Opublikowany przez: ULA 2012-10-03 12:02:18
Fizjologiczny spadek masy ciała
Na większości Oddziałów noworodkowych, dzieci są ważone codziennie. W ten sposób personel może obserwować spadek wagi, który w pierwszych 7 dniach życia jest fizjologiczny. Noworodek może stracić do 10% urodzeniowej masy ciała (według niektórych ekspertów nawet do 13%). Czyli przy masie urodzeniowej 3500 kg. utrata wynosi 350 – 455 gramów.
Przyczyną togo zjawiska jest: wydalenie smółki (stolec o ciemnej barwie i lepkiej konsystencji), utrata wody z moczem, utrata wody w wyniku parowania przez skórę i płuca, utrata mazi płodowej, wysuszenia kikuta pępowiny i początkowo niewielka ilość pokarmu w piersiach matki. Nagły przyrost masy ciała może być objawem niewydolności krążenia w przebiegu wrodzonej wady serca.
Żółtaczka fizjologiczna
Jest częstym zjawiskiem, występuje u 50-70% noworodków. Podstawową przyczyną jej występowania jest zwiększenie wytwarzania bilirubiny z powodu większej masy i krótszego czasu życia czerwonych krwinek. Najczęściej pojawia się między 2 a 3 dniem życia i ustępuje około 7-10. Poziom bilirubiny całkowitej we krwi nie powinien przekraczać 12 -12,9mg/dl. Nasilenie żółtaczki bywa różne od koloru lekko żółtawego do pomarańczowego.
Personel medyczny ocenia skalę nasilenia na podstawie zażółcenia poszczególnych części ciała. Gdy to konieczne, sprawdza się poziom bilirubiny we krwi i w razie potrzeby włącza odpowiednie leczenie. Matka i ojciec dziecka sami powinni obserwować stopień zażółcenia skóry, ponieważ ich opinia jest bardzo istotna.
Fizjologiczny wzrost temperatury ciała
Może wystąpić w 3-5 dniu życia, czyli w dniu maksymalnego spadku masy ciała. Temperatura wzrasta 38-39 stopni i tak utrzymuje się kilka godzin. Dziecko jest niespokojne, błony śluzowe zaczerwienione i suche. Przyczyną jest zbyt mała ilość pokarmu, działanie bakterii przenikających do przewodu pokarmowego i niedojrzałość układu nerwowego.
Rumień toksyczny
Występuje u 30-70% noworodków. Na skórze tułowia i kończyn pojawiają się czerwone plamy z grudkami i pęcherzykami wypełnionymi płynem surowiczym, które po kilku dniach znikają bez śladu. Występowanie tego zjawiska tłumaczy się wzmożoną przemianą materii, wrażliwością skóry na nowe warunki życia i działaniem hormonów matki.
Odczyny ciążowe
Pod wpływem hormonów matki u noworodków obu płci, stwierdza się powiększenie gruczołów sutkowych. Z brodawek może wypływać siara. U dziewczynek pojawia się obrzęk wag sromowych i biaława, czasem podbarwiona krwią wydzielina z dróg rodnych. Natomiast ceglaste zabarwienie moczu, które wywołuje duży niepokój u rodziców. Jest również stanem przejściowym. Wywołanym przez charakterystyczną pracę nerek w pierwszych dniach życia.
Smółka i stolec przejściowy
Pierwszym stolcem jest smółka, której wygląd jest bardzo charakterystyczny z powodu bardzo ciemnego koloru i lepkiej konsystencji. Noworodek oddaje smółkę do 3 dnia życia. Później pojawiają się stolec przejściowy, papkowaty, zielonkawo żółty i białymi grudkami.
Sapka
Jest utrudnieniem w oddychaniu, związanym z zalegającą w nosie wydzieliną, obrzękiem błony śluzowej (często spowodowanym zabiegiem usuwania wód płodowych z nosa podczas porodu). Aby przyspieszyć ustąpienie poporodowego obrzęku, położne wkraplają do noska 1-2 krople roztworu soli fizjologicznej. Jeśli to nie pomaga noworodek powinien byś zbadany przez lekarza.
Anna Jastrzębska - położna z tytułem magistra. Posiada doświadczenie na sali porodowej i oddziale położniczo-noworodkowym. Zajmuje się zarówno noworodkami, jak i kobietami przed, w trakcie i po porodzie. Ekspert portalu Familie.pl.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
aguska798 2012.10.04 19:26
Ja to byłam w szoku jak zobaczyłam u mojej co dopiero narodzonej dziewczynki krew w pampersie- na szczęście nie było to nic groźnego i samo przeszło:) położna wszystko wytłumaczyła)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.