Opublikowany przez: Mama Julki 2012-11-08 14:28:17
Brzuch po ciąży. Początkowo może być tak duży, że będziesz wyglądać, jakbyś nadal była w ciąży... No, może nie w 9. miesiącu, ale w 5. albo nawet w 6.... Jednak spokojnie! Macica wróci do dawnych rozmiarów po kilku tygodniach, a dzięki temu brzuszek zmaleje. Jeśli jednak sporo przytyłaś nadmiar tłuszczyku pozostanie, no i zwiotczała skóra także... Żeby poprawić wygląd brzuszka możesz:
- stosować kosmetyki ujędrniające: balsamy, peelingi, serum.
- ćwiczyć: najzwyklejsze brzuszki są bardzo skuteczne, jeśli wykonujesz je regularnie.
- fundować brzuszkowi naprzemienny zimny i ciepły prysznic, „podszczypywać” skórę, aby ją ujędrnić.
- zakładać pas poporodowy, który pomoże brzuszkowi „się wstąpić”.
- skorzystać z zabiegu u chirurga plastyka, który odessa nadmiar tkanki tłuszczowej i poradzi sobie z nadmiarem skóry.
Rozstępy. To blizny powstające pod wpływem rozciągającej się skóry. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, pośladkach, udach i piersiach. Możesz próbować niwelować je poprzez:
- kosmetyki zmniejszające widoczność rozstępów (kremy, balsamy),
- zabiegi medyczne i plastyczne takie jak: mikrodermabrazja, laser frakcyjny, dermabrazja laserowa, kwas glikolowy, chembrazja.
Cellulit. Powstaje na skutek nieprawidłowo rozmieszczonych pod skórą komórek tłuszczowych w efekcie tycia podczas ciąży. Najczęściej im więcej utyjesz, tym większe zagrożenie cellulitem. Cellulit najczęściej występuje na pośladkach i udach, czasem na brzuchu lub piersiach. Jak możesz sobie z nim radzić?
- wykonuj masaż ciała – najlepiej szorstką rękawicą podczas wieczornej kąpieli.
- rób naprzemienny ciepły i zimny prysznic codziennie po 5 minut.
- wykonuj peeling antycellulitowy (np. z kofeiną, L – karnityną, wyciągiem z alg) a następnie wmasuj w skórę antycellulitowy balsam/ krem/ serum.
- odżywiaj się zdrowo (wyklucz słodycze, czerwone mięso, nadmiar soli i tłuszczu), pij dużo wody, ruszaj się.
- przyjmuj antycellulitowe suplementy diety,
- zastosuj profesjonalne zabiegi w salonie kosmetycznym lub zabiegi medyczne np. biomezoterapię, laser.
Nadprogramowe kilogramy. Optymalnie podczas ciąży powinnaś przytyć 8 – 12 kg. Przy czym wyznacznik ten jest nieco większy dla kobiet z niedowagą, a mniejszy dla pań z problemem nadwagi. Tak naprawdę sporo tych kilogramów to dziecko, wody płodowe i łożysko, dlatego natychmiast po porodzie powinno spaść z wagi przynajmniej 4-5 kg. Reszta powinna być natomiast zrzucana stopniowo i z głową: drastyczne diety czy niejedzenie nie wchodzą absolutnie w grę!
- zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce, chude mięso, kasze, ciemne pieczywo, wodę mineralną oraz soki.
- ruszaj się – nie każdej mamie wystarczą spacery z dzieckiem. Warto pomyśleć o ćwiczeniach np. z płytą lub basenie, jeśli masz taką możliwość. Dobry będzie też nordic walking, rower czy bieganie. Oczywiście przed upływem połogu każde ćwiczenia trzeba konsultować z lekarzem!
Przebarwienia (plamy pigmentacyjne). Zmiany hormonalne w ciąży mogą prowadzić do powstawania przebarwień na skórze. Występują one w postaci tzw. „melasmy” lub „ostudy” , czyli brązowej maski na twarzy lub innych przebarwień w górnej części twarzy, jak również na dłoniach, dekolcie oraz w postaci pionowej kreski na brzuchu (w dół i w górę od pępka, tzw. linea negra, kresa czarna) i ciemnych otoczek wokół brodawek sutkowych. Większość z tych przebarwień znika samoistnie w kilka tygodni, a czasem kilka miesięcy po porodzie (ja swoją kreskę na brzuchu nadal mam – 6 i pół miesiąca po porodzie). Jeśli jednak przebarwienia się utrzymują to możesz:
- stosować specjalne kremy i peelingi wybielające,
- skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych np. mikrodermabrazji lub lasera.
Blizna po CC. Po operacji CC pozostaje w dole brzucha blizna ok. 10-15 cm. W zależności od tego, z jaką starannością zostało przeprowadzone cięcie i szycie rany, taka jest jej wielkość i późniejsza widoczność. Po porodzie należy odpowiednio ranę pielęgnować – zgodnie z zaleceniami lekarza. Kiedy rana się już zabliźni możesz dbać o to, by była jak najmniej widoczna. Stosuj:
- maści i kremy z wyciągiem z cebuli morskiej,
- kremy na bazie masy perłowej,
- maści sterydowe (na receptę),
- żele i plastry silikonowe.
(Zanim zastosujesz któryś z preparatów najlepiej skonsultuj się z dermatologiem!)
W kolejnym z serii artykułów o ciele mamy przedstawię Wam najpopularniejsze zabiegi w gabinetach kosmetycznych, dermatologicznych i chirurgii plastycznej, które można stosować w walce z ciążowymi pamiątkami w postaci rozstępów, blizn, cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej. A w części trzeciej przedstawię problem z nieco innego punktu widzenia, a mianowicie od strony psychologiczno – emocjonalnej.
duży brzuch |
|
26,7% |
rozstępy |
|
26,7% |
cellulit |
|
11,4% |
dodatkowe kilogramy |
|
24,8% |
przebarwienia (plany pigmentacyjne) |
|
5,7% |
blizna po cesarskim cięciu |
|
4,8% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.