Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: freepik @ valeria_aksakova
Autorem pierwszej kolędy, a właściwie pieśni bożonarodzeniowej, bo przecież nazwa „kolęda" jeszcze wówczas w tym znaczeniu nie funkcjonowała, był św. Franciszek z Asyżu. W XIII bardzo popularne stały się widowiska przedstawiające wydarzenia nocy betlejemskiej, w których wierni oddawali hołd nowo narodzonemu w ubogiej stajence Dzieciątku.
Pieśni bożonarodzeniowe dotarły do Polski z Zachodu. Obecnie, w porównaniu z innymi krajami na świecie, posiadamy ich najwięcej - niemal dwieście kolęd i czterysta pastorałek. Za najstarszą polską kolędę uważa się tekst z 1424 roku „Zdrów bądź królu anjelski". W XVI wieku zaczęto coraz częściej tłumaczyć łacińskie i czeskie kolędy na język polski.
Na przełomie XVII i XVIII wieku pieśni bożonarodzeniowe zaczęto nazywać kolędami i stały się one w tym czasie najpopularniejszym gatunkiem. Właśnie wtedy powstała większość śpiewanych do dziś polskich kolęd. Wiele z nich jak: „Lulajże Jezuniu", „Jezus malusieńki", „Oj maluśki" ma charakter czułych kołysanek. W okresie baroku modna stała się tematyka pasterska. Kolędy w połączeniu z piosenkami ludowymi przybrały postać pastorałek. Wówczas powstały „Dzisiaj w Betlejem", „Przybieżeli do Betlejem pasterze", „Wśród nocnej ciszy", „My też pastuszkowie" czy „Pasterze mili".
Czy znasz najpopularniejsze kolędy? Jeśli nie, prezentujemy ci niektóre z nich.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.