uzupełni poziom elektrolitów i płynów w organizmie.
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego zwłaszcza w czasie upałów oraz choroby dziecka, gdy ma on biegunkę lub gorączkę pamiętaj o właściwym nawadnianiu organizmu. Jednak gdy dojdzie do odwodnienia i pojawią się wyżej wymienione objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza. W międzyczasie możesz tylko uzupełniać niedobory wody i podawać ją dziecku łyżeczką lub małymi łyczkami. Konieczne będzie również zastosowanie doustnych płynów nawadniających zawierających odpowiednio dobrane proporcje elektrolitów, ponieważ przy bardzo niskim ich stanie w organizmie nie da się w inny sposób uzupełnić tego niedoboru.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.