Opublikowany przez: Kasia P.
MIT 2
Przed wakacjami warto przygotować skórę w solarium
Solarium można porównać bez wahania do azbestu. Oba czynniki zaliczane są do tych o najwyższym zagrożeniu rakotwórczym decyzją Międzynarodowej Agencji Badania Raka z 2008r. Z tą kwalifikacją medyczną raczej nie warto dyskutować.
MIT 3
Jeżeli promienie nie grzeją, tzn. że są słabe i się nie opalę
Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że odczuwane przez nas ciepło ma się nijak do siły promieni słonecznych. Czasem drobny podmuch wiatru nad morzem może nas skutecznie wprowadzić w błąd. Niezależnie więc czy czujesz skwar, czy nie opalasz się tak samo. Za opaleniznę odpowiadają promienie UVB, których temperatura jest nieodczuwalna. Za ciepło odpowiadają inne promienie – podczerwone.
MIT 4
Mam filtr, więc siedzę na słońcu ile dusza zapragnie
Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia nie powinno się stosować filtrów do wydłużania przebywania czasu na słońcu. Taka jest jednak mylna powszechna opinia. Skuteczność filtrów zależy w dużym stopniu od aplikacji. 2 łyżeczki kremu na całe ciało powinno się stosować co 2 godziny.
MIT 5
Im wyższy filtr, tym wyższa ochrona
SPF 30 wcale nie chroni dwa razy silniej niż SPF 15. Współczynnik ten wskazuje tylko ile zajmie promieniom czasu doprowadzenie Twojej skóry do czerwoności. Wszystko jest bardzo uzależnione od Twoich indywidualnych potrzeb. Zaobserwuj po jakim czasie Twoja skóra robi się czerwona. SPF 15, wydłuży ten czas piętnastokrotnie. Oblicz zatem ile czasu zamierzasz przebywać na słońcu i aplikuj preparat co dany czas. Przy czym nawet najwyższy filtr 50+ trzeba aplikować powtórnie, ponieważ nie zapewnia on 100% ochrony.
MIT 6
Jeśli będę robić przerwy, to się nie palę.
Niestety promieniowanie się kumuluje i to nie tylko te promienie, które zbierzesz w ciągu dnia, lecz także podczas całych wakacji, a nawet życia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.