Opublikowany przez: ULA 2012-10-03 12:02:18
Ciążę dzielimy na trzy trymestry. W pierwszym, kobieta dowiaduje się o przyszłym potomstwie. U niektórych pań pojawiają się mdłości i wymioty. Jednak wygląd ciała zmienia się bardzo powoli. Jest to okres, w którym przyszłe mamy skupiają się na sobie. Oswajają się z myślą o posiadaniu dziecka. W drugim trymestrze, brzuszek zaczyna rosnąc, a ruchy płodu są wyraźnie odczuwalne. W głowie tworzą się wyobrażenia dotyczące dziecka i nowe plany na przyszłość.
Trzeci trymestr jest przygotowaniem do porodu. Lęk i niepewność staje się coraz silniejsza. Wiele kobiet pielęgnuje ten stan umysłu przez słuchanie „mrożących krew w żyłach” historii o trudnych porodach znajomych-znajomych. Po porodzie, który odbywa się drogami i siłami natury lub poprzez Cięcie Cesarskie, odczuwa się zmęczenie i ulgę: już po wszystkim.
Tu wracamy do naszego tematu: stany przejściowe noworodka. Okazuje się, że dziecko nie spełnia naszych oczekiwań: zamiast spać, ciągle płacze lub bez przerwy śpi. Nie chce ssać albo nie daje odłożyć się do łóżeczka chcąc być przy piersi. Lekarze i położne posługują się określeniami często niezrozumiałymi dla młodych rodziców. Takimi jak: „dziecko spadło z wagi”, "ma żółtaczkę", na skórze pojawił się "rumień toksyczny", a to czerwone w pampersie to "moczany”.
Aby uniknąć niepotrzebnego stresu trzeba zrozumieć, że organizm noworodka musi przystosować się do życia w nowym środowisku. W życiu wewnątrzmacicznym panowała jednakowa temperatura, tlen i substancje odżywcze dostarczało łożysko. Dźwięki dochodzące z zewnątrz były stłumione. Dziecko najlepiej słyszało głos matki, który rozchodził się po układzie kostnym. Praca serca i jelit również była kojąca, towarzyszyła od momentu rozwinięcia się zmysłu słuchu.
Światło dochodzące przez powłoki brzuszne pojawiało się rzadko i w bardzo słabym natężeniu, a dotyk to jedynie delikatne uciskanie. Poród wszystko zmienia. Jest męczący zarówno dla matki jak i dziecka. Tak naprawdę obydwoje są obolali, z taką różnicą, ze to noworodek musi podjąć funkcje życiowe, które wcześniej były niepotrzebne. Poprzez stany przejściowe organizm przystosowuje się do prawidłowego funkcjonowania w odmiennym środowisku...
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
aguska798 2012.10.04 19:26
Ja to byłam w szoku jak zobaczyłam u mojej co dopiero narodzonej dziewczynki krew w pampersie- na szczęście nie było to nic groźnego i samo przeszło:) położna wszystko wytłumaczyła)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.