Opublikowany przez: IwonaSza 2013-05-28 18:32:04
A może rodzina zastępcza?
Rodzina zastępcza to nieco łatwiejsza droga do opieki nad dziećmi, jeżeli nie mamy własnych lub mamy warunki, aby pomóc innym dzieciom. Tutaj również musimy uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość. Nie tylko ze względu na biurokrację, ale również ze względu na problemu po jej zakończeniu. Dzieci w rodzinach zastępczych często już sporo w życiu przeszły. Mają przykre doświadczenia i wspomnienia związane z rodziną, opieką, a może raczej jej brakiem. Potrzeba im wiele ciepła, zrozumienia i bezpieczeństwa, aby wpierw zaufały i chciały zacząć rozmawiać.
Zanim zatem zdecydujemy się, aby stworzyć we własnym domu rodzinę zastępczą dla dzieci po przejściach, zastanówmy się kilka razy. To musi być przemyślana decyzja. Dzieci, którymi się zajmiemy mogą nie od razu, albo wręcz z wielkim oporem, nam zaufać. Może upłynąć dużo czasu, podczas którego staniemy przed wieloma wyzwaniami i problemami, nim młody człowiek poczuje się u nas bezpiecznie i swojo.
Adopcji mówię zdecydowane TAK |
Dzieci po przejściach
Dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych mają zazwyczaj bardzo trudne dzieciństwo, jeżeli w ogóle można tak nazwać okres ich dorastania. Niektóre z nich zmagały się z ciężką chorobą lub bezrobociem rodziców, którzy nie byli w stanie zapewnić dzieciom podstawowej opieki. Inne były świadkiem alkoholizmu lub brania narkotyków przez rodziców, albo w ogóle nie znały swoich rodziców. Niektóre dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych mają za sobą traumatyczne doświadczenia związane z biciem lub innego rodzaju przemocą fizyczną lub psychiczną.
Takie dzieci potrzebują szczególnej opieki, dużej cierpliwości, ciepła, zaufania i świadomości, że to, co było, nigdy więcej się nie powtórzy. Takie dzieci potrzebują bezpiecznego domu, do którego będą chciały wracać, a nie obawiać się o własne zdrowie lub nawet życie.
Adopcja w Niemczech i w Polsce - podobieństwa i różnice |
Rodzina zastępcza – formalności
Tak samo, jak w przypadku adopcji, wpierw należy zgłosić się do ośrodka adopcyjno-opiekuńczego. Należy również mieć stałe miejsce zamieszkania, korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich, nie być pozbawionych praw rodzicielskich, ani mieć jakiekolwiek ograniczenia pod tym względem. Poważne choroby, które uniemożliwiają właściwą opiekę nad dzieckiem, dyskwalifikują z założenia rodziny zastępczej.
Pod względem materialnym należy mieć stałe źródło utrzymania i mieć odpowiednie warunki mieszkaniowe. Istotne jest również otrzymanie pozytywnej opinii ośrodka pomocy społecznej oraz odbycie szkolenia i uzyskanie zaświadczenia kwalifikującego.
Tak |
|
23,1% |
Nie |
|
69,2% |
My nie, ale znajomi tak |
|
7,7% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2013.06.06 11:32
Moi znajomi zaadoptowali dziecko. Procedury są długie, zaświadczeń, badań, opinii mnóstwo. Ale znajomi są rodzicami!!! Mają swoje upragnione dziecko- córeczkę.
89.228.*.* 2013.06.03 21:07
Adopcja to rzecz trudniejsza niż się wydaje. I żadne wymagania i procedury tego nie zmienią...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.