Opublikowany przez: monika.g 2018-12-22 02:31:41
Autor zdjęcia/źródło: Jak ubrać choinkę przy niemowlaku? @ pixabay.com
Jakie byłyby święta bez choinki? Raczej sobie ich nie wyobrażamy, bo to najważniejszy symbol Bożego Narodzenia. Bez względu więc na to czy jest to choinka sztuczna czy żywa, mała czy duża - możesz mieć na święta taką, jaką chcesz nawet przy małym dziecku w domu. Wystarczy ją odpowiednio zabezpieczyć i zastosować te triki, aby cała rodzina mogła się w pełni cieszyć świątecznym klimatem.
Nie stawiaj choinki na środku pomieszczenia. Lepiej będzie ją postawić przy ścianie lub w kącie. W ten sposób dziecko będzie miało do niej ograniczony dostęp, nie z każdej strony będzie mogło do niej podejść. Postaw ją też z dala od wszelkich mebli. Wtedy maluch nie będzie miał możliwości się po nich wspiąć, żeby dosięgnąć wypatrzoną bombkę czy cukierka.
Aby choinka stała stabilnie, najlepiej jest przyczepić jej czubek w kilku miejscach np. do sufitu, ściany, karnisza. W ten sposób unikniesz wywrócenia się jej na dziecko, gdy będzie ono chciało się na nią wspiąć lub ciągnęło za gałązkę, aby zdjąć ozdobę.
Nie tylko czubek, ale i podstawa choinki musi być odpowiednio ustabilizowana, aby choinka nie miała szans się wywrócić ani przesunąć. W tym celu obciąż doniczkę czy stojak cegłami zawiniętymi w kolorowy papier imitującymi prezenty i przywiązanymi do podstawy lub woreczkami z ziemią ozdobionymi w podobny sposób.
Stosuj zabezpieczenia do gniazdek elektrycznych lub zamontuj gniazda z przesłoną zabezpieczającą. Malec na pewno będzie zainteresowany kolorowymi, migającymi lampkami, a gdy te nie będą się świecić może zechcieć je sam zapalić tak, jak to robi tata. Dlatego, gdy wyłączasz oświetlenie wyjmując wtyczkę lampek z gniazdka nie zapomnij o zabezpieczeniu.
Ręcznie malowane, szklane bombki zostaw na kilka lat w pudełku lub wykorzystaj do przyozdobienia stroiku, do którego dziecko nie będzie miało dostępu. Jeśli bardzo Ci zależy, żeby je powiesić na choince umieść je jak najwyżej, aby były poza zasięgiem małych rączek dziecka. Najbezpieczniejsze będą jednak ozdoby nietłukące się, a więc wszelkie bombki i zawieszki plastikowe, filcowe, drewniane czy słomkowe. Weź również pod uwagę to, że gdy dziecko je zdejmie będzie próbowało włożyć je do buzi, nie mogą więc mieć one małych elementów, ani ostrych kantów.
Jeśli powyższe zabezpieczenia nie wydają Ci się wystarczające lub nie masz możliwości ich zastosować po prostu zamień dużą choinkę stojącą na podłodze na mniejszą, którą możesz postawić na stole, szafce czy komodzie. Dzięki temu malec będzie miał do niej dużo bardziej ograniczony dostęp, niż w przypadku dużej choinki. Stabilny mebel będzie solidną podstawą i uchroni drzewko przed małymi rączkami. Uważaj tylko, żeby nie stawiać choinki na serwetach czy obrusach, które malec może pociągnąć i zrzucić razem z nimi drzewko na siebie.
Możesz też ubrać tylko górę choinki, a dół zostawić bez ozdób lub zawiesić tylko kilka odpowiednich do zabawy dla dziecka. Pojawiają się również pomysły, żeby wokół choinki postawić zabezpieczający płotek. Jakiekolwiek zabezpieczenie nie wybierzesz musisz liczyć się z tym, że maluch będzie bardzo zainteresowany pięknie ozdobionym, świecącym drzewkiem, które wyrosło nagle w salonie czy pokoju. Nie powstrzymasz go więc zupełnie przed usilnymi próbami dostania się do choinki na wszelkie możliwe sposoby. Zatem oprócz zastosowania różnych zabezpieczeń ważna jest przede wszystkim Twoja uwaga i pilnowanie, aby malec nie zrobił sobie krzywdy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2018.12.24 20:47
U mnie były plastikowe bombki. . Wytrzymały wszystko.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.